vineri, martie 29, 2024
AcasăSportItalienii, prezenți în toate cele trei finale europene: Inter Milano - Manchester...

Italienii, prezenți în toate cele trei finale europene: Inter Milano – Manchester City (C1), Roma – Sevilla (C2), Fiorentina – West Ham United (C3). A fost săptămâna argentinienilor!

-

Au fost desemnte finalistele celor trei competiții europene intercluburi la fotbal. Joi seara s-au jucat semifinalele-retur în Europa League și Conference League, după ce marți și miercuri fusese rezolvată ecuația în Champions League.

Marea performeră a sezonului este Italia, care e prezentă în toate cele trei finale europene! De altfel, jumătate dintre cele 6 finaliste provin din Italia (3), celelalte fiind din Anglia (2) și Spania (1).

În semifinale au fost 5 echipe din Italia, câte două din Anglia și Spania, câte una din Germania, Olanda și Elveția.

Cele trei finale:

• Champions League: Inter Milano – Manchester City (Istanbul, 10 iunie)
  • Europa League: AS Roma – FC Sevilla (Budapesta, 31 mai)
  • Conference League: Fiorentina – West Ham United (Praga, 7 iunie).

Lovitura de trăsnet a cehului Barak, în minutul 120+9!

Joi seară, cea mai dramatică semifinală s-a derulat la Basel, în Conference League. Învinsă cu 2-1 pe teren propriu în partida-tur, Fiorentina a reușit să câștige în Elveția cu același scor, prin „dubla” argentinianului Nico Gonzalez. Prelungirile s-au derulat fără gol, în minutul 120 era același scor, se mergea spre loteria penalty-urilor, când cehul Antonin Barak, intrat în joc în minutul 105, a dat lovitura pentru echipa lui Vincenzo Italiano! Era minutul 120+9 – cel de-al 9-lea minut suplimentar al prelungirilor – când rezerva Fiorentinei a marcat golul decisiv.

Și cealaltă semifinală din Conference League a fost decisă tot în minutele adiționale. După 1-2 în turul de la Londra, olandezii de la AZ Alkmaar atacau cu disperare pentru a înscrie golul care să-i ducă în prelungiri. S-au descoperit, iar cei care au punctat au fost oaspeții: spaniolul Pablo Fornals a marcat în minutul 90+1. West Ham United a ajuns astfel la un bilanț formidabil în actuala campanie europeană: 11 victorii și o remiză, golaveraj 27-7.

„Romanul” Mourinho și „legiunea argentiniană” de la Sevilla

În Europa League, Jose Mourinho va juca o nouă finală continentală cu AS Roma, după ce anul trecut a triumfat în Conference League. Echipa sa a rezistat eroic la Leverkusen, apărându-și avantajul minim de la Roma. Portughezul a tranșat în favoarea sa duelul iberic, la nivelul antrenorilor, cu spaniolul Xabi Alonso, tehnicianul echipei germane.

În finală, Mourinho va înfunta un nou antrenor spaniol, Jose Mendilibar, aflat la cârma Sevillei – marea specialistă a Ligii Europa, câștigătoare de 6 ori a trofeului (între 2006 și 2020). Andaluzii au triumfat în toate cele 6 finale jucate, n-au pierdut niciuna!

Sevilla a stricat scenariul unei finale 100% italiene, eliminând în semifinale pe Juventus Torino, prin golul marcat în prelungiri de argentinianul Lamela. Acesta a fost unul dintre cei trei argentinieni trimiși pe teren în repriza a doua, alături de Pau Gomez și Montiel. Alți doi conaționali, Ocampos și Acuña, au fost titulari. Trei dintre ei (Montiel, Acuña și Pau Gomez) sunt campioni mondiali în 2022, la fel ca cei doi argentinieni care au jucat joi seară pentru Juventus (Di Maria și Paredes).

Toate cele trei goluri marcate la Sevilla – două gazdele, unul oaspeții – au fost opera unor jucători care au început meciul pe banca de rezrve, fiind trimiși p teren în repriza a doua. Sârbul Vlahovici a deschis scorul pentru Juventus (min. 65) la doar un minut după ce a intrat în joc (min. 64)!

Rezultatele din semifinale

Liga Campionilor:

• Inter Milano – AC Milan 1-0 (în tur: 0-2). Gol: Lautaro Martinez (74).
  • Manchester City – Real Madrid 4-0 (în tur: 1-1). Goluri: Bernardo Silva (23, 37), Akanji (76), J. Alvarez (90+1).

Liga Europa:

• Bayer Leverkusen – AS Roma 0-0 (în tur: 0-1).
  • FC Sevilla – Juventus Torino 2-1, după prelungiri (în tur: 1-1). Goluri: Suso (71), Lamela (95) / Vlahovici (65).

Liga Conference:

• FC Basel – Fiorentina 1-3, după prelungiri (în tur: 2-1). Goluri: Amdouni (55) / N. Gonzalez (35, 72), Barak (120+9).
  • AZ Alkmaar – West Ham United 0-1 (în tur: 1-2). Gol: Fornals (90+4).

Săptămâna argentinienilor: 4 din cei 11 marcatori, 5 din cele 13 goluri

În privința marcatorilor, returul semifinalelor europene a fost dominat de fotbaliștii argentinieni. Patru dintre aceștia au punctat: Julian Alvarez (pentru Manchester City), Lautaro Martinez (Inter Milano), Lamela (Sevilla) și Nico Gonzalez (o „dublă” pentru Fiorentina).

Ceilalți 7 marcatori din semifinalele-retur:

• doi elvețieni: Akanji (Manchester City) și Amdouni (Basel);
  • doi spanioli: Suso (Sevilla) și Fornals (West Ham United);
  • un portughez: Bernardo Silva („dublă” pentru Manchester City);
  • un sârb: Vlahovici (Juventus);
  • un ceh: Barak (Fiorentina).

Niciun italian sau englez pe lista marcatorilor, deși Italia a fost prezentă în semifinale cu 5 echipe, iar Anglia cu două!

De asemenea, niciun brazilian printre cei care au punctat în această fază, în această săptămână. A fost săptămâna rivalilor lor din America de Sud, argentinienii.

* Cine poate opri „mașina de fotbal” a lui Guardiola? Manchester City – Real Madrid 4-0! Greșeala fatală a antrenorului Ancelotti

* VIDEO. Meciul nebun care explică magia fotbalului din cel mai tare campionat: Liverpool – Tottenham 4-3, după 3-0 în minutul 15 și 3-3 în minutul 90+3. Oaspeții au lovit bara de două ori într-un minut!

Fotografiați clasamentul! Avem 6 puncte din 6, dar războiul din Ucraina ne-ar putea lăsa fără 3. Șoc în Balcani: Kosovo – Andorra 1-1!

Norocoși și la tragerea la sorți pentru Euro 2024! Nicio „mare putere” în grupă. Pentru primele două locuri ne batem cu Elveția, Israel și Kosovo

Cele 12 semifinaliste din cupele europene la fotbal. Italia domină pentru prima dată în ultimii 10 ani: 5 echipe în penultimul act!

Messi e campion mondial, dar Cristiano Ronaldo va avea cel mai mare salariu din istoria sportului! Contractul fabulos pentru care portughezul va juca în Arabia Saudită: o jumătate de miliard de euro în doi ani și jumătate!

VIDEO. Viața, gloria și moartea unui fotbalist de legendă: Pelé. L-a urmat în Ceruri, după doi ani, pe rivalul său Maradona. Singurul triplu campion mondial a fost răpus de cancer, la 82 de ani

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

Performanță excepțională a Soranei Cîrstea, la 33 de ani: semifinală la Miami, după 6-4, 6-4 în fața numărului 2 mondial!

Șocantul caz de dopaj al Simonei Halep: a trișat la US Open sau e victima „echipei Mouratoglou”? De ce a ascuns două săptămâni?