vineri, martie 29, 2024
AcasăFără categorieVIDEO. A înnebunit fotbalul: Argentina - Venezuela 1-3, Brazilia - Panama 1-1!

VIDEO. A înnebunit fotbalul: Argentina – Venezuela 1-3, Brazilia – Panama 1-1!

-

Două meciuri amicale, disputate în Europa, au adus surprize colosale: marile echipe ale Americii de Sud au fost neputincioase în fața unor adversari modești.

Vineri, la Madrid: Argentina – Venezuela 1-3. Goluri: Lautaro Martilez (59) / Rondon (6), Murillo (44), J. Martinez (75) – din penalty.

Lionel Messi jucat 90 de minute, dar n-a putut evita umilitoarea înfrângere. De la argentinieni au lipsit câteva vedete, dar fotbaliștii trimiși pe teren de Lionel Scaloni joacă la Barcelona, Sevilla, Inter Milano, Ajax Amsterdam, PSG, Tottenham, River Plate sau Boca Juniors.

Sâmbătă, la Porto: Brazilia – Panama 1-1. Goluri: Paqueta (32) / Machado (36).

Din echipa Braziliei, antrenată de Tite, n-au lipsit Coutinho, Arthur, Casemiro, Firmino, Gabriel Jesus, Miranda, Alex Telles. Adică Barcelona, Real Madrid, Liverpool, Manchester City, Inter Milano, Porto.

Panama este o țară central-americană cu 3,4 milioane de locuitori, fără tradiție în fotbal. A participat o singură dată la Campionatul Mondial, anul trecut, în Rusia, dar n-a obținut niciun punct. Autorul golului marcat Braziliei, Adolfo Machado, joacă la The Strongest din La Paz, capitala Boliviei.

Este nivelul cel mai de jos atins vreodată, simultan, de cele două mari forțe ale fotbalului sud-american: Argentina și Brazilia.