Euro 2024: favoritele câștigă tot, chiar dacă Albania a „electrocutat” Italia în secunda 24! Se marchează mult: între 3 și 6 goluri în fiecare meci

1
657
Carvajal are n sezon uluitor: a marcat în finala Ligii Campionilor (Real Madrid - Borussia Dortmund 2-0), a dat gol și în primul meci de la Euro (Spania - Croația 3-0)

Primele două zile de la Euro 2024 au fost un festival de goluri: s-a marcat de 16 ori în 4 partide, ceea ce înseamnă o medie de 4 goluri pe meci. Până acum, n-a fost joc cu mai puțin de 3 goluri. Toate favoritele au câștigat, n-a fost loc de surprize, chiar dacă Italia a fost condusă din secunda 24 a partidei cu Albania!

După Germania – Scoția 5-1 în deschiderea de vineri, ziua de sâmbătă a adus trei meciuri la fel de spectaculoase, cu multe goluri și fără vreo remiză.

Derby-ul zilei și al Grupei B, Spania – Croația, a fost o distracție pentru iberici, a căror tinerețe (Lamine Yamal – 16 ani, Nico Williams – 21, Pedri – 21) n-a dat nicio șansă bătrânei echipe balcanice (Modrici – 38 de ani, Perisici – 35, Kovacevici – 30). De altfel, era 3-0 chiar la pauză.

În aceeași grupă, tot la pauză a fost stabilit scorul final și într-un meci care se anunța mult mai dezechilibrat, dar care s-a dovedit a fi mult mai strâns: Italia – Albania 2-1. Micuța țară balcanică a marcat cel mai rapid gol din istoria de 64 de ani a Campionatului European, deschizând scorul în secunda 24, la o eroare majoră a fundașului italian Dimarco. Dar un sfert de otă mai târziu, Italia răsturnase deja scorul, avea 2-1… și așa avea să înghețe tabela, chiar dacă era doar minutul 16!

Naționala Albaniei, antrenată de brazilianul Sylvinho, este alcătuită doar din jucători care activează în străinătate, majoritatea în Italia. De altfel, autorul golului din minutul 1, Nedim Bajrami, s-a născut la Zürich, în Elveția, și joacă la Sassuolo (Italia, Serie B).

Golul lui Bajrami în poarta lui Donnarumma

Africanii dezlănțuiți ai Elveției

În Grupa A, cea dominată de Germania, foarte bine a pornit și Elveția, care în calificări a terminat la 5 puncte în spatele României. De data asta, elvețienii au învins clar o Ungarie lipsită de vlagă și de idei.

Două dintre cele trei goluri ale trupei lui Murat Yakin (descendentul unor emigranți turci din Elveția) au fost marcate de jucători cu origini africane, născuți în afara granițelor: Kwadwo Duah (născut la Londra, în familia unor emigranți ghanezi) și Breel Embolo (născut la Yaoundé, capitala Camerunului).

De altfel, și celălalt atacant titular al echipei din Alpi (alături de Duah), Dan Ndoye, are mamă elvețiancă și tată senegalez, dar el s-a născut în Elveția.

Rezultatele de sâmbătă

• Elveția – Ungaria 3-1: Duah (12), Aebischer (45), Embolo (90+3) / B. Varga (66).
  • Spania – Croația 3-0: Morata (29), Fabian Ruiz (32), Carvajal (45+2).
  • Italia – Albania 2-1: Bastoni (11), Barella (16) / Bajrami (1).

15 goluri + 1 autogol = 16 marcatori diferiți

• Deși s-a marcat de 16 ori (15 goluri și un autogol), niciun jucător n-a înscris până acum mai mult de un gol!
  • Dintre cele 8 echipe care au jucat în primele două zile, doar Croația n-a reușit să înscrie niciun gol.
  • În toate partidele de până acum au fost marcate cel puțin câte 3 goluri.
  • Marea majoritate a golurilor au fost înscrise înainte de pauză: 11 în prima repriză, 5 în cea de-a doua.

• 22.00: Austria – Franța (Grupa D)

Toate meciurile sunt transmise de Pro TV.

Germania începe Euro 2024 ca buldozerul: 5-1 cu Scoția! Au marcat 6 nemți

* Simulare: cum se va derula Euro 2024. Anticipăm o finală Germania – Anglia, câștigată de nemți

Miracol până la capăt: locul 1 în grupă, cu 5 puncte peste Elveția! „Naționala sufletistă” va fi în urna a 2-a la tragerea la sorți pentru Euro 2024

S-a născut naționala pentru America 2026! Mergem cu încredere la Euro 2024: avem, în sfârșit, o echipă valoroasă și cu suflet

Opriți planeta, Real Madrid vrea să coboare! Caută o altă galaxie, aici s-a plictisit să tot câștige

A încărunțit Generația de Aur! Dar a încărunțit frumos

A murit Kaiserul fotbalului: Franz Beckenbauer. Campion mondial cu Germania și ca jucător, și ca antrenor

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi