vineri, martie 29, 2024
AcasăSportHagi l-a bătut pe "antrenorul" Gigi Becali cu juniori de 17 ani:...

Hagi l-a bătut pe „antrenorul” Gigi Becali cu juniori de 17 ani: de la 1-2 la 3-2 în prelungiri. Schimbări stupide ordonate de patronul FCSB

-

FCSB a pierdut și cel de-al doilea derby pe teren propriu: după 0-1 cu CFR Cluj, a venit 2-3 cu Farul Constanța. Scenariul meciului de duminică seara, de pe Arena Națională, a fost însă unul incredibil: 0-0 la pauză, 2-1 pentru FCSB în minutul 90+4, 2-3 în minutul 90+6! A fost un joc foarte bun, în care lovitura de grație a fost dată echipei bucureștene de propriul „antrenor”, Gigi Becali, care a ordonat schimbarea în minutul 60, la scorul de 2-1, a atacanților Cordea și Compagno, cei care „terorizaseră” până atunci Farul lui Gică Hagi.

Nașul Gică Hagi i-a dat două palme strașnice finului Gigi Becali în Super Liga României la fotbal: Farul a învins FCSB atât în tur (3-1), cât și în retur (3-2)!

Meciul de duminică seara, de pe Arena Națională, a fost probabil cel mai frumos din actuala ediție de campionat. La pauză era 0-0, dar după o repriză cu multe faze spectaculoase, inclusiv un șut în bară expediat de constănțeanul Louis Munteanu (min. 35). Cele mai multe ocazii au fost ratate însă de bucureșteni.

După o repriză „albă”, a urmat una cu 5 goluri. FCSB a condus cu 2-1 până în minutul 90+5, când  primit două goluri în două minute, iar Farul a luat toate cele trei puncte! Cele două goluri au picat ca două trăsnete, în minutele 5 și 6 din cele 8 de prelungiri.

Detaliile pe care le va reține istoria fotbalului:

FCSB – Farul Constanța 2-3. Goluri: Cordea (47), Compagno (59 – din penalty) / Alibec (56), Târnovanu (90+5 – autogol), Borza (90+6).

Golul lui Alibec a fost fenomenal: lovitură liberă executată magistral de la peste 25 de metri, o ghiulea imparabilă.

Momentul-cheie, care a rupt elanul bucureștenilor, a fost însă cel din minutul 60, când FCSB practic „s-a sinucis”: artizanii golului de 2-1 au fost schimbați imediat după reușita care a adus echipa lor în avantaj! E vorba de Cordea (care a scos penalty-ul, fiind faultat în careu) și de italianul Compagno (care a transformat penalty-ul, consolidându-și poziția de golgheter al echipei și al campionatului). În locul lor au intrat Miculescu și Omrani.

De altfel, Andrei Cordea a fost cel mai bun jucător de pe teren până în acel moment. El deschisese și scorul, imediat după pauză.

Dubla schimbare a fost de-a dreptul sinucigașă, nu a avut nicio logică. Ea nu putea fi făcută de un antrenor care a jucat fotbal (Mihai Pintilii), ci de un patron care se crede antrenor (Gigi Becali). Acesta are obiceiul de a dicta schimbările, iar antrenorii săi, de regulă, se supun. Cei care n-o fac, gen Edi Iordănescu, sunt dați afară împotriva oricărei logici.

Gică Hagi – Gigi Becali

Hagi l-a bătut pe Becali cu Enes Sali (16 ani), Borza (17), Mazilu (17), Sîrbu (19), Grameni (20) și Louis Munteanu (20)!

Rămasă fără atacanții care hărțuiau apărarea Farului, FCSB a mai avut o singură acțiune viguroasă, marcând prin Octavian Popescu la șarja lui Miculescu, dar golul de 3-1 a fost anulat în mod corect, ca urmare a ofsaidului în care se afla Omrani (francezul a influențat faza).

Apoi, jocul a curs către poarta gazdelor, iar autogolul lui Târnovanu (Omrani a degajat defectuos în portarul FCSB, la o fază confuză) și golul lui Borza (frumos, plasat la colțul lung) au pecetluit înfrângerea dureroasă a echipei lui Gigi Becali, care a coborât pe locul 4. Farul s-a distanțat la 7 puncte, iar CFR Cluj are ocazia să se ducă la 9 puncte, în caz că va câștiga luni la Voluntari.

De remarcat formula cu care a dat lovitura Gică Hagi în prelungiri: Farul îi avea pe teren pe Enes Sali (16 ani și 11 luni), Borza (17 ani și 2 luni), Mazilu (17 ani și 4 luni) și Sîrbu (19 ani și 10 luni). Așadar, 4 jucători din 11 erau sub 20 de ani! Toți patru fuseseră introduși pe teren din postura de rezerve, în minutele 27 (Borza), 36 (Sîrbu), 65 (Sali și Mazilu).

Se poate spune că nașul Hagi l-a bătut pe finul Becali cu niște copii, unul dintre aceștia (Borza) marcând golul decisiv!

La asta se adaugă faptul că printre titulari s-au numărat Grameni (20 de ani și 3 luni), Louis Munteanu (20 de ani și 7 luni), Aioani (23 de ani și 2 luni) și Băluță (23 de ani și 10 luni).

* VIDEO. Scandări xenofobe sub masca „patriotismului de grotă”: 30 de monștri olteni omoară un meci de fotbal în minutul 26. Rasiștii trebuie pedepsiți exemplar, în urma unor procese penale!

* Fotografia începutului de an: „Doi țărani, foști fotbaliști”. Balint: „Era păcat să-l am pe Hagi la mine, la țară, și să nu-l îmbrac în ie populară”

Norocoși și la tragerea la sorți pentru Euro 2024! Nicio „mare putere” în grupă. Pentru primele două locuri ne batem cu Elveția, Israel și Kosovo

Bravo, CFR Cluj! Rușine, FCSB! Echipa lui Dan Petrescu s-a calificat, cea a lui Gigi Becali e cea mai slabă din Europa

Messi e campion mondial, dar Cristiano Ronaldo va avea cel mai mare salariu din istoria sportului! Contractul fabulos pentru care portughezul va juca în Arabia Saudită: o jumătate de miliard de euro în doi ani și jumătate!

VIDEO. Viața, gloria și moartea unui fotbalist de legendă: Pelé. L-a urmat în Ceruri, după doi ani, pe rivalul său Maradona. Singurul triplu campion mondial a fost răpus de cancer, la 82 de ani

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

Blestemul penalty-urilor pentru Franța: a pierdut două finale mondiale și semifinala istorică din 1982, cu RFG, plus o semifinală europeană! Tot așa a fost eliminată și anul trecut, la Euro 2020, la București

Croația – pentu a treia oară pe podium la Campionatul Mondial, în 24 de ani! Cum a ajuns Mare Putere a fotbalului o țară de 3,9 milioane de locuitori

Șocantul caz de dopaj al Simonei Halep: a trișat la US Open sau e victima „echipei Mouratoglou”? De ce a ascuns două săptămâni?