marți, martie 19, 2024
AcasăSportVIDEO. Brutalitatea care a oripilat planeta. Un african a folosit piciorul ca...

VIDEO. Brutalitatea care a oripilat planeta. Un african a folosit piciorul ca pe coasă, în derby-ul Ungariei

-

În plină pandemie, 16.000 de spectatori au fost sâmbăta seara în tribunele Groupama Arena din Budapesta, la derby-ul Ungariei, Ferencvaros – Ujpest 2-0. Meciul a avut parte, spre final, de o brutalitate rar întâlnită pe terenul de fotbal, provocată de un jucător al campioanei Ferencvaros.

Crampoanele camerunezului Frimpong s-au oprit în capul unui adversar

Meciul se apropia de final, era minutul 3 de prelungiri, Ferencvaros conducea cu 2-0 și nu mai putea rata victoria. Atunci s-a produs nenorocirea care a făcut înconjurul planetei.

Abraham Frimpong (27 de ani), fundașul ghanez al lui Ferencvaros, a avut o intrare criminală, cu gheata ridicată la un metru și jumătate înălțime, cu crampoanele înfipte în capul adversarului său maghiar, Patrik Bacsa.

Intrarea a fost atât de oribilă, încât până și coechipierul lui Frimpong, portarul Denes Dibusz, s-a luat cu mâinile de cap când a văzut.

Fotbalistul african a fost eliminat imediat, însă reacția lui a fost oribilă. În loc să lase capul în pământ de rușine și să ceară scuze pentru abominabilul său gest, el a continuat să facă scandal, fiind potolit cu greu. Ghanezul a vrut să se încaiere cu adversarii care-i cereau socoteală, fiind convins cu greu să părăsească terenul de joc și să se ducă la vestiare. Frimpong se manifesta ca și cum el era victima, nu agresorul!

Frimpong nu a fost titulat în derby-ul cu Ujpest. El a intrat pe teren în minutul 57, iar în minutul 90+3 a fost eliminat.

Frimpong: „Îi cer scuze lui Bacsa”

Intrarea lui Abraham Frimpong i-a șocat pe iubitorii fotbalului. ”Nu are cum să fie neintenționată”, a scris un suporter pe Twitter.

Ghanezul s-a scuzat imediat după joc. ”Îmi pare rău pentru ce s-a întâmplat la finalul meciului. Sigur că n-am vrut să provoc accidentarea, a fost ghinion. Aș vrea să-i cer scuze lui Patrik Bacsa. Sper că nu are o lovitură serioasă”, a spus jucătorul lui Ferencvaros, pentru site-ul clubului.

După victoria din derby-ul Budapestei, Ferencvaros rămâne lider în Ungaria, cu 16 puncte din 6 jocuri (5 victorii și o remiză). Ujpest este pe locul 6, cu 10 puncte din 8 meciuri.

Ferencvaros a debutat marți în grupele Ligii Campionilor, pierzând cu 5-1 pe „Camp Nou” în fața Barcelonei.