joi, martie 28, 2024
AcasăSportVIDEO. Victorie mare în Europa League: CFR Cluj - Lazio Roma 2-1....

VIDEO. Victorie mare în Europa League: CFR Cluj – Lazio Roma 2-1. La Sofia, Keșeru – trei goluri cu ȚSKA Moscova!

-

CFR Cluj – Lazio Roma 2-1, Rennes – Celtic Glasgow 1-1. După prima etapă, campioana României e pe primul într-o grupă din care se vor califica primele două clasate.

Dan Petrescu are ambiții mari, în condițiile unei grupe infernale, cu adversari puternici din Italia, Franța și Scoția. Diferența de buget a fost rezolvată de „Bursuc” printr-o organizare meticuloasă a jocului. Tactica nu prea i-a ieșit în prima repriză, când Lazio a deschis scorul și putea să se distanțeze la două-trei goluri.

Și totuși, pauza a găsit cele două echipe la egalitate, urmare a unui penalty transformat de Ciprian Deac.

Repriza a doua a arătat un CFR Cluj la un alt potențial, o echipă care controlat jocul. Francezul Billel Omrani a marcat golul victoriei după o fază de biliard, în care mai înrâtâi a zguduit transversala, apoi a trimis cu capul, peste portar, în poarta goală.

Pentru CFR Cluj vor urma două deplasări:

• la Glasgow, pentru revederea cu Celtic, pe care a eliminat-o în turul 3 preliminar al Ligii campionilor (1-1 la Cluj și 4-3 în Scoția) – pe 3 octombrie;
  • la Rennes, în Franța – pe 24 octombrie.

Duminică seara, campioana României are derby tare în Liga 1: FCSB – CFR Cluj.

Keșeru – trei goluri în 22 de minute

Un rezultat senzațional a obținut campioana Bulgariei, Ludogoreț Razgrad: 5-1 cu ȚSKA Moscova! La pauză era 0-1, dar în repriza a doua bulgarii s-au dezlănțuit. E adevărat, au marcat străinii: brazilianul Wanderson (naturalizat bulgar), congolezul congolezul Lukoki și românul Keșeru.

Claudiu Keșeru a marcat ultimele trei goluri ale meciului, în minutele 52, 68 și 73 (ultimul, din penalty).

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

Suedia și Norvegia joacă pentru noi. Dar noi când jucăm fotbal?!

INTERVIU. Belodedici: „Becali să meargă la Hagi cu un caiet și să-și ia notițe!”. Și: „Dacă vin rușii, ne batem cu ciomegele”

Pentru al cincilea titlu european, am bătut 5 chinezoaice din 3 ţări!

VIDEO. Mesajul fantastic al Simonei Halep. Antrenorul Darren Cahill revine lângă ea pentru noi titluri de Grand Slam

VIDEO. Dacă doriți să revedeți un meci istoric: Simona Halep – Serena Williams 6-2, 6-2. Îți vine să sari în sus de bucurie și la reluare!

VIDEO. Neputința new-yorkeză a Simonei Halep. A treia eliminare prematură. Risc de prăbușire în clasamentul WTA

VIDEO. Coșmarul românesc al Serenei Williams: după Simona Halep, și Bianca Andreescu i-a refuzat recordul istoric

Dramatic și superb! Noaptea în care Bianca a spulberat visul Serenei și a trecut peste Simona. Campioană la US Open la 19 ani!