marți, aprilie 16, 2024
AcasăSportSpania și Suedia califică miraculos Ucraina și-l trimit acasă pe Lewandowski, "tunarul"...

Spania și Suedia califică miraculos Ucraina și-l trimit acasă pe Lewandowski, „tunarul” Europei!

-

Rezultatele din Grupa E, penultima, au calificat detașat Suedia și Spania (în această ordine) și au trimis acasă celelalte două echipe din grupă, Slovacia și Polonia. Scorul zdrobitor de la Sevilla (Spania – Slovacia 5-0) și eșecul Poloniei la Sankt Petersburg (2-3 cu Suedia) au adus o mare bucurie în tabăra Ucrainei, ocupanta locului 3 în Grupa C, care se vede catapultată – la golaveraj – în „optimi”, după ce era ca și eliminată!

După două remize cu un singur gol marcat (0-0 cu Suedia, 1-1 cu Polonia), Spania s-a dezlănțuit în cel de-al treilea meci de la Sevilla: a ratat un penalty (prin Morata), apoi a marcat de 5 ori! Au fost din nou două autogoluri, ca în partida Germania – Portugalia.

Spania s-a aflat chiar la câteva secunde de a câștiga grupa și a avea astfel, în „optimi”, un adversar mai modest (Ucraina), pentru că în meciul Suedia – Polonia era 2-2. Dar a marcat Viktor Claesson (jucător la Krasnodar, în Rusia) în minutul 4 de prelungiri, iar Suedia a revenit pe primul loc, trimițând Spania în „cleștele” Croației.

Înfrângerea Poloniei și naufragiul Slovaciei au făcut ca ocupanta locului 3 în Grupa E (în final, Slovacia) să treacă sub ocupanta locului 3 din Grupa C, Ucraina, care obține astfel o nesperată calificare în „optimi”.

Polonia a încheiat pe ultimul loc în grupă, chiar dacă Robert Lewandowski, golgheterul Europei (a marcat de 41 de ori în Bundesliga recent încheiată), și-a făcut treaba, înscriind 3 din cele 4 goluri ale echipei sale la Euro 2020.

Ultima etapă în Grupa E

• Suedia – Polonia 3-2. Goluri: Forsberg (2, 59), Claesson (90+4) / Lewandowski (61, 84)

• Spania – Slovacia 5-0. Goluri: Dubravka (30 – autogol), Laporte (45+3), Sarabia (56), Ferran Torres (67), Kucka (71 – autogol)

Tabloul complet al „optimilor” va fi stabilit miercuri, spre miezul nopții, după ultimele două meciuri di Grua F: Germania – Ungaria și Portugalia – Franța. Celor 14 echipe deja calificate li se vor adăuga, probabil, Germania și Portugalia.

Echipele calificate (se știu deja 14 din 16)

• Italia, Belgia, Olanda, Anglia, Suedia (de pe locul 1)
  • Țara Galilor, Danemarca, Austria, Croația, Spania (de pe locul 2)
  • Elveția, Cehia, Ucraina (de pe locul 3)
  • Franța (locul nefixat încă).

Programul Euro 2020

(Au mai rămas de jucat 17 de meciuri, s-au jucat 34)

Faza grupelor (etapa a 3-a)

Miercuri, 23 iunie

• 22.00: Germania – Ungaria (München / F)
  • 22.00: Portugalia – Franța (Budapesta / F)

Primele două clasate din fiecare grupă şi patru echipe de pe locul 3 se califică în faza următoare.

Optimi de finală

Sâmbătă, 26 iunie

• 19.00: 2A – 2B (Amsterdam / Optime 1)
  • 22.00: 1A – 2C (Londra / Optime 2)

Duminică, 27 iunie

• 19.00: 1C – 3D/E/F (Budapesta / Optime 3)
  • 22.00: 1B – 3A/D/E/F (Sevilla / Optime 4)

Luni, 28 iunie

• 19.00: 2D – 2E (Copenhaga / Optime 5)
  • 22.00: 1F – 3A/B/C (București / Optime 6)

Marți, 29 iunie

• 19.00: 1D – 2F (Londra / Optime 7)
  • 22.00: 1E – 3A/B/C/D (Glasgow / Optime 8)

Sferturi de finală

Vineri, 2 iulie

• 19.00: Câştigătoare Optime 6 – Câştigătoare Optime 5 (St Petersburg / Sfert 1)
  • 22.00: Câştigătoare Optime 4 – Câştigătoare Optime 2 (München / Sfert 2)

Sâmbătă, 3 iulie

• 19.00: Câştigătoare Optime 3 – Câştigătoare Optime 1 (Baku / Sfert 3)
  • 22.00: Câştigătoare Optime 8 – Câştigătoare Optime 7 (Roma / Sfert 4)

Semifinale

Marți, 6 iulie

• 22.00: Câştigătoare Sfert 2 – Câştigătoare Sfert 1 (Londra)

Miercuri, 7 iulie

• 22.00: Câştigătoare Sfert 4 – Câştigătoare Sfert 3 (Londra)

Finala

Duminică, 11 iulie

• 22.00: Câştigătoarele din semifinale (Londra)

Naționala de fotbal a României, cele mai proaste rezultate din ultimii 60 de ani! Mirel Rădoi continuă să-și roadă unghiile…

* Formula în care noul Farul Constanța țintește sus: Hagi 89%, Marica 10%, Iașko 1%. Va avea stadion modern, de 18.000 de locuri

Gigi Becali și-a pus antrenor după un singur criteriu: telefonul de la FCSB l-a găsit pe Todoran la mănăstire, „la duhovnic”! Dacă s-ar fi aflat la stadion, nu era bun

CFR Cluj – campioană pentru al patrulea an consecutiv! Astra Giurgiu și Poli Iași retrogradează, U Craiova 1948 și Rapid promovează

România, în grupă cu Coreea de Sud, Honduras și Noua Zeelandă la Olimpiada de la Tokyo. Obiectivul lui Rădoi: o medalie

Dacă vrei Liga Campionilor, ia-ți antrenor german! Formidabila ștafetă Klopp – Flick – Tuchel. Chelsea e noua regină a Europei

Revoluție în fotbal! Conform noii reguli adoptate de UEFA, vom avea mai multe meciuri cu prelungiri și penalty-uri

Țeapă colosală luată de Olăroiu în China comunistă! „Am trăit o mare minciună”. I-au furat 10 milioane de dolari, deși i-a făcut campioni

* La 36 de ani, Horia Tecău câștigă al 38-lea turneu de tenis, la dublu masculin, din 61 de finale jucate! Are 3 titluri de Grand Slam, Turneul Campionilor și o finală olimpică