sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportBlestemul penalty-urilor pentru Franța: a pierdut două finale mondiale și semifinala istorică...

Blestemul penalty-urilor pentru Franța: a pierdut două finale mondiale și semifinala istorică din 1982, cu RFG, plus o semifinală europeană! Tot așa a fost eliminată și anul trecut, la Euro 2020, la București

-

Finala mondială pierdută duminica trecută de Franța, 2-4 la penalty-uri cu Argentina (după 2-2 în 90 de minute, 3-3 în 120 de minute) completează un tablou deprimant pentru naționala „cocoșului galic”. Aceasta a pierdut toate cele 4 meciuri disputate în semifinale sau finale (două mondiale, două europene) ajunse la loviturile de departajare!

Franța a ajuns de 8 ori la penalty-uri, la marile turnee finale: de 5 ori la Mondiale, de 3 ori la Europene. Bilanțul e negativ, dar nu prea dezechilibrat: 3-5 (victorii / înfrângeri).

Nenorocirea francezilor e că au pierdut toate cele 4 partide cu miză mare sau maximă: două semifinale (una mondială și una europeană) și două finale (ambele mondiale), cărora li se adaugă și „optimea” europeană de anul trecut, de la București, cu Elveția.

Singurele victorii franceze la penalty-uri au fost în „sferturi”: de două ori la Mondiale, o dată la Europene.

Învingătoarele Franței la penalty-uri: R. F. Germania, Italia, Argentina (la Mondiale), Cehia și Elveția (la Europene).

Învinsele Franței la penalty-uri: Brazilia, Italia (la Mondiale) și Olanda (la Europene).

În două situații, Franța a ajuns la penalty-uri (și le-a pierdut!) deși conducea cu 3-1:

• în semifinala mondială cu R. F. Germania, din 1982, Franța a condus cu 3-1 în prelungiri, dar a primit goluri în minutele 102 și 108;
  • în „optimea” cu Elveția, din 2021, Franța a condus cu 3-1 în repriza a doua, dar a primit goluri în minutele 81 și 90.

Ultimele trei meciuri jucate de Franța la penalty-uri au fost pierdute: 2006 (Mondial), 2021 (Euro), 2022 (Mondial). Astfel, bilanțul său a ajuns de la 3-2 la 3-5.

Generația lui Mbappé a pierdut ambele sale meciuri ajunse la penalty-uri, în 2021 (Euro) și 2022 (Mondial).

Franța a jucat 4 finale mondiale: n-a pierdut niciuna în timpul regulamentar sau în prelungiri, dar le-a pierdut pe ambele care au ajuns la penalty-uri!

Meciurile Franței tranșate la penalty-uri, la Campionatul Mondial

• 1982: R. F. Germania – Franța 3-3 după prelungiri (1-1 în 90 de minute), 5-4 la penalty-uri / semifinale (au ratat Stielike / Six, Bossis).
  • 1986: Franța – Brazilia 1-1 după prelungiri (1-1 în 90 de minute), 4-3 la penalty-uri / sferturi (au ratat Platini / Socrates, Julio Cesar).
  • 1998: Franța – Italia 0-0 după prelungiri, 4-3 la penalty-uri / sferturi (au ratat Lizarazu / Albertini, Di Biagio).
  • 2006: Italia – Franța 1-1 după prelungiri (1-1 în 90 de minute), 5-3 la penalty-uri / finală (a ratat Trezeguet).
  • 2022: Argentina – Franța 3-3 după prelungiri (2-2 în 90 de minute), 4-2 la penalty-uri / finală (au ratat Kingsley Coman, Tchouameni).

Meciurile Franței tranșate la penalty-uri, la Campionatul European

• 1996: Franța – Olanda 0-0 după prelungiri, 5-4 la penalty-uri / sferturi (a ratat olandezul Seedorf).
  • 1996: Cehia – Franța 0-0 după prelungiri, 6-5 la penalty-uri / semifinale (a ratat Pedros).
  • 2021: Elveția – Franța 3-3 după prelungiri (3-3 în 90 de minute), 5-4 la penalty-uri / optimi (a ratat Mbappé).

Există și „blestemul românesc”!

În context, merită amintit că și România a suferit mult la acest capitol, ba chiar prin Generația sa de Aur, fiind eliminată la penalty-uri la două Mondiale consecutive:

• 1990: Irlanda – România 0-0 după prelungiri, 5-4 la penalty-uri / optimi (a ratat Daniel Timofte)
  • 1994: Suedia – România 2-2 după prelungiri (1-1 în 90 de minute) / 4-3 la penalty-uri / sferturi (au ratat Mild / Dan Petrescu, Belodedici).

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

* Cele trei decizii eronate prin care, spun francezii, arbitrul polonez le-ar fi „furat” titlul mondial. „L’Equipe” i-a dat nota 2 lui Marciniak

Croația – pentu a treia oară pe podium la Campionatul Mondial, în 24 de ani! Cum a ajuns Mare Putere a fotbalului o țară de 3,9 milioane de locuitori

Super-finală mondială: Argentina – Franța, dar și două mari erori de arbitraj în semifinale, ambele în favoarea favoritelor

Moment istoric: Maroc – prima echipă africană în semifinalele Campionatului Mondial de fotbal! Portugalia trece dureros de la 6-1 la 0-1, cu și fără Cristiano Ronaldo

Șoc la Mondiale: Brazilia, eliminată în „sferturi”! La fotbal, Croația și-a întins Spațiul Schengen până în America de Sud!

Norocoși și la tragerea la sorți pentru Euro 2024! Nicio „mare putere” în grupă. Pentru primele două locuri ne batem cu Elveția, Israel și Kosovo

Cea mai amară victorie: 4-1 cu Bosnia, dar România retrogradează în Liga C (locurile 33-48 în Europa, din 55 de echipe)

Bravo, CFR Cluj! Rușine, FCSB! Echipa lui Dan Petrescu s-a calificat, cea a lui Gigi Becali e cea mai slabă din Europa

Șocantul caz de dopaj al Simonei Halep: a trișat la US Open sau e victima „echipei Mouratoglou”? De ce a ascuns două săptămâni?