marți, martie 19, 2024
AcasăSportVIDEO. Meciuri dramatice pentru regii tenisului. Federer a înviat de 7 ori,...

VIDEO. Meciuri dramatice pentru regii tenisului. Federer a înviat de 7 ori, Nadal a fost doborât de 3 tie-break-uri

-

Încercări teribile pentru doi giganți ai tenisului, Roger Federer și Rafael Nadal, în „sferturile” primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Elvețianul s-a salvat miraculos pentru a doua oară și e în semifinale. Spaniolul a luptat eroic, a salvat două mingi de meci, dar la a treia a fost înfrânt.

Roger Federer – Tennys Sandgren 6-3, 2-6, 2-6, 7-6, 6-3

Marți, Roger Federer (nr. 3 mondial) a câștigat un meci epic. Al doilea în decurs de patru zile. Două meciuri care au însumat 10 seturi!

Vineri, în turul 3, elvețianul de 39 de ani se salvase miraculos în confruntarea cu australianul John Millman: 4-6, 7-6, 6-4, 4-6, 7-6. În setul decisiv, Millman a condus cu 8-4 în super-tie-break, mai avea nevoie de două mingi pentru a produce marea surpriză. Până atunci, australianul nu pierduse nicio minge pe serviciul său în super-tie-break. La 8-5, însă, el le-a pierdut pe amândouă, și încă una la 9-10 (prima minge de meci a elvețianului)! Condus cu 4-8, Federer a câștigat cu 10-8, după o serie incredibilă de 6 mingi câștigate consecutiv.

Marți, în turul 5 (sferturi de finală), Federer a trecut printr-o încercare și mai grea, în meciul cu americanul Tennys Sandgren: 6-3, 2-6, 2-6, 7-6, 6-3. În setul 4, veteranul elvețian a salvat nu mai puțin de 7 mingi de meci! Primele trei, la 4-5, pe serviciul său. Apoi, trei consecutive în tie-break, la 3-6, și încă una în prelungirile unui tie-break pe care l-a câștigat cu 10-8. Așa a egalat la seturi, 2-2, dominând apoi setul decisiv.

Dominic Thiem – Rafael Nadal 7-6, 7-6, 4-6, 7-6

Miercuri, Rafael Nadal (nr. 1 mondial) s-a lovit de austriacul Dominic Thiem ca de un zid. În setul 4, spaniolul s-a salvat de două ori miraculos:

• la 4-5, pe serviciul devastator al lui Thiem, a reușit în sfârșit break-ul (primul din set), egalând la 5
  • la 4-6 în tie-break, a anulat ambele mingi de meci consecutive (una pe serviciul lui Thiem), egalând la 6.

În acel moment de cumpănă, când părea că întoarce meciul în favoarea lui, Nadal a fost lovit de un ghinion teribil. Mingea jucată pe serviciul său a fost trimisă de Thiem în banda fileului, căzând apoi în terenul spaniolului, fără șanse de a fi ajunsă și returnată. A urmat serviciul devastator al lui Thiem, care a blocat accesul lui Nadal spre cel de-al 20-lea titlu de Grand Slam.

Nadal a pierdut toate cele trei tie-break-uri ale meciului (cu 3-7, 4-7 și 6-8) – aici a fost cheia meciului!