sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăSportSorana Cîrstea îi arată mai tinerei Simona Halep cum se obțin victorii...

Sorana Cîrstea îi arată mai tinerei Simona Halep cum se obțin victorii mari și la aproape 34 de ani. Calificare spectaculoasă în „optimi”, fără set pierdut

-

Cu două săptămâni înainte de a împlini 34 de ani, Sorana Cîrstea uimește încă o dată în turnelul de la Miami, unde anul trecut a ajuns în semifinale. Românca a eliminat deja două jucătoare din Top 50 mondial, una chiar de pe locul 11!

La turneul de la Miami (Florida, SUA), toată atenția publicului din România a fost pe revenirea Simonei Halep în circuit, după o pauză de de 19 luni, din cauza scandalului de dopaj. Dar drumul Simonei s-a sfârșit chiar în primul tur: 6-1, 4-6, 3-6 cu Paula Badosa (Spania). În acest punct al carierei tenismenei române, o jucătoare de locul 80 mondial a fost prea puternică. Și s-a așternut tăcerea.

Sorana Cîrstea a intrat în turneul direct în turul 2, grație locului 24 în clasamentul WTA și statutului de favorită nr. 19. Tur 2 la care pentru Halep s-a dovedit un pod prea îndepărtat.

Dar Sorana Cârstea nu s-a oprit în turul 2. A obținut deja două victorii, în fața unor jucătoare de locul 41 (americanca Sloane Stephens) și, respectiv, locul 11 (rusoaica Daria Kasatkina). Așadar, pozițiile 41 și 11, nu 80!

Relevante sunt și scorurile:

• Cârstea – Stephens 6-2, 6-1
  • Cârstea – Kasatkina 7-5, 6-2.

Așadar, niciun set pierdut. Mai mult: 3 seturi din 4 câștigate cu 6-1 sau 6-2!

Sorana Cârstea are 33 de ani și 11 luni (pe 7 aprilie va împlini 34 de ani). Simona Halep are 32 de ani 5 luni. Diferența dintre ele este de un an și jumătate, veterana fiind Sorana. Și totuși, la aproape 34 de ani, aceasta joacă aproape cel mai bun tenis al carierei, semn că vârsta n-ar fi o mare problemă nici pentru Simona. Altele sunt problemele ei, în acest moment, și toate derivă din cele 19 luni în care a stat departe de teren.

Sorana mai are nevoie de două victorii pentru a-și egala performanța de anul trecut

În „optimi”, Sorana Cârstea o va întâlni pe învingătoarea dintre Danielle Rose Collins (SUA, nr. 53 WTA) și Elina Avanesyan (Rusia, 65). Așadar, o jucătoare clasată sub cele două pe care le-a învins până acum.

Prin calificarea în „optimi”, Sorana și-a asigurat un premiu de 101.000 de dolari, precum și 120 de puncte în clasamentul WTA. Eliminată în primul tur, Simona Halep a primit 23.250 de dolari și 10 puncte.

Deși a reușit deja un parcurs remacabil la Miami 2024, Sorana Cârstea mai are de obținut două victorii pentru a repeta performanța de la Miami 2023, când a ajuns în semifinale. Altfel, românca va pierde până la trei locuri în ierarhia mondială (în prezent, se află pe locul 27 în clasamentul WTA Live).

Anul trecut, în penultimul act, Sorana Cârstea a fost învinsă de Petra Kvitova (Cehia), cea care avea să câștige turneul.

Sorana ajunge la 9 victorii în acest an 2024. Un an agitat, în care a fost nehotărâtă între mai mulți antrenori. Pentru sezonul de zgură, care va începe în curând, deja l-a ales pe spaniolul Albert Costa.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

Tot Iordănescu a tras la sorți și pentru Euro 2024! Grupă norocoasă, cu Belgia, Slovacia și o echipă ce va veni din baraj, probabil Ucraina

Miracol până la capăt: locul 1 în grupă, cu 5 puncte peste Elveția! „Naționala sufletistă” va fi în urna a 2-a la tragerea la sorți pentru Euro 2024

S-a născut naționala pentru America 2026! Mergem cu încredere la Euro 2024: avem, în sfârșit, o echipă valoroasă și cu suflet

Marele Mircea Lucescu se retrage din fotbal la 78 de ani: „S-a terminat!”. El a demisionat de la Dinamo Kiev după ce a fost învins de fosta sa echipă, Șahtior Donețk

A murit Kaiserul fotbalului: Franz Beckenbauer. Campion mondial cu Germania și ca jucător, și ca antrenor

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi