Acasă News În 11 zile, numărul zilnic al morților Covid a crescut de la...

În 11 zile, numărul zilnic al morților Covid a crescut de la 99 la 203. Recordul sumbru al Sibiului

Ziua de miercuri, 10 noiembrie, a adus un nou record ale pandemiei Covid în România: 203 decese într-o zi. Este a 4-a oară, în luna noiembrie, când este doborât acest record. Și prima dată când se trece de 200 de morți. În aceste 11 zile, numărul persoanelor doborâte de Covid a crescut mai mult decât dublu, de la 99 (pe 1 noiembrie) la 203 (pe 11 noiembrie).

Decese în ultimele 24 de ore

  • Miercuri, 11 nov. … 203
  • Marți, 10 nov. ……. 177
  • Luni, 9 nov. ………. 130
  • Duminică, 8 nov. …. 86
  • Sâmbătă, 7 nov. … 130
  • Vineri, 6 nov. ……. 123
  • Joi, 5 nov. ………… 121
  • Miercuri, 4 nov. ….. 146
  • Marți, 3 nov. ……… 120
  • Luni, 2 nov. ………… 86
  • Duminică, 1 nov. ….. 99

Și numărul pacienților internați la Terapie Intensivă (ATI) se menține la o cotă ridicată: 1.092, foarte aproape de recordul absolut, stabilit ieri (1.093).

De asemenea, aproape de record se situează numărul de noi cazuri de infectare cu Covid-19, în 24 de ore: 9.799 (față de 10.260 pe 6 noiembrie).

Sibiu este primul județ care a depășit rata de infectare de 7 cazuri la 1.000 de locuitori în 14 zile: 7,19. Urmează Cluj (6,90), Timiș (6,52), Sălaj (6,46), Alba (5,60), Bihor (5,54) și București (5,05).

Buletinul de presă – Grupul de Comunicare Strategică

(miercuri, 11 noiembrie 2020, ora 13.00)

* Până astăzi, 11 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 324.094 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (Covid-19).

* 218.086 de pacienți au fost declarați vindecați.

* În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.799 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (Covid-19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba69752265,6
2.Arad75422674,93
3.Argeș88901882,79
4.Bacău98911652,26
5.Bihor95442865,54
6.Bistrița-Năsăud39061413,92
7.Botoșani43201302,68
8.Brașov125443324,6
9.Brăila3986541,92
10.Buzău4912882,1
11.Caraș-Severin3378772,72
12.Călărași2543612,15
13.Cluj138687076,9
14.Constanța86661153,8
15.Covasna2936633,1
16.Dâmbovița82051893,26
17.Dolj87571303,84
18.Galați7327701,69
19.Giurgiu2547802,0
20.Gorj3527601,85
21.Harghita3794742,6
22.Hunedoara57282452,92
23.Ialomița2944762,54
24.Iași137553912,68
25.Ilfov87163983,84
26.Maramureș62322343,71
27.Mehedinți2733712,19
28.Mureș77463234,73
29.Neamț7451792,56
30.Olt49821211,62
31.Prahova133322183,62
32.Satu Mare30672353,00
33.Sălaj42081736,46
34.Sibiu86863627,19
35.Suceava108271752,15
36.Teleorman40371082,76
37.Timiș134344056,52
38.Tulcea1943581,66
39.Vaslui5968511,93
40.Vâlcea62401503,09
41.Vrancea4136981,46
42.Mun. București457419465,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe41301379
 TOTAL324.0949.799

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori

* Până astăzi, 8.389 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS-CoV-2 au decedat.

* În intervalul 10.11.2020 (ora 10.00) – 11.11.2020 (ora 10.00) au fost raportate 203 decese (116 bărbați și 87 de femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din: Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu-Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea,  Ilfov și Municipiul București.

Decesele pe categorii de vârstă

  • 20-29 de ani: 1
  • 30-39 de ani: 3
  • 40-49 de ani: 5
  • 50-59 de ani: 31
  • 60-69 de ani: 48
  • 70-79 de ani: 57
  • peste 80 de ani: 58

* În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu Covid-19 este de 12.687. Dintre acestea, 1.092 sunt internate la ATI.

* Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.557.958 de teste. Dintre acestea, 38.863 au fost efectuate în ultimele 24 de ore (23.110 în baza definiției de caz și a protocolului medical, 15.753 la cerere).

* Pe teritoriul României, 42.760 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.770 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 86.177 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar 19 în carantină instituționalizată.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

loading...

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Modifică Setările