marți, aprilie 23, 2024
AcasăSportReal Madrid mai produce o minune: marchează în minutele 90, 90+1 și...

Real Madrid mai produce o minune: marchează în minutele 90, 90+1 și 95 și va juca finala Ligii Campionilor, cu Liverpool!

-

Ce s-a întâmplat miercuri seară la Madrid este absolut incredibil: Manchester City conducea cu 1-0 în minutul 90 și controla meciul cu autoritate, după ce câștigase și în tur (4-3), dar Real Madrid a înviat brusc, a marcat de două ori în două minute (90, 90+1), prin brazilianul Rodrygo, iar în prelungiri a dat lovitura decisivă prin francezul Karim Benzema.

Este a treia calificare consecutivă obținută prin renaștere miraculoasă de Real Madrid. Scenariul a fost mereu același: echipa lui Carlo Ancelotti era pe punctul de a fi eliminată, dar a marcat decisiv spre finalul reprizei a doua sau în prelungiri.

Cele 3 învieri ale lui Real Madrid

• „OPTIMI” / Victima: Paris Saint-Germain. Campioana Franței a câștigat la Paris cu 1-0, iar la Madrid conducea la pauză tot cu 1-0. Golgheterul Benzema a marcat însă trei goluri în repriza a doua (min. 61, 76 și 78), iar Real s-a calificat cu scorul general de 3-2 (după 0-2).
  • „SFERTURI” / Victima: Chelsea Londra. Deținătoarea Ligii Campionilor a pierdut sever acasă, 1-3, dar a făcut ravagii în deplasare, la Madrid: 3-0 în minutul 75! Rodrygo (intrat în min. 78, în locul compatriotului său Casemiro) a punctat însă în min. 80 și s-a intrat în prelungiri, unde Benzema a dat lovitura de grație. Real s-a calificat cu scorul general de 5-4 (după 3-4).
  • SEMIFINALE / Vicima: Manchester City. Campioana Angliei a câștigat în tur cu 4-3, iar în retur avea 1-0 (gol marcat în min. 73). S-a intrat în minutul 90, iar City avea un avans de două goluri, într-un meci în care nu permisese Realului să se apropie de poarta sa. Și brusc, în minutele 90 și 90+1, brazilianul Rodrygo (intrat în min. 68, în locul germanului Kroos) a înscris de două ori, trimițând partida în prelungiri. Acolo unde eternul Benzema a fost din nou decisiv, obținând un penalty pe care l-a transformat tot el. Real s-a calificat cu scorul general de 6-5 (după 3-5).
Brazilianul Rodrygo

Campania europeană a lui Real Madrid, cu cele trei calificări uluitoare, a fost posibilă grație evoluțiilor fabuloase ale doi jucătoi de atac: francezul Karim Benzema (34 de ani) și brazilianul Rodrygo (21 de ani). Benzema a înscris 10 goluri în meciurile eliminatorii (3 cu PSG, 4 cu Chelsea, 3 cu City), inclusiv pe cele două din prelungiri, prin care Real a eliminat cele două finaliste din 2021 ale Ligii Campionilor. Rodrygo a dus în prelungiri duelurile cu Chelsea și City, prin trei „goluri de aur”, marcate în minutele 80, 90 și 90+1.

În meciul de aseară, determinanți au mai fost portarul belgian Courtois și fundașul francez Mendy, care au salvat de pe linia porții mingile de 0-2 trimise de Grealish spre final, înainte de explozia lui Rodrygo.

Răsturnarea uluitoare de pe „Santiago Bernabeu” a făcut să nu avem o nouă finală 100% englezească în Champions League, precum cea de anul trecut (Chelsea – Manchester City 1-0) și cea din 2019 (Liverpool – Tottenham 2-0).

În 2018, finala Ligii Campionilor a fost exact ca ultimul act din acest an: Real Madrid – Liverpool. Atunci au câștigat spaniolii cu 3-1.

Pentru Real Madrid va fi cea de-a 17-a finală de Champions League. Până acum, a câștigat 13 și a pierdut 3.

Pentru Liverpool va fi cea de-a 10-a finală de Champions League. Până acum, a câștigat 6 și a pierdut 3.

Finala Liverpool – Real Madrid se va disputa sâmbătă, 28 mai, pe „Stade de France” din Paris.

Celor de la Real Madrid, finala le va aduce al treilea adversar consecutiv din Anglia: după Chelsea și Manchester City, urmează FC Liverpool!

Semifinale

• Liverpool – Villarreal 2-0 (Estupiñan 53 – autogol, Mané 55).
  • Villarreal – Liverpool 2-3 (Boulaye Dia 3, Coquelin 41 / Fabinho 62, Luis Diaz 67, Mané 74).
  • Manchester City – Real Madrid 4-3 (De Bruyne 2, Gabriel Jesus 11, Foden 53, Bernardo Silva 74 / Benzema 33, 82 – din penalty, Vinicius 55).
  • Real Madrid – Manchester City 3-1 (Rodrygo 90, 90+1, Benzema 95 – din penalty / Mahrez 73).

Cine a câștigat Liga Campionilor (fostă Cupa Campionilor Europeni)

Țările din care provin câștigătoarele Ligii Campionilor

Echipe din 9 țări au câștigat 65 de trofee.

• 1: Iugoslavia / Serbia (1 echipă)

Cele 8 grupe la Campionatul Mondial de fotbal, Qatar 2022. Derby Germania – Spania încă din start

Cele 4 șanse uriașe ratate de Italia, în drumul spre cea mai mare rușine din istoria sa. Coșmarurile numite Bulgaria, Elveția, Irlanda de Nord și Macedonia de Nord

„Un păduche ucrainean, mai rău decât păduchii de la Moscova”. E recordmenul Ucrainei, dar lucrează pentru ruși și refuză să condamna invadarea țării sale de către aceștia

O antrenoare de la naționala Rusiei îl amenință cu bomba nucleară pe japonezul care conduce Federația Internațională de Gimnastică! „Trebuie să-i amintim lui Watanabe – Hiroshima și Nagasaki”

Marele campion olimpic sub steagul URSS, născut pe pământ rusesc, a plecat la război, să lupte pentru Ucraina!

Tenismena numărul 1 a lumii, Ashleigh Barty, se retrage la numai 25 de ani! „Vreau să alerg după alt vis”

Tragedie pentru Cristiano Ronaldo: unul dintre gemenii săi a murit la naștere. Mesajul sfâșietor al portughezului