vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportVIDEO. Manchester United a suferit cea mai mare umilință din ultimii 92...

VIDEO. Manchester United a suferit cea mai mare umilință din ultimii 92 de ani: 0-7 cu Liverpool, după ce a eliminat Barcelona! Niciun englez pe lista marcatorilor

-

Fotbalul a luat-o din nou razna într-un derby istoric al Angliei: Liverpool – Manchester United 7-0, duminică, în etapa a 26-a din Premier League! Fosta câștigătoare a Ligii Campionilor n-a mai suferit o așa înfrângere din 1931.

Meciul Liverpool – Manchester United a avut o primă repriză destul de echilibrată, care se îndrepta spre 0-0. Ba mai mult: primii care au marcat au fost oaspeții, prin brazilianul Casemiro, în minutul 42, dar golul a fost anulat pentru poziție de ofsaid.

Imediat, pe contră, olandezul Gakpo a deschis scorul.

Furtuna a venit însă după pauză. Tabela a înghețat la 7-0, prin trei duble (olandezul Cody Gakpo, uruguayanul Darwin Nuñez, egipteanul Mohamed Salah) și un gol care a închis balul (brazilianul Bobi Firmino).

Istoria fotbalului va reține aceste date seci:

Liverpool – Manchester United 7-0. Goluri: Gakpo (43, 50), Nuñez (47, 75), Salah (66, 83), Firmino (88).

LIVERPOOL: Alisson – Alexander-Arnold, Konaté, Van Dijk, Robertson – Elliott (85 C. Jones), Fabinho (79 Milner), Henderson (78 Bajcetic) – Salah, Gakpo (79 Firmino), Nuñez (79 Jota). Antrenor: Jürgen Klopp (german, 55 de ani).

MANCHESTER UNITED: De Gea – Dalot, Varane, L. Martinez (76 Malacia), Shaw – Antony, Casemiro (76 Sabitzer), Fred (58 McTominay), Bruno Fernandes – Weghorst (58 Garnacho), Rashford (85 Elanga). Antrenor: Erik ten Hag (olandez, 53 de ani).

Amintiri negre din perioada interbelică

Este a 4-a înfrângere cu 7-0 a lui Manchester United, dar prima în era modernă a fotbalului. Precedentele trei au fost înregistrate în perioada interbelică.

• 1926: Blackburn – Manchester United 7-0
  • 1930: Aston Villa – Manchester United 7-0
  • 1931: Wolverhampton – – Manchester United 7-0

Dezastrul celor de la Manchester United nu era anunțat de nimic. Echipa olandezului Ten Hag – antrenor la modă, adus de la Ajax Amsterdam – nu mai pierduse de 11 meciuri, câștigând aproape tot: 9 victorii și 2 egaluri, golaveraj 26-8. Ultima înfrângere a fost pe 22 ianuarie, pe terenul lui Arsenal: 2-3, cu golul decisiv primit în minutul 90. Fără acel gol marcat de Nketiah, Manchester United ar fi avut 20 de meciuri consecutive fără înfrângere, dintre care 16 victorii, dat fiind că anterior legase 7 victorii și o remiză.

Mai mult: MU tocmai a eliminat Barcelona din Europa League, după 2-2 pe „Camp Nou” și 2-1 pe „Old Trafford”.

În schimb, Liverpool tocmai fusese zdrobită pe teren propriu de Real Madrid, de la 2-0 la 2-5 în Liga Campionilor. Mai mult: echipa antrenată de germanul Jürgen Klopp trecuse printr-o perioada turbulentă, în care a fost umilită în trei deplasări consecutive: 1-3 cu Brentford, 0-3 cu Brighton, 0-3 cu Wolverhampton, toate în Premier League, plus 1-2 cu aceeași Brighton în Cupa Angliei.

Și totuși, repriza a doua a meciului Liverpool – Manchester United a dat totul peste cap, niciun argument anterior n-a mai stat în picioare.

Apropo: Manchester United are și acum un avans consistent, de 7 puncte, față de Liverpool (49 / 42), în clasamentul din Premier League.

Nota zero pentru un portughez și un scoțian!

Site-ul de specialitate 90min.com a dat note jucătorilor celor două echipe. Toți premianții sunt de la Liverpool: Salah (10), Gakpo (9), Nuñez (9), Robertson (8). În schimb, niciun jucător de la Manchester United nu a luat mai mult de 3 (Shaw, Antony), iar doi dintre ei au primit nota 0 (Bruno Fernandes, McTominay).