joi, aprilie 25, 2024
AcasăMainCea mai rușinoasă calificare din istoria FCSB. A primit două goluri cu...

Cea mai rușinoasă calificare din istoria FCSB. A primit două goluri cu doi jucători în plus și alte două cu un jucător în plus!

-

Lovită serios de Covid-19, FCSB s-a calificat în turul 3 preliminar al Ligii Europa după un meci rușinos, demn de antologia râsului, în Serbia, la Bačka Topola. Dramatismul a venit din modul caraghios în care echipa lui Gigi Becali a primit cele 6 goluri: două în primele 14 minute, următoarele două în situația favorabilă de „11 contra 10”, iar ultimele două în situația ridicolă de „11 contra 9”.

FCSB s-a calificat la penalty-uri, 5-4 (singurul care a ratat a fost sârbul Banjac), dar modul în care s-a ajuns la loviturile de departajare a fost de un ridicol absolut.

Penalty-urile au fost un fel de tie-break, după ce în 120 de minute scorul a fost ca la tenis: 6-6.

La pauză, gazdele conduceau cu 2-1.

În minutul 90 era 3-3, dar în prelungiri s-a intrat cu 4-4. Cu un jucător în plus, FCSB a fost egalată la două minute după ce marcase golul ce părea a fi al calificării.

Prima repriză de prelungiri s-a încheiat 5-5. Cu doi jucători în plus, FCSB a fost egalată la un minut după ce Man marcase un nou gol ce părea a fi al calificării.

Cea de-a doua repriză de prelungiri a adus din nou FCSB în avantaj, dar echipa bucureșteană a fost egalată încă o dată în situația de „11 contra 9”.

La penalty-uri, echipa dirijată de pe margine de „secundul” Mihai Pintilii a câștigt cu 5-4. Bucureștenii au transformat tot, iar portarul Răzvan Ducan (19 ani) a apărat șutul sârbului Banjac.

Pentru a înțelege mai bine thriller-ul stupid de la Bačka Topola (oraș sârb de 30.000 de locuitori, din apropierea graniței cu Ungaria), este necesar să prezentăm succesiunea celor 14 momente-cheie ale partidei: 12 goluri (6-6) și două eliminări (ambele în tabăra gazdelor).

• Min. 11: 1-0, gol Milicevici
  • Min. 14: 2-0, gol Duronjici
  • Min. 25: 2-1, gol Coman
  • Min. 44: eliminat Ponjevici (Bačka Topola)
  • Min. 50: 2-2, gol Man
  • Min. 51: 3-2, gol Antonici
  • Min. 63: 3-3, gol Man (din penalty)
  • Min. 90+2: 3-4, autogol Balaž
  • Min. 90+4: 4-4, gol Tomanovici
  • Min. 103: eliminat Siladji (Bačka Topola)
  • Min. 105: 4-5, gol Man
  • Min. 105+1: 5-5, gol Tumbasevici
  • Min. 108: 5-6, gol A. Petre
  • Min. 117: 6-6, gol Tomanovici.

Din cele 6 goluri încasate de FCSB, două au fost în situația de „11 contra 10”, iar alte două în situația de „11 contra 9”!

Seria penalty-urilor

Backa Topola: au marcat Tomanovici, Zec, Antonici și Djurici; a ratat Banjac.

FCSB: au marcat Moruțan, Perianu, Panțîru, A. Petre și Man.

FK Bačka Topola s-a clasat pe locul 4 în ediția trecută a campionatului Serbiei. În prezent, după 7 etape, Bačka Topola ocupă locul 12 (din 20), cu două victorii, două egaluri și 3 înfrângeri, golaveraj 14-16.

În turul 3 preliminar, FCSB va întâlni echipa cehă Slovan Liberec (locul 5 în campionatul trecut, la fel ca FCSB în România). Meciul se va disputa pe 24 septembrie, la București.

Covidul a dat iama în FCSB. În martie, Gigi Becali zicea: ”Nu vine boala, nu are ce căuta aici!”

FCSB a fost puternic afectată de pandemia de Covid-19. Din lista trimisă la UEFA, 9 jucători au fost testați pozitiv, astfel încât au mai rămas valizi doar 14 fotbaliști. Inclusiv antrenorul Anton Petrea a fost infectat, astfel încât echipa a fost condusă de pe bancă de „secundul” Mihai Pintilii.

Totuși, FCSB a avut pe teren fotbaliști importanți, precum Man, Coman și Moruțan.

• Sergiu Buș – atacant

În luna martie, la începutul pandemiei, patronul FCSB, Gigi Becali, știa clar cum își ferește echipa de Covid: o duce la Sfânta Liturghie și îi aplică Sfânta Împărtășanie.

• „Eu spun așa cum zice Biserica, să mergem la slujbe. O să vedeți dacă sunt nebun sau am dreptate. Se va demonstra în câteva luni. Țineți minte ce vă spun. O să vedeți că virusul ăsta, în toate țările în care se face Sfânta Liturghie, în țările ortodoxe, nu va fi puternic.”
  • „România va beneficia de Sfânta Liturghie. La noi vor fi 3-7 cazuri, nu așa multe ca în alte țări. Nu poate virusul… Se face Sfânta Liturghie și se spune: «Dumnezeule, ferește-ne pe noi și țara noastră de această boală!». Așa va fi în țările ortodoxe – Bulgaria, România, Cipru, Rusia, Serbia. Sunt țări în care se face Sfânta Liturghie.”
  • „O să vedeți în 5 luni dacă sunt nebun sau spun adevărul. Se va demonstra pe statistică. Noi mergem la Biserică și nu ținem cont de guvernanții necredincioși care spun erezii. Bă, dacă în Biserică sunt 100 de oameni care au coronavirus și se împărtășesc, mă duc și eu și mă împărtășesc cu lingurița lor!”
  • „Prin Sfânta Împărtășanie, Hristos ne însănătoșește! La rugă ne rugăm să ne ferească Dumnezeu de virus. Nu vine boala, nu are ce căuta boala aici! Dumnezeu îndepărtează pericolul.”