joi, aprilie 18, 2024
AcasăSportDouă finale de vis: Anglia - Italia (Euro 2020) și Brazilia -...

Două finale de vis: Anglia – Italia (Euro 2020) și Brazilia – Argentina (Copa America). Englezii s-au calificat cu un penalty inventat

-

Semifinalele Euro 2020, precum și cele de la Copa America, au curs în fața marilor favorite, astfel că finalele de duminică au o rețetă fabuloasă: Anglia – Italia pentru stabilirea campioanei Europei, respectiv Brazilia – Argentina pentru desemnarea „reginei” Americii de Sud.

Niciuna dintre cele două finale nu se desfășoară pe teren neutru. În ambele, una dintre finaliste este țara-gazdă: Anglia va juca duminică pe „Wembley”-ul londonez, iar Brazilia pe „Maracana” din Rio de Janeiro

Miercuri seară, Anglia a învins Danemarca greu, după prelungiri, chiar dacă a jucat acasă, pe „Wembley”, cu 60.000 de spectatori în tribună.

A fost și o gravă viciere de rezultat: golul decisiv marcat de englezi, în minutul 104, a venit în urma unui penalty făcut cadou de arbitrul olandez Danny Makkelie (38 de ani). Revoltător este faptul că acesta, deși a apelat la arbitrajul video, consultându-se cu arbitrii din „camera VAR”, nu a vrut să vadă faza pe monitor, pentru a se convinge că Sterling nu a fost faultat în careu, ci și-a agățat piciorul de un adversar și s-a aruncat ca în piscină.

Penalty-ul executat de Harry Kane a fost apărat de Casper Schmeichel, însă atacantul englez a reluat imparabil mingea respinsă de portarul danez.

Istoria fotbalului va reține atât:

• Anglia – Danemarca 2-1 (1-1), după prelungiri. Goluri: Kjaer (39 – autogol), Kane (104) / Damsgaard (30).

Astfel, Anglia va juca finala cu Italia, duminică, de la ora 22.00, tot pe „Wembley”, adică tot pe teren propriu.

Marea finală sud-americană: Brazilia – Argentina

Tot pe teren propriu va juca și Brazilia finala Copei America, duminică, de la ora 3.00, împotriva Argentinei. Meciul se va disputa pe stadionul „Mario Filho „(fost „Maracana”) din Rio de Janeiro.

În semifinale:

• Brazilia – Peru 1-0. Gol: Lucas Paqueta (35).
  • Argentina – Columbia 1-1 (1-1) după prelungiri, 3-2 la penalty-uri. Goluri: Lautaro Martinez (7) / Luis Diaz (61).

La penalty-urile de departajare au marcat Messi, Paredes și Lautaro Martinez, respectiv Cuadrado și Borja. Au ratat: De Paul, respectiv Davinson Sanchez, Mina și Cardona.

Ediția 2021 a Copei America este găzduită de Brazilia.

Argentinianul Messi între columbienii Tesillo și Cuadrado

Euro 2020

Optimi de finală

• Danemarca – Țara Galilor 4-0 (Amsterdam)
  • Italia – Austria 2-1 (0-0), după prelungiri (Londra)
  • Cehia – Olanda 2-0 (Budapesta)
  • Belgia – Portugalia 1-0 (Sevilla)
  • Spania – Croația 5-3 (3-3), după prelungiri (Copenhaga)
  • Elveția – Franța 3-3 (3-3) după prelungiri, 5-4 la penalty-uri (București)
  • Anglia – Germania 2-0 (Londra)
  • Ucraina – Suedia 2-1 (1-1), după prelungiri (Glasgow)

Sferturi de finală

• Spania – Elveția 1-1 (1-1) după prelungiri, 3-1 la penalty-uri (Sankt Petersburg)
  • Italia – Belgia 2-1 (München)
  • Danemarca – Cehia 2-1 (Baku)
  • Anglia – Ucraina 4-0 (Roma)

Semifinale

• Italia – Spania 1-1 (1-1) după prelungiri, 4-2 la penalty-uri (Londra)
  • Anglia – Danemarca 2-1 (1-1) după prelungiri (Londra)

Finala

Duminică, 11 iulie

• 22.00: Câştigătoarele din semifinale (Londra)

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

* Semifinalele Euro 2020: Italia – Spania și Anglia – Danemarca. Record istoric al englezilor: 5 meciuri fără gol primit, golaveraj 8-0!

Naționala de fotbal a României, cele mai proaste rezultate din ultimii 60 de ani! Mirel Rădoi continuă să-și roadă unghiile…

România, în grupă cu Coreea de Sud, Honduras și Noua Zeelandă la Olimpiada de la Tokyo. Obiectivul lui Rădoi: o medalie

Formula în care noul Farul Constanța țintește sus: Hagi 89%, Marica 10%, Iașko 1%. Va avea stadion modern, de 18.000 de locuri

Dacă vrei Liga Campionilor, ia-ți antrenor german! Formidabila ștafetă Klopp – Flick – Tuchel. Chelsea e noua regină a Europei

Revoluție în fotbal! Conform noii reguli adoptate de UEFA, vom avea mai multe meciuri cu prelungiri și penalty-uri

Țeapă colosală luată de Olăroiu în China comunistă! „Am trăit o mare minciună”. I-au furat 10 milioane de dolari, deși i-a făcut campioni

Încă o perlă pierdută de România! La 18 ani, Emma Răducanu a învins-o și pe Sorana Cîrstea și e în „optimi” la Wimbledon