joi, martie 28, 2024
AcasăMainLIVE: Simona Halep - Serena Williams 6-2, 6-2. Victorie magnifică la Wimbledon!

LIVE: Simona Halep – Serena Williams 6-2, 6-2. Victorie magnifică la Wimbledon!

-

Un moment crucial pentru cariera Simonei Halep: prima sa victorie la Wimbledon, a două în turneele de Grand Slam, după cea de anul trecut, de la Roland Garros. Românca a spulberat-o pe legendara Serena Williams, care a jucat a 11-a finală la Wimbledon (7 câștigate), a 32-a finală de Mare Șlem doar la simplu (23 câștigate).

Parcursul Simonei la acest Wimbledon a fost perfect. A pierdut un singur set, în turul 2, în fața Mihaelei Buzărnescu. Bilanț general: 14-1 la ghemuri.

Victoria de la Wimbledon îi aduce Simonei Halep un premiu de 2.617.000 de euro și 2.000 de puncte în clasamentul mondial. Triumful londonez o aduce foarte aproape de podiumul WTA (Ashleigh Barty – Naomi Osaka – Karolina Pliskova), cu șanse de a reveni curând chiar pe primul loc.

Cele două campioane sunt despărțite de 10 ani: în septembrie, Simona va împlini 28 de ani, iar Serena – 38. În clasamentul WTA live, Simona Halep a urcat pe locul 4, iar Serena Williams pe 9. La capitolul financiar, Serena Williams este recordmena absolută, cu circa 90 de milioane de dolari din premii la turnee. Simona Halep a depășit 30 de milioane.

Setul 2: Halep – Williams 6-2

• 6-2. Simona încheie meciul în stil de mare campioană, cu un ghem alb. Uriașă performanță! Minunată finală! Românca a reușit meciul perfect, în fața unei sportive colosale. 8-0 pe propriul serviciu, 4-4 pe cel al Serenei Williams! O finală închisă în numai 55 de minute!
  • 5-2. Dublu break pentru Simona Halep! Românca închide imperial un ghem lung, fructificând cea de-a doua minge de break. Va servi pentru câștigarea Wimbledon-ului!
  • 4-2. Simona depășește un moment dificil, la 15-30, servește de trei ori impecabil și câștigă din nou la 30. Au trecut doar 48 de minute și românca se află la două ghemuri de o mare victorie!
  • 3-2. Simona reușește break-ul, clar, la 15! Un ghem enorm, care o apropie de victorie. Ce bine ar fi să continue să nu-și piardă serviciul…
  • 2-2. Ghem alb și pentru Simona! Mingea cu numărul 3 a fost o bijuterie, care a inclus și un lob minunat.
  • 1-2. Serena câștigă la zero, Simonei îi e tot mai greu să atace serviciul puternic al americancei.
  • 1-1. Simona păstrează bunul obicei de a câștiga la 30, scorul ei favorit astăzi. Și își câștigă serviciul pentru a cincea oară consecutiv (5 din 5).
  • 0-1. Serena își face serviciul, la 30. Pare hotărâtă să nu-și mai piardă serviciul. Descărcările vocale ale Serenei, la mingile câștigate în forță, arată stresul la care este supusă americanca de tenisul variat al Simonei.

Setul 1: Halep – Williams 6-2

• 6-2. Simona închide setul cu un nou ghem câștigat la 30. Românca nu și-a pierdut niciodată serviciul în acest prim set. În schimb, a reușit două break-uri.
  • 5-2. Un nou ghem alb pentru Serena, pe propriul serviciu.
  • 5-1. Simona câștigă un ghem greu, complicat, în care salvează și o minge de break. Primul serviciu funcționează excelent, serviciul 2 e vulnerabil, poate fi atacat violent de Serena. Simona izbândește grație unor passing-uri fenomenate.
  • 4-1. Ghem alb reușit de Serena.
  • 4-0. Serena returnează tot mai puternic, dar multe mingi nu găsesc ținta. Simona câștigă din nou la 30, încheind cu un as. 4-0 în doar 11 minute!
  • 3-0. Încă un break la 30! Returul Simonei este devastator în acest început de meci.
  • 2-0. Ghem alb al Simonei, se pare că și serviciul îi funcționează foarte bine! Start perfect într-o partidă istorică.
  • 1-0. Break făcut de Simona, încă din start! Break scurt, la 30.
  • Serena câștigă tragerea la sorți și alege să servească prima.

Clasamentul WTA înaintea finalei de la Wimbledon

Fenomenul Serena Williams

Serena Williams are un palmares impresionant. A câștigat 39 de titluri în turneele de Mare Șlem, dintre care 23 la simplu, 14 la dublu feminin și 2 la dublu mixt. Primul său triumf a fost la US Open, în 1999, pe când nu împlinise 18 ani.

Americanca urmărește obsesiv titlul cu numărul 24 în turneele de Mare Șlem, pentru a o egala pe recordmena absolută, australianca Margaret Court, care are cu unul mai mult (24).

Titlurile de Mare Șlem ale Serenei Williams la simplu
  • 7 la Wimbledon
  • 7 la Australian Open
  • 6 la US Open
  • 3 la Roland Garros

A jucat în total 31 de finale de Mare Șlem. A pierdut 8 finale, la Wimbledon (3), US Open (3), Australian Open (1) și Roland Garros (1).

Dacă adăugăm și ultimul act de la acest Wimbledon, Serena Williams a ajuns la 32 de finale, iar Simona Halep la 5.

• 0 la US Open

Serena – Simona 9-1, dar românca a câștigat primul lor set, la 19 ani!

Înaintea acestei finale de la Wimbledon, Simona și Serena s-au întâlnit de 10 ori față în față, iar scorul îi este favorabil net americancei: 9-1. Singura victorie a româncei a fost la Turneul Campioanelor din 2014, de la Singapore: acel incredibil 6-0, 6-2 din grupă. Câteva zile mai târziu, în finală, Serena și-a luat o revanșă pe măsură: 6-3, 6-0.

Tot Serena a eliminat-o pe Simona și la Australian Open 2019, în singura lor confruntare din ultimii doi ani și jumătate. A fost un meci echilibrat, cu mult suspans: 6-1, 4-6, 6-4. Se întâmpla în turul 4 („optimi”).

Tot la Wimbledon a avut loc și prima confruntare dintre cele două tenismene: în 2011, în turul 2, tânăra Simona (19 ani) îi lua un set Serenei (29 de ani), care avea să joace finala. Scorul: S. Williams – S. Halep 3-6, 6-2, 6-1. Așadar, primul set din istoria confruntărilor directe i-a revenit Simonei!

Au fost 3 întâlniri directe în turneele de Mare Șlem, toate câștigate de Serena în setul decisiv:

• 3-6, 6-2, 6-1 la Wimbledon 2011
  • 6-2, 4-6, 6-3 la US Open 2016
  • 6-1, 4-6, 6-4 la Australian Open 2019.

Parcursul celor două finaliste la Wimbledon 2019

Simona Halep (locul 7 WTA)

• Finală: 6-2, 6-2 cu Serena Williams (SUA, 10)
  • Semifinale: 6-1, 6-3 cu Elina Svitolina (Ucraina, 8)
  • Sferturi: 7-6, 6-1 cu Shuai Zhang (China, 50)
  • Optimi: 6-3, 6-3 cu Cori Gauff (SUA, 313)
  • Turul 3: 6-3, 6-1 cu Victoria Azarenka (Belarus, 40)
  • Turul 2: 6-3, 4-6, 6-2 cu Mihaela Buzărnescu (România, 53)
  • Turul 1: 6-4, 7-5 cu Aliaksandra Sasnovici (Belarus, 36).

Serena Williams (SUA, 10)

• Finală: 2-6, 2-6 cu Simona Halep (România, 7)
  • Semifinale: 6-1, 6-2 cu Barbora Strycova (Cehia, 54)
  • Sferturi: 6-4, 4-6, 6-3 cu Alison Riske (SUA, 55)
  • Optimi: 6-2, 6-2 cu Carla Suarez Navarro (Spania, 31)
  • Turul 3: 6-3, 6-4 cu Julia Goerges (Germania, 17)
  • Turul 2: 2-6, 6-2, 6-4 cu Kaja Juvan (Slovenia, 133)
  • Turul 1: 6-2, 7-5 cu Giulia Gatto-Monticone (Italia, 161)

Donați AICI pentru a susține proiectul ZIARISTII.COM!

CITIȚI ȘI:

* Azi e marea finală de la Wimbledon. Simona Halep are șanse egale cu Roger Federer!

Finală de gală la Wimbledon: Simona Halep – Serena Williams. Sâmbătă, de la ora 16.00, în direct pe Eurosport

LIVE: Simona Halep – Elina Svitolina 6-1, 6-3. Victorie uriașă la Wimbledon, românca e la a cincea finală din carieră!

GLUMA ZILEI. Se cunosc deja trei semifinaliști ai turneului de la Wimbledon de peste 50 de ani!

Simona Halep, pentru a doua oară în semifinale la Wimbledon! A 7-a semifinală de Grand Slam din carieră

Culoar perfect pentru Simona Halep la Wimbledon. Toate cele 6 favorite din fața sa au fost eliminate!

Halep, în sferturi la Wimbledon după ce-a învins-o pe puştoaica-minune a Americii

După o victorie de senzație, Simona Halep o înfruntă pe copila-minune a Americii. Cori Gauff are 15 ani și 6 victorii la Wimbledon 2019!

Șoc la Wimbledon: „bunica” Venus, învinsă de „nepoata” de 15 ani! Mari surprize, favoriți eliminați. În turul 2: Halep – Buzărnescu

Ne-au bătut nemțoaicele Ying Han și Xiaona Shan! Campioană e portugheza Fu Yu. La 56 de ani, luxemburgheza Ni Xialan s-a calificat la Olimpiadă

Final de poveste: Germania – România 4-2. Am zburdat o repriză, ne-am prăbușit în minutul 90. Toate pânzele sus!

Două fotografii din „The Sun” arată cât sânge i-a curs prietenei fotbalistului Manea, lovită violent după meciul cu Franța

Scenă violentă după meciul cu Franța. Prietena unui fotbalist a fost umplută de sânge la doi pași de el

Naționala de tineret face audiențe mai mari decât „naționala mare”! 3,1 milioane de români s-au uitat simultan la meciul cu Franța

Ole! Suntem în careul de ași al Europei, alături de mari puteri ale fotbalului: Germania, Franța, Spania

Generația marilor speranțe. Condiția calificării: să nu pierdem diseară cu 3-0. Miză dublă: semifinale + Olimpiada din Japonia

VIDEO. Prea frumos! Această minunată echipă care marchează patru goluri pe meci. Se văd semifinalele și Olimpiada!

4-1 cu Croația! E generația care ne-ar putea duce la World Cup 2022 și ne va duce sigur la World Cup 2026!