vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportDerby la indigo: FCSB - U Craiova 3-2. Marea favorită rămâne CFR...

Derby la indigo: FCSB – U Craiova 3-2. Marea favorită rămâne CFR Cluj, mai ales că s-a întors Dan Petrescu

-

La cinci săptămâni după FCSB – U Craiova 3-2, din nou FCSB – U Craiova 3-2! Echipa lui Gigi Becali a revenit pe locul 2, pe care de două etape i-l „furase” U Craiova.

Și evoluția scorului în cele două confruntări directe bucureșteano-craiovene a fost asemănătoare, fiind aproape trasă la indigo.

• FCSB a deschis scorul, de fiecare dată prin Hora.
  • Craiova a egalat, 1-1, de fiecare dată din penalty.
  • De fiecare dată s-a făcut 2-2 în preajma pauze (min. 46, respectiv 45+2), printr-un mijlocaș (Filip, respectiv Cicâldău).
  • De fiecare dată, FCSB a marcat golul vitoriei după minutul 70, printr-un vârf de atac (Hora, respectiv Gnohere).

Singura diferență este că în februarie Craiova a condus cu 2-1, iar în martie FCSB a condus cu 2-1.

Comparație între ultimele două meciuri FCSB – U Craiova

24 feb. 2019 ……………….. 31 mar. 2019

3-2 …………………………….. 3-2

1-0, Hora (27) ……………….. 1-0, Hora (8)

1-1, Pigliacelli (39 / pen.) ….. 1-1, Bancu (23 / pen.)

1-2, Bărbuț (46) ……………… 2-1, Man (30)

2-2, Filip (49) …………………. 2-2, Cicâldău (45+2)

3-2, Hora (84 / pen.) ………… 3-2, Gnohere (71)

FCSB are de recuperat 6 puncte

Cu 7 etape înainte de final, prima șansă la titlu o are CFR Cluj, care și-a mărit cu 3 puncte avansul față de FCSB și U Craiova de la startul play-off-ului.

În play-off, CFR Cluj a reușit până acum punctajul maxim (trei victorii), în vreme ce FCSB și U Craiova au înregistrat câte două victorii și o înfrângere.

Pentru a deveni campioană, FCSB are de recuperat 6 puncte, dat fiind că la egalitate de puncte avantajul va fi de partea CFR Cluj (care mai are o rezervă de jumătate de punct, de la rotunjirea punctajelor la startul play-off-ului).

În plus, CFR Cluj are atuul readucerii pe banca tehnică a lui Dan Petrescu (după 9 luni în China), specialistul în câștigat titluri. Petrescu a triumfat deja de două ori, cu două echipe diferite: Unirea Urziceni în 2009 și CFR Cluj în 2018.