sâmbătă, aprilie 27, 2024
AcasăSportȘi Conference League e prea dificilă pentru fotbalul românesc! Ballkani - CFR...

Și Conference League e prea dificilă pentru fotbalul românesc! Ballkani – CFR Cluj 1-1, West Ham United – FCSB 3-1

-

Prima etapă din Conference League (a treia și ultima competiție intercluburi organizată de UEFA) a confirmat nivelul slab al echipelor românești, raportat la fotbalul european. CFR Cluj a jucat slab și abia a smuls o remiză în Kosovo, egalând în minutul 90+1. FCSB a jucat bine mai bine de o oră, a condus la Londra, dar s-a prăbușit în ultima treime a meciului.

La Priștina, capitala statului Kosovo, echipa din orășelul Suva Reka (10.400 de locuitori) a fost peste cea din marele oraș Cluj-Napoca (324.500). Altfel spus, campioana Kosovo (țară de 1,87 milioane de locuitori) a jucat mai bine decât campioana României (19,3 milioane).

Putea fi chiar o înfrângere pentru echipa lui Dan Petrescu, dar fundașul brazilian Yuri Matyas a egalat oarecum norocos, cu capul, în minutul 90+1.

A fost al 10-lea meci consecutiv fără victorie, în deplasare, pentru CFR Cluj, în cupele europene: 5 anul trecut, 5 în actuala ediție. E drept, acum ardelenii sunt și neînvinși: 5 remize consecutive, în Armenia, Andorra, Belarus, Slovenia și Kosovo!

Tot joi seară, vicecampioana FCSB a reușit o primă repriză foate bună la Londra, iar la pauză conducea cu 1-0. În ultima jumătate de oră, însă, West Ham United a marcat de trei ori, iar echipa lui Nicolae Dică s-a prăbușit.

Grupa G

Ballkani (Kosovo) – CFR Cluj 1-1. Goluri: Thaci (65) / Yuri (90+1).

Sivasspor (Turcia) – Slavia Praga (Cehia) 1-1. Goluri: Sabi’A (26) / Olayinka (4).

Grupa B

West Ham United (Anglia) – FCSB 3-1. Goluri: Bowen (69 – din penalty), Emerson (74), Antonio (90) / Cordea (34).

Anderlecht Bruxelles (Belgia) – Silkeborg (Danemarca) 1-0. Gol: Fabio Silva (81 – din penalty).

Joia viitoare: CFR Cluj – Sivasspor, FCSB – Anderlecht.

* Simona Halep divorțează după un an de căsnicie! Ea se mută la Nisa, orașul antrenorului ei, Patrick Mouratoglou

Șoc la US Open: Simona Halep a fost eliminată în turul 1, de către o ucraineancă de 20 de ani, venită din calificări!

Cu cine joacă FCSB și CFR Cluj în grupele Conference League: West Ham United, Anderlecht, Slavia Praga, plus danezi, turci și kosovari

Grupele Ligii Campionilor, ediția 20222-2023. Tripletă-șoc în Grupa C: Bayern München – Barcelona – Inter Milano

Trei fotbaliști ex-iugoslavi pun România în vitrina cupelor europene: CFR Cluj și FCSB în grupe, U Craiova eliminată la penalty-uri după ce conducea în prelungiri

* Hagi face instrucție cu „europenele”: 3-1 cu CFR Cluj, 3-1 și cu FCSB, în numai trei zile!

David Popovici i-a depășit deja, la viteză, pe legendarii Michael Phelps și Caeleb Dressel. După recordul mondial la 100 m liber, are și al treilea timp din istorie la 200 m liber. La nici 18 ani, e dublu campion mondial și dublu campion european

Un Munte Negru pentru fotbalul românesc: 0-5 cu echipa unei țări cu o populație cât un sfert din București! 1-6 în 10 zile – atât poate o federație-de-șobolani