vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportTrei fotbaliști ex-iugoslavi pun România în vitrina cupelor europene: CFR Cluj și...

Trei fotbaliști ex-iugoslavi pun România în vitrina cupelor europene: CFR Cluj și FCSB în grupe, U Craiova eliminată la penalty-uri după ce conducea în prelungiri

-

Toate cele trei echipe românești prezente în play-off-ul Conference League (a treia și cea mai slabă competiție europeană intercluburi) au avut o seară dramatică, joi, în partidele decisive din retur. Două dintre ele, CFR Cluj și FCSB, s-au calificat prin câte un gol marcat în ultimele secunde de joc. Univ. Craiova a fost eliminată la penalty-urile de departajare.

La ora 21.45, în minutul 90, toate cele trei echipe românești mergeau în preungiri. Scorurile generale erau:

• CFR Cluj – Maribor 0-0 (același scor și în tur, și în retur)
  • FCSB – Viking Stavanger 3-3 (1-2 în tur, 2-1 în retur)
  • Univ. Craiova – Hapoel Beer Sheva 1-1 (1-1 în tur, 0-0 în retur).

Au venit însă trei lovituri consecutive, în toate cele trei meciuri, în favoarea echipelor românești. Trei goluri marcate de trei ex-iugoslavi: doi croați și un muntenegrean!

Croatul Lovro Cvek (27 de ani) a marcat însă spectaculos, din foarfecă, în minutul 90, iar CFR Cluj a obținut mult dorita calificare în grupele Conference League, evitând complicațiile prelungirilor.

Muntenegreanul Risto Radunovici (30 de ani) a transformat un penalty în minutul 90+4, la Stavanger, și FCSB s-a calificat de asemenea în faza grupelor, evitând prelungirile.

Croatul Ante Roguljici (26 de ani) a marcat în minutul 105, iar Craiova avea scor de calificare. A fost egalată însă un minut mai târziu și s-a ajuns la penalty-urile de departajare. Echipa lui Mirel Rădoi a ratat două lovituri (Ivan și Bancu) și le-a tranformat pe celelalte trei (Roguljici, Nistor, Găman), iar israelienii au transformat 4 din 4 și s-au calificat.

Play-off-ul Conference League

CFR Cluj – Maribor (Slovenia) 1-0. Gol: Cvek (90). În tur: 0-0.

Viking Stavanger (Norvegia) – FCSB 1-3. Goluri: Tripici (26 – din penalty) / Edjouma (3), Cordea (53), Radunovici (90+4). În tur: 2-1.

Hapoel Beer Sheva (Israel) – Universitatea Craiova 1-1 (4-3 la penalty-uri). Goluri: Hemed (105+1) / Roguljici (105). În tur: 1-1.

Astfel, în grupele Conference League ajung primele două clasate din campionatul trecut: CFR Cluj și FCSB. Echipa de pe locul 3, Univ. Craiova, a fost eliminată drmatic în play-off. Câștigătoarea Cupei României, Sepsi Sfântu Gheorghe, care a ocupat locul 7 în SuperLiga României, a fost eliminată în turul 3 preliminar, înaintea play-off-ului.

9 calificări și 3 eliminări / 10 victorii, 8 egaluri, 6 înfrângeri, golaveraj 32-22

În actualele preliminarii ale cupelor europene, cele 4 echipe românești au disputat 12 „duble”, câștigând 9 și pierzând 3.

În total, au fost 24 de meciuri. Bilanțul: 10 victorii, 8 egaluri, 6 înfrângeri, golaveraj 32-22.

Dintre cele 38 de puncte obținute, 14 au fost aduse de CFR Cluj, 12 de FCSB, 9 de Univ. Craiova, iar 3 de Sepsi.

Singura echipă neînvinsă este CFR Cluj, dar campioana României a pierdut seria penalty-urilor din singura dispută din preliminariile Champions League. Toate celelalte confruntări au avut loc în preliminariile Conference League.

CFR Cluj: 3 calificări + 1 eliminare

• 0-0 (d) și 2-2 (a), după prelungiri (3-4 la penalty-uri) cu Pyunik Erevan (Armenia)
  • 3-0 (a) și 1-1 (d) cu Inter Club d’Escaldes (Andorra)
  • 0-0 (d) și 1-0 (a) cu Șahtior Soligorsk (Belarus)
  • 0-0 (d) și 1-0 (a) cu Maribor (Slovenia)

Bilanț: 3 victorii, 5 remize, 0 înfrângeri, golaveraj 8-3 / 14 puncte

FCSB: 3 calificări

• 0-1 (d) și 4-2 (a) cu Saburtalo Tbilisi (Georgia)
  • 1-0 (d) și 1-0 (a) cu Dunajska Streda (Slovacia)
  • 1-2 (a) și 3-1 (d) cu Viking Stavanger (Norvegia)

Bilanț: 4 victorii, 0 egaluri, 2 înfrângeri, golaveraj 10-6 / 12 puncte

Univ. Craiova: 2 calificări + 1 eliminare

• 1-1 (d) și 3-0 (a) cu Vllaznia Shkoder (Albania)
  • 0-1 (d) și 3-0 (a) cu Zorya Lugansk (Ucraina)
  • 1-1 (a) și 1-1 (d), după prelungiri (3-4 la penalty-uri) cu Hapoel Beer Sheva (Israel)

Bilanț: 2 victorii, 3 egaluri, 1 înfrângere, golaveraj 9-4 / 9 puncte

Sepsi Sf. Gheorghe: 1 calificare + 1 eliminare

• 3-1 (a) și 0-2 (d), după prelungiri (4-2 la penalty-uri) cu Olimpija Ljubljana (Slovenia)
  • 1-3 (a) și 1-3 (d) cu Djurgardens (Suedia)

Bilanț: 1 victorie, 0 egaluri, 3 înfrângeri, golaveraj 5-9 / 3 puncte

* David Popovici i-a depășit deja, la viteză, pe legendarii Michael Phelps și Caeleb Dressel. După recordul mondial la 100 m liber, are și al treilea timp din istorie la 200 m liber. La nici 18 ani, e dublu campion mondial și dublu campion european

Simona Halep triumfă la Toronto, urcă pe locul 6 în lume și are șanse mari să se califice la Turneul Campioanelor

Deși a triumfat la Wimbledon, Djokovici a căzut pe locul 7! Antivaccinsmul și războiul l-au doborât. La începutul anului era lider detașat

Reacția lașă/fricoasă a campioanei de la Wimbledon când a fost întrebată despre războiul lui Putin: „Nu înțeleg întrebarea. Engleza mea nu e cea mai bună”

Joia albă cu pete negre a fotbalului românesc. Toate cele 4 echipe s-au calificat în turul 3, dar FCSB și Sepsi au trecut prin emoții teribile

Rușine istorică la fotbal: campioana României nu mai poate trece nici de turul 1 preliminar al Ligii Campionilor! Eliminată de armeni, CFR Cluj se prăbușește direct în Conference League. Primele două competiții europene ne sunt interzise

Un Munte Negru pentru fotbalul românesc: 0-5 cu echipa unei țări cu o populație cât un sfert din București! 1-6 în 10 zile – atât poate o federație-de-șobolani

Real Madrid nu e o echipă, e o legendă! Nici nu trebuie să se mai prezinte la stadion, te bate doar cu istoria