vineri, mai 3, 2024
AcasăSportRomânia e regina Europei la tenis de masă: unguroaica noastră e mai...

România e regina Europei la tenis de masă: unguroaica noastră e mai tare decât chinezoaicele nemților! În finală: România – Germania 3-2, Bernadette Szöcs ne-a adus două puncte

-

Tenisul de masă aduce României a doua medalie de aur la Jocurile Europene de la Cracovia – Malopolska (Polonia): echipa feminină a câștigat finala cu Germania (3-2), după ce Bernadette Szöcs triumfase și la simplu. Punctele nemțoaicelor au fost aduse de Xiaona Shan și Ying Han, chinezoaice naturalizate.

Bilanțul total al României la Jocurile Europene: 16 medalii (6 de aur, 5 de argint şi 5 de bronz). Titlurile continentale au fost aduse de patru discipline: tenis de masă (2), teqball (2), atletism (1) și natație (1).

După ce Bernadette Szöcs (28 de ani) a câștigat medalia de aur la simplu feminin (4-3 în finală cu Xiaoxin Yang, chinezoaică naturalizată de Monaco), tenisul de masă ne-a adus un nou titlu european, prin echipa națională feminină.

În finala cu Germania, tot Bernadette Szöcs a fost decisivă, și tot în lupta cu chinezoaice naturalizate. Ea a adus două din cele trei puncte ale României, dublul Adina Diaconu/Andreea Dragoman a completat-o, iar pentru Germania au punctat Xiaona Shan și Ying Han.

Echipa feminină de tenis de masă a României a cucerit medaliile de aur la Jocurile Europene de la Cracovia – Malopolska (Polonia), sâmbătă, după ce a învins în finală formaţia Germaniei cu scorul de 3-2.

România şi-a luat revanşa după ce la ediţia precedentă a Jocurilor Europene (Minsk 2019) Germania – tot cu chinezoaice naturalizate – ne-a învins în finală cu 3-0.

În finala de la Cracovia, România a condus cu 2-0, dar a fost egalată, 2-2, iar Bernadette Szöcs (născută pe 5 martie 1995 la Târgu Mureș) ne-a adus punctul victoriei.

România – Germania 3-2

• 1-0: Adina Diaconu/Andreea Dragoman – Nina Mittelham/Xiaona Shan 3-2 (8-11, 19-17, 11-7, 8-11, 11-5)
  • 2-0: Bernadette Szöcs – Ying Han 3-2 (4-11, 10-12, 11-8, 11-9, 11-8)
  • 2-1: Xiaona Shan – Andreea Dragoman 3-2 (9-11, 11-6, 11-6, 8-11, 15-13)
  • 2-2: Ying Han – Adina Diaconu 3-0 (11-6, 11-5, 11-9)
  • 3-2: Bernadette Szöcs – Nina Mittelham 3-0 (11-9, 11-9, 11-4).

România a obţinut patru medalii la tenis de masă la Jocurile Europene din Polonia:

• aur: Bernadette Szöcs
  • aur: echipa feminină
  • bronz: Elizabeta Samara
  • bronz: Ovidiu Ionescu / Bernadette Szöcs la dublu mixt.

În final de simplu feminin, Bernadette Szöcs a învins-o pe Xiaoxin Yang (Monaco) după un meci dramatic, în care românca a recuperat de la 1-3 la seturi. Rezultatul: Bernadette Szöcs – Xiaoxin Yang 4-3 (4-11, 7-11, 11-7, 8-11, 13-11, 11-9, 11-3).

Bilanțul total al României la Jocurile Europene 2023: 16 medalii (6 de aur, 5 de argint, 5 de bronz)

Medalii de aur (6):

• Vlad Dascălu – ciclism (mountain bike)
  • Claudia Bobocea – atletism )1.500 metri)
  • Bernadette Szöcs – tenis de masă (simplu feminin)
  • echipa feminină de tenis de masă (Bernadette Szöcs, Elizabeta Samara, Andreea Dragoman, Adina Diaconu)
  • Kinga Barabasi – teqball (simplu feminin)
  • Apor Gyorgydeak – teqball (simplu masculin)

Medalii de argint (5):

• Bianca Ghelber – atletism (aruncarea ciocanului)
  • Daniela Stanciu – atletism (săritura în înălţime)
  • Cătălin Chirilă – canoe simplu (500 de metri)
  • Ilinca Pantiş – scrimă (sabie)
  • Kinga Barabasi / Katalin Dako – teqball (dublu feminin)

Medalii de bronz (5):

• Ştefan Comănescu – karate (categoria 67 kg – kumite)
  • Andrea Miklos – atletism (400 de metri)
  • Mălina Călugăreanu – scrimă (floretă)
  • Elizabeta Samara – tenis de masă (simplu feminin)
  • Ovidiu Ionescu / Bernadette Szöcs – tenis de masă (dublu mixt)

România participă la Jocurile Europene de la Cracovia – Malopolska (21 iunie – 2 iulie) cu 150 de sportivi: 74 la feminin, 76 la masculin.

Suntem reprezentați la 18 discipline sportive: atletism, badminton, baschet, box, ciclism, judo, kaiac-canoe, karate, rugby, sărituri cu schiurile, sărituri în apă, scrimă, taekwondo, tenis de masă, teqball, tir cu arcul, tir sportiv, triatlon.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

Cei patru sfinți care ne-au adus un 2-2 miraculos în Elveția: Sfântul VAR, Sfântul Mihăilă, Sfântul Moruțan și Sfânta Bară. Goluri-dinamită în minutele 89 și 90+2. VAR-ul merită o statuie: ne-a salvat și în Kosovo, și în Elveția

Hagi șampiyon, Becali bătut de Dumnezeu! Mutările geniale prin care nașul și-a învins finul. O legendară răsturnare de scor: Farul – FCSB, de la 0-2 în minutul 17 la 3-2 în minutul 86

Lui Becali nu-i poate lua nimeni locul 2! Blestemul FCSB: în ultimii 8 ani a încheiat de 7 ori pe poziția secundă și o dată pe 5. N-a mai câștigat titlul din 2015, când era în pușcărie

VIDEO. Dinamo revine în prima ligă, după un baraj nebun, cu 13 goluri! UTA se salvează după 5-1 în retur. Tabloul complet al sezonului viitor

A 4-a finală consecutivă de Liga Campionilor cu un singur gol: Manchester City – Inter Milano 1-0! Italienii au pierdut toate cele trei finale din acest an

Fenomenul FC Sevilla: a câștigat și cea de-a 7-a sa finală în Europa League! Prima finală europeană pierdută de Jose Mourinho, după 5 succese. Montiel – decisiv și pentru Argentina, și pentru Sevilla

Final de poveste la Roland Garros: Novak Djokovici – record istoric la 36 de ani; Iga Swiatek – 4 titluri de Grand Slam la 22 de ani

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

Furia tâmpă a lui Olăroiu: „Eu, când aud de UE, înnebunesc! Ce ne dă nouă Europa?! Ne pune tot felul de restricții, dar nu ne dă nimic în schimb”