miercuri, octombrie 23, 2024
AcasăSportVIDEO. Meciul nebun care explică magia fotbalului din cel mai tare campionat:...

VIDEO. Meciul nebun care explică magia fotbalului din cel mai tare campionat: Liverpool – Tottenham 4-3, după 3-0 în minutul 15 și 3-3 în minutul 90+3. Oaspeții au lovit bara de două ori într-un minut!

-

Campionatul Angliei oferă etapă de etapă meciuri fabuloase, cu goluri multe, suspans, dramatism și evoluție spectaculoasă a scorului. Puține ating însă nivelul magic al partidei Liverpool – Tottenham de duminică, încheiată cu scorul de 4-3 după o regie nemaipomenită.

Înaintea acestui derby din etapa a 34-a, între echipele care în 2019 jucau finala Ligii Campionilor (2-0 pentru Liverpool), cele două echipe erau despărțite de un singur punct:

5. Tottenham – 54 p

6. Aston Villa – 54 p

7. Liverpool – 53 p.

Așadar, meciul avea o importanță vitală, cu 5 etape înainte de finalul Premier League.

Precizare: locurile 1-4 asigură calificarea în Champions League, iar locul 5 în Europa League.

Dar cum finala Cupei Angliei va fi Manchester City – Manchester United, iar finala Cupei Ligii Engleze a fost Manchester United – Newcastle 2-0, adică doar între echipe de Top 4, care aproape sigur vor reprezenta Anglia în Champions League, înseamnă că locurile 6 și 7 vor deveni și ele porți către cupele europene. Astfel, ocupantele locurilor 5 și 6 vor merge în Europa League, iar cea a locului 7 – în Conference League.

Bătălia e dură, cel puțin 6 echipe se bat pe cele 3 locuri (5-7), mai sunt de jucat și unele restanțe, iar Chelsea e în afara oricărui calcul! Clasamentul, înaintea ultimelor 4 etape, arată astfel în partea sa superioară (Premier League are 20 de echipe):

Dar să revenim la meciul de duminică, de pe „Anfield Road Stadium”, al cărui rezumat, cu toate cele 7 goluri, poate fi văzut AICI, pe site-ul lui FC Liverpool.

Brazilienii din minutele 90+3 și 90+4: salvatorul și groparul

Liverpool a pornit vijelios: în minutul 15 avea deja 3-0, prin golurile englezului Curtis Jones, columbianului Luis Diaz și egipteanului Salah! Apoi, „cormoranii” s-au potolit, iar oaspeții au scos colții.

Până la pauză a marcat Harry Kane. După revenirea de la cabine, Son și Romero au tras în bară într-un singur minut, la interval de 31 de secunde, ratând ocazia de a reduce scorul la 3-2.

Și totuși, s-a făcut 3-2 în minutul 77, când sud-coreeanul Son n-a mai greșit ținta.

Se părea că Liverpool va câștiga la limită, dar în mintul 90+3 a egalat brazilianul Richarlison, care fusese trimis pe teren în minutul 84!

Stadionul era amuțit, antrenorul Jürgen Klopp părea prăbușit, Liverpool era obișnuită să remonteze de la 0-3 (a câștigat la penalty-uri în 2005, după ce la pauză era condusă de AC Milan cu 3-0, iar în minutul 60 se făcuse deja 3-3!), nu să piardă un avans de trei goluri.

Și când totul părea pierdut, s-a produs miracolul. Liverpool a reluat de la centru, o pasă lungă, mingea a ajuns la brazilianul Lucas Moura (cel care a dus pe Tottenham în finala Ligii Campionilor din 2019, marcând trei goluri în poarta lui Ajax, la Amsterdam), care intrase pe teren în minutul 90, în locul spaniolului Pedro Porro. După doar 4 minute de joc, Lucas Moura a pasat greșit, direct la adversar, portughezul Diogo Jota a preluat, a intrat în careu și a marcat la colțul lung: 4-3, stadionul a explodat, întregul oraș Liverpool a erupt ca un vulcan, la mai puțin de un minut de când se prăbușise cerul peste „Anfield Road”!

Doi brazilieni, ambii runcați în joc în minutele 84-90 de antrenorul interimar Ryan Mason (în vârstă de numai 31 de ani!), au scris destinul lechipei londoneze: primul a înviat-o în minutul 90+3, al doilea a îngropat-o în minutul 90+4!

În prim-plan: Richarlison. În plan secund: Lucas Moura. Ambii jubilau în minutul 90+3. După câteva zeci de secunde aveau să plângă…

Tottenham a bifat al patrulea meci consecutiv fără victorie (un singur punct din posibile), Liverpool a reușit a patra victorie la rând. Și echipa lui Klopp a trecut, după o lungă cursă de urmărire, peste Tottenham, ba chiar și peste Aston Villa, care a pierdut (0-1) la Manchester United.

Așa s-a scris istoria unui meci fabulos, în care tot Liverpool a avut ultimul cuvânt.

Aceeași Liverpool care în acest campionat a reușit uluitoare scoruri-record – 9-0 cu Bournemout, 7-0 cu Manchester United (!!!), 6-1 la Leeds United –, dar și înfrângeri neașteptate, cu Nottingham Forest, Brentford, Brighton, Wolverhampton, Borunemouth (în deplasare) sau Leeds United (acasă).

Recordul trist al lui Harry Kane

Harry Kane

Atacantul Harry Kane (29 de ani) este primul jucător care a marcat în patru meciuri consecutive în deplasare, în ultimii 11 ani, în Premier League fără să câștige niciunul. Ultima dată i s-a întâmplat lui Steven Fletcher (Sunderland), în 2012.

Meciurile în care Harry Kane a marcat câte un gol, dar Tottenham n-a câștigat:

• 3-3 cu Southampton
  • 1-1 cu Everton
  • 1-6 cu Newcastle
  • 3-4 cu Liverpool

Harry Kane este golgheterul lui Tottenham, cu 25 de goluri marcate în 34 de meciuri, în actuala ediție de campionat. El se află pe locul 2 în topul marcatorilor din Premier League, după norvegianul Haaland de la Manchester City (34 de goluri). Ambii își pot îmbunătăți cifrele în ultimele etape.

Harry Kane a fost golgheterul lui Tottenham și în 8 din ultimele 9 ediții din Premier League (doar anul trecut a fost depășit de sud-coreeanul Son). Cifrele lui Kane:

• 2022-2023: 25 de goluri (locul 2) – golgheter: norvegianul Haaland (34 / Manchester City)
  • 2021-2022: 17 goluri (locul 4) – golgheteri: egipteanul Salah (23 / Liverpool) și sud-coreeanul Son (23 / Tottenham)
  • 2020-2021: 23 de goluri (locul 1)
  • 2019-2020: 18 goluri (locul 6) – golgheter: Vardy (23 / Leicester)
  • 2018-2019: 17 goluri (locul 7) – golgheteri: egipteanul Salah (22 / Liverpool), senegalezul Mané (22 / Liverpool) și gabonezul Aubameyang (22 / Arsenal)
  • 2017-2018: 30 de goluri (locul 2) – golgheter: egipteanul Salah (32 / Liverpool)
  • 2016-2017: 29 de goluri (locul 1)
  • 2015-2016: 25 de goluri (locul 1)
  • 2014-2015: 21 de goluri (locul 2) – golgheter: argentinianul Kun Aguero (26 / Manchester City)

Precedentul golgheter al lui Tottenham, înaintea „seriei Harry Kane”, a fost togolezul Adebayor – 11 goluri marcate în sezonul 2013-2014.

Haaland a egalat recordul lui Alan Shearer și Andy Cole

Norvegianul Erling Braut Haaland (22 de ani) a egalat un record istoric în Premier League. Prin golul marcat duminică în poarta lui Fulham (2-1 la Londra), atacantul lui Manchester City a ajuns la 34 de goluri, egalându-i pe englezii Andy Cole și Alan Shearer.

Andy Cole a reușit această performanță în sezonul 1993-1994, când evolua pentru Newcastle.

Alan Shearer a înscris 34 de goluri pentru Blackburn Rovers, în sezonul 1994-1995.

Erling Haaland mai are la dispozițe încă 6 meciuri din actuala ediție de campionat pentru a depăși recordul celor doi.

Erling Braut Haaland

Prin victoria cu Fulham, Manchester City a devenit noul lider din Premier League, cu un punct peste Arsenal (76/75) și un meci mai puțin jucat (32/35).

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

Cupa României a devenit Cupa Ardealului! Două semifinaliste sunt din Cluj, una din Arad și una din Covasna

Fotografiați clasamentul! Avem 6 puncte din 6, dar războiul din Ucraina ne-ar putea lăsa fără 3. Șoc în Balcani: Kosovo – Andorra 1-1!

Norocoși și la tragerea la sorți pentru Euro 2024! Nicio „mare putere” în grupă. Pentru primele două locuri ne batem cu Elveția, Israel și Kosovo

* Cele 12 semifinaliste din cupele europene la fotbal. Italia domină pentru prima dată în ultimii 10 ani: 5 echipe în penultimul act!

Messi e campion mondial, dar Cristiano Ronaldo va avea cel mai mare salariu din istoria sportului! Contractul fabulos pentru care portughezul va juca în Arabia Saudită: o jumătate de miliard de euro în doi ani și jumătate!

VIDEO. Viața, gloria și moartea unui fotbalist de legendă: Pelé. L-a urmat în Ceruri, după doi ani, pe rivalul său Maradona. Singurul triplu campion mondial a fost răpus de cancer, la 82 de ani

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

Performanță excepțională a Soranei Cîrstea, la 33 de ani: semifinală la Miami, după 6-4, 6-4 în fața numărului 2 mondial!

Șocantul caz de dopaj al Simonei Halep: a trișat la US Open sau e victima „echipei Mouratoglou”? De ce a ascuns două săptămâni?