AcasăSportCu cine joacă FCSB și CFR Cluj în grupele Conference League: West...

Cu cine joacă FCSB și CFR Cluj în grupele Conference League: West Ham United, Anderlecht, Slavia Praga, plus danezi, turci și kosovari

-

Tragerea la sorți a grupelor Conference League, desfășurată vineri la Istanbul, a fost dură pentru FCSB și aspră pentru CFR Cluj. Era loc și pentru grupe mult mai ușoare!

Campioana României, CFR Cluj, își reîntâlnește coșmarul din ediția 2019, Slavia Praga (Cehia), care în urmă cu trei ani a eliminat-o în play-off-ul Ligii Campionilor (0-1 și 0-1). Ceilalți adversari ai echipei lui Dan Petrescu în Grupa G: Sivasspor (Turcia) și Ballkani (Kosovo).

FCSB a fost repartizată în Grupa B, din care mai fac parte West Ham United (Anglia), Anderlecht Bruxelles (Belgia) și Silkeborg IF (Danemarca).

Adversarii lui CFR Cluj: cine sunt, cum s-au calificat

Slavia Praga

• Este vicecampioana Cehiei, ediția 2021-2022, fiind devansată de Viktoria Plzen. Slavia a încheiat sezonul regulat (30 de meciuri) pe locul 1, cu unul mai mult decât Viktoria Plzen (73 / 72), dar s-a prăbușit în play-off, unde a a avut un parcurs dezastruos: o victorie, două egaluri și două înfrângeri. Astfel, la final a fost depășită cu 7 puncte de rivala sa (78 / 85). Slavia câștigase trei titluri consecutive (2019, 2020, 2021).
  • În prezent ocupă locul 3 în Cehia, cu 9 puncte în 4 etape (3 victorii și o înfrângere, golaveraj 14-4), fiind devansată de Sparta Praga (10 puncte, dar din 5 meciuri) și Viktoria Plzen (10 puncte).
  • Reprezintă un oraș de 1,3 milioane de locuitori – capitala Cehiei.
  • Antrenor: Jindrich Trpisovsky (ceh, 46 de ani).

Parcursul european:

• 4-0 (d) și 7-0 (a) cu St. Joseph’s (Gibraltar)
  • 2-0 (a) și 1-1 (d) cu Panathinaikos Atena (Grecia)
  • 1-2 (d) și 2-0 (a), după prelungiri, cu Rakow Czestochowa (Polonia)

În play-off-ul cu Czestochowa, golul calificării a fost marcat de Schranz în minutul 120+1 („prelungirile prelungirilor”), înainte de a se trece la „loteria penalty-urilor”.

Sivasspor

• A încheiat pe locul 10 (din 20 de echipe) ediția trecută a campionatului Turciei, cu 54 de puncte în 38 de etape (14 victorii, 12 egaluri, 12 înfrângeri, golaveraj 52-50). A ajuns în cupele europene prin câștigarea Cupei Turciei (3-2 în finală cu Kayserispor).
  • În prezent ocupă locul 15 (din 19 echipe), cu 2 puncte în 3 etape, golaveraj 2-5.
  • Reprezintă un oraș, Sivas, de 360.000 de locuitori.
  • Antrenor: Riza Çalimbay (turc, 59 de ani).

• 1-3 (d) și 0-2 (a) cu Malmö FF (Suedia) – play-off-ul Europa League

KF Ballkani Suhareke

• Este campioana Kosovo, încheind ediția 2021-2022 cu 76 de puncte după 36 de etape (23 de victorii, 7 egaluri, 6 înfrângeri, golaveraj 61-26), cu 8 peste cea de-a doua clasată, Drita.
  • În prezent ocupă locul 6 (din 10), dar poziția este nerelevantă, dat fiind că Ballkani a jucat un singur meci (victorie cu 1-0) în trei etape.
  • Reprezintă un oraș, Suhareke, de 10.400 de locuitori.
  • Antrenor: Ilir Daja (albanez, 55 de ani).

• 1-1 (a) și 0-1 (d), după prelungiri, cu Jalghiris Vilnius (Lituania) – turul 1 preliminar al Ligii Campionilor
  • 4-0 (d) și 6-0 (a) cu La Fiorita (San Marino)
  • 3-2 (a) și 1-2 (d), 4-3 la penalty-uri, cu Klaksvik (Feroe)
  • 2-1 (d) și 1-0 (a) cu Shkupi Skopje (Macedonia de Nord)

Adversarii lui FCSB: cine sunt, cum s-au calificat

West Ham United

• A încheiat pe locul 7 (din 20 de echipe) ediția trecută a campionatului Angliei, cu 56 de puncte în 38 de etape (16 victorii, 8 egaluri, 14 înfrângeri, golaveraj 60-51).
  • În prezent ocupă ultimul loc (20) în Anglia, după 3 etape, având 3 înfrângeri și golaveraj 0-5.
  • Reprezintă un oraș de 9 milioane de locuitori – capitala Angliei și a Marii Britanii.
  • Antrenor: David Moyes (scoțian, 59 de ani).

• 3-1 (a) și 3-0 (d) cu Viborg (Danemarca) – play-off-ul Conference League

Anderlecht Bruxelles

• A încheiat pe locul 3 în Belgia, cu 40 de puncte, după Club Brugge (50) (46) și Union Saint-Gillois.
  • În prezent ocupă locul 5 (din 18) în Belgia, cu 9 puncte în 4 meciuri (3 victorii și o înfrângere, golaveraj 8-2).
  • Reprezintă un oraș de 1,15 milioane de locuitori – capitala Belgiei și a Uniunii Europene.
  • Antrenor: Felice Mazzu (belgian, 56 de ani).

• 2-0 (d) și 3-0 (a) cu Paide Linnameeskond (Estonia)
  • 1-0 (d) și 0-1 (a), 3-1 la penalty-uri, cu Young Boys Berna (Elveția)

Silkeborg IF

• A încheiat pe locul 3 în Danemarca (49 de puncte), după FC Copenhaga (69) și Midtylland (65).
  • În prezent e lider în Danemarca, având 13 puncte după 6 etape, cu 4 victorii, un egal și o înfrângere, golaveraj 12-6.
  • Reprezintă un oraș de 44.300 de locuitori.
  • Antrenor: Kent Nielsen (danez, 60 de ani).

• Grupa H: FC Basel, Slovan Bratislava, Jalghiris Vilnius, Pyunik Erevan

În Conference League, prima clasată se califică direct în „optimi”, unde va juca returul acasă. Ocupanta locului 2 merge în „16”-imi, unde înfruntă echipele venite de pe locul 3 din Europa League.

* Grupele Ligii Campionilor, ediția 20222-2023. Tripletă-șoc în Grupa C: Bayern München – Barcelona – Inter Milano

Trei fotbaliști ex-iugoslavi pun România în vitrina cupelor europene: CFR Cluj și FCSB în grupe, U Craiova eliminată la penalty-uri după ce conducea în prelungiri

David Popovici i-a depășit deja, la viteză, pe legendarii Michael Phelps și Caeleb Dressel. După recordul mondial la 100 m liber, are și al treilea timp din istorie la 200 m liber. La nici 18 ani, e dublu campion mondial și dublu campion european

Simona Halep triumfă la Toronto, urcă pe locul 6 în lume și are șanse mari să se califice la Turneul Campioanelor

Deși a triumfat la Wimbledon, Djokovici a căzut pe locul 7! Antivaccinsmul și războiul l-au doborât. La începutul anului era lider detașat

Reacția lașă/fricoasă a campioanei de la Wimbledon când a fost întrebată despre războiul lui Putin: „Nu înțeleg întrebarea. Engleza mea nu e cea mai bună”

Un Munte Negru pentru fotbalul românesc: 0-5 cu echipa unei țări cu o populație cât un sfert din București! 1-6 în 10 zile – atât poate o federație-de-șobolani

Real Madrid nu e o echipă, e o legendă! Nici nu trebuie să se mai prezinte la stadion, te bate doar cu istoria