joi, martie 28, 2024
AcasăSportArgentina e pentru a 6-a oară în finala Cupei Mondiale! Super-Messi, tot...

Argentina e pentru a 6-a oară în finala Cupei Mondiale! Super-Messi, tot mai aproape de titlul pe care-l vânează de 16 ani. Vom avea „tripla coronă” Kempes – Maradona – Messi?

-

La fel ca în 1990, Argentina a început cu o înfrângere și a ajuns în finală! Atunci, în Italia, Maradona n-a reușit să facă „dubla”, după ce triumfase în Mexic 1986. Acum, Messi e la un pas de titlul pe care-l vânează de 16 ani, după patru tentative nereușite (2006, 2010, 2014, 2018).

Argentina și-a luat o strălucită revanșă după ce, în urmă cu patru ani, în Rusia, a fost învinsă de Croația cu 3-0 în faza grupelor. Tot 3-0 a fost și acum, la Lusail (Qatar), dar golurile au curs în poarta croată.

Argentina va juca finala mondială duminică, 18 decembrie. Croația va juca finala mică (pentru locurile 3-4) sâmbătă, 17 decembrie.. Adversarele lor vor fi stabilite miercuri seară, după cea de-a doua semifinală, Franța – Maroc. Toate aceste meciuri se dispută de la ora 21.00.

Va fi a 6-a finală a Argentinei, în 22 de ediții ale Campionatului Mondial. A câștigat două, a pierdut trei. A triumfat prin Mario Kempes (1978) și prin Diego Armando Maradona (1986). Va urma Lionel Messi (2022), pentru a consfinți „tripla coroană”?

Argentina – Croația 3-0. Goluri: Messi (34 – din penalty), J. Alvarez (39, 69).

Așadar, Brazilia lui Neymar n-a putut supune Croația, era 0-0 după 90 de minute și 1-1 după 120, dar Argentina lui Messi a făcut-o. La 35 de ani, starul lui PSG a luat meciul pe cont propriu, la fel cum o făcuse și în „sferturi”, contra Olandei (unde, totuși, s-a ajuns la penalty-uri).

Lionel Messi a mai jucat o finală, în 2014 (pierdută în prelungiri), dar niciodată n-a făcut un Mondial atât de bun. La a cincea campanie și aflat la zenit, genialul fotbalist targe echipa după el. În meciul cu Croația, de exemplu, a dat un gol (din penalty) și două pase de gol (la ambele reușite ale lui Julian Alvarez, atacantul de 22 de ani al lui Manchester City).

Messi e lider și în clasamentul golgheterilor, cu 5 reușite, la fel ca francezul Mbappé (colegul său de la PSG), dar argentinianul a dat și 4 pase decisive. Astfel, el a contribuit la 9 din cele 12 goluri ale echipei sale la acest Mondial.

Cele 5 Campionate Mondiale ale lui Messi

• 2006 (Germania): „sferturi” / Germania – Argentina 1-1, după prelungiri (4-2 la penalty-uri). Messi a fost doar rezervă în acest meci dramatic, dar a jucat în trei partide (o dată titular, de două ori introdus după pauză). Venit de pe banca de rezerve, a înscris ultimul gol al meciului cu Serbia, 6-0, în minutul 88 – prima sa reușită la Mondiale.
  • 2010 (Africa de Sud): „sferturi” / Germania – Argentina 4-0. N-a reușit să marcheze niciunul dintre cele 10 goluri ale echipei sale în acest turneu.
  • 2014 (Brazilia): finala / Germania – Argentina 1-0, după prelungiri. A marcat 4 goluri, toate în grupă: unul cu Bosnia (2-1), unul cu Iran (1-0, în min. 90+1!) și două cu Nigeria (3-2).
  • 2018 (Rusia): „optimi” / Franța – Argentina 4-3. A marcat unul dintre cele 6 goluri ale Argentinei (în 2-1 cu Nigeria, în grupă).
  • 2022 (Qatar): va juca finala, cu Franța sau Maroc. A încris deja 5 goluri.

TOTAL: 10 goluri la 5 turnee finale (recordul e deținut de brazilianul Ronaldo – 15 goluri).

Cele 6 finale ale Argentinei la Campionatul Mondial

• 1930 (Uruguay): Uruguay – Argentina 4-2
  • 1978 (Argentina): Argentina – Olanda 3-1, după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
  • 1986 (Mexic): Argentina – R. F. Germania 3-2
  • 1990 (Italia): R. F. Germania – Argentina 1-0
  • 2014 (Brazilia): Germania – Argentina 1-0, după prelungiri
  • 2022 (Qatar): Argentina – Franța/Maroc.

* Semifinale cu echipe de pe trei continente: Argentina – Croația, Franța – Maroc! Anglia a fost îngropată de liderul ei, Harry Kane, care a ratat un penalty crucial

* Moment istoric: Maroc – prima echipă africană în semifinalele Campionatului Mondial de fotbal! Portugalia trece dureros de la 6-1 la 0-1, cu și fără Cristiano Ronaldo

Șoc la Mondiale: Brazilia, eliminată în „sferturi”! La fotbal, Croația și-a întins Spațiul Schengen până în America de Sud!

Portugalia râde, dar Ronaldo plânge. Noul rege e Gonçalo Ramos – trei goluri și o pasă decisivă, la 21 de ani, într-un teribil 6-1 cu Elveția

Degeaba și-au aranjat spaniolii traseul spre semifinale: au evitat Croația și Brazilia, dar i-a eliminat Marocul! Ibericii n-au marcat niciun gol în 120 de minute și din 3 penalty-uri

Norocoși și la tragerea la sorți pentru Euro 2024! Nicio „mare putere” în grupă. Pentru primele două locuri ne batem cu Elveția, Israel și Kosovo

Cea mai amară victorie: 4-1 cu Bosnia, dar România retrogradează în Liga C (locurile 33-48 în Europa, din 55 de echipe)

Bravo, CFR Cluj! Rușine, FCSB! Echipa lui Dan Petrescu s-a calificat, cea a lui Gigi Becali e cea mai slabă din Europa

Șocantul caz de dopaj al Simonei Halep: a trișat la US Open sau e victima „echipei Mouratoglou”? De ce a ascuns două săptămâni?

Simona Halep divorțează după un an de căsnicie! Ea se mută la Nisa, orașul antrenorului ei, Patrick Mouratoglou