vineri, martie 29, 2024
AcasăSportCele trei decizii eronate prin care, spun francezii, arbitrul polonez le-ar fi...

Cele trei decizii eronate prin care, spun francezii, arbitrul polonez le-ar fi „furat” titlul mondial. „L’Equipe” i-a dat nota 2 lui Marciniak

-

Celebrul cotidian francez „L’Equipe” a ajuns la concluzia că arbitrul polonez Szymon Marciniak este principal vinovat pentru înfrângerea dramatică a Franței în fața Argentinei, în finala Campionatului Mondial de fotbal din Qatar, decisă la penalty-uri. Sunt inciminate trei decizii în momente-cheie, toate în favoarea sud-americanilor.

După epilogul dureros pentru francezi (2-2 după 90 de minute, 3-3 după prelungiri, 2-4 la penalty-uri), jurnaliștii de la „L’Equipe” i-au acordat arbitrului Szymon Marciniak (41 de ani) nota 2, mai mică decât toate notele primite de jucătorii celor două finaliste.

Lui Marciniak îi sunt imputate, concret, trei decizii care ar fi defavorizat Franța: una în prima repriză, una în repriza a doua și una în prelungiri.

Cele trei „mai greșeli” ale lui Marciniak, în viziunea „L’Equipe”

1. Minutul 22: penalty-ul acordat Argentinei, la 0-0. Conform jurnaliștilor de la „L’Equipe”, pe toate reluările clare se vede că nu a existat contact între argentinianul Di Maria (aflat în atac) și francezul Dembélé (care la acea fază se apăra în propriul careu). Marciniak a acordat penalty, Messi l-a transformat, iar Argentina a deschis scorul în minutul 23.

2. Minutul 90+8: contraatac francez oprit pentru a acorda un cartonaș galben. În ultimul dintre cele 8 minute adiționale anunțate de Marciniak, la un atac argentinian, francezii au recuperat mingea în preajma propriului careu și au pornit vijelios pe contraatac. Acuña a făcut un faut tactic, dar mingea a rămas la francezi, care aveau șanse mari să ajungă rapid la careul advers. Numai că Marciniak nu a lăsat avantaj, așa cum ar fi fost normal, ci a oprit jocul, a acordat Franței lovitură liberă și cartonașul galben lui Acuña. Așa au pierdut francezii ocazia de a înscrie pe contraatac, la ultima fază a timpului regulamentar, gol care ar fi fost decisiv.

3. Minutul 108: golul validat Argentinei la 2-2. Era minutul 18 de prelungiri (minutul 3 din cea de-a două repriză suplimentară) când Messi a punctat pentru 3-2. Jurnaliștii francezi au depistat însă, pe înregistrarea video, un amănunt naeșteptat: doi dintre jucătorii de rezervă ai Argentinei intraseră câțiva pași pe terenul de joc! Cei de la „L’Equipe” spun că meciul ar fi trebuit oprit (așa scrie în regulament), caz în care nu s-ar mai fi ajuns la golul lui Messi.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

* Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

Croația – pentu a treia oară pe podium la Campionatul Mondial, în 24 de ani! Cum a ajuns Mare Putere a fotbalului o țară de 3,9 milioane de locuitori

Super-finală mondială: Argentina – Franța, dar și două mari erori de arbitraj în semifinale, ambele în favoarea favoritelor

Moment istoric: Maroc – prima echipă africană în semifinalele Campionatului Mondial de fotbal! Portugalia trece dureros de la 6-1 la 0-1, cu și fără Cristiano Ronaldo

Șoc la Mondiale: Brazilia, eliminată în „sferturi”! La fotbal, Croația și-a întins Spațiul Schengen până în America de Sud!

Degeaba și-au aranjat spaniolii traseul spre semifinale: au evitat Croația și Brazilia, dar i-a eliminat Marocul! Ibericii n-au marcat niciun gol în 120 de minute și din 3 penalty-uri

Norocoși și la tragerea la sorți pentru Euro 2024! Nicio „mare putere” în grupă. Pentru primele două locuri ne batem cu Elveția, Israel și Kosovo

Cea mai amară victorie: 4-1 cu Bosnia, dar România retrogradează în Liga C (locurile 33-48 în Europa, din 55 de echipe)

Bravo, CFR Cluj! Rușine, FCSB! Echipa lui Dan Petrescu s-a calificat, cea a lui Gigi Becali e cea mai slabă din Europa

Șocantul caz de dopaj al Simonei Halep: a trișat la US Open sau e victima „echipei Mouratoglou”? De ce a ascuns două săptămâni?