joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportDramatism și mari surprize la Australian Open. Federer se salvează miraculos, Serena...

Dramatism și mari surprize la Australian Open. Federer se salvează miraculos, Serena și Osaka eliminate! Ultimul meci al lui Caroline Wozniacki

-

Turneul de tenis de la Melbourne, primul Grand Slam al anului, are parte de mari surprize și de meciuri incredibile, de un dramatism hollywoodian. Roger Federer, Serena Williams, Naomi Osaka și Caroline Wozniacki au fost protagoniștii unor confruntări memorabile.

Roger Federer – John Millman 4-6, 7-6, 6-4, 4-6, 7-6

Roger Federer (38 de ani, locul 3 ATP) s-a aflat la două mingi de eliminare în turul 3 la Australian Open, dar a reușit o revenire miraculoasă, care-l ține în turneu. E deja în „optimi”.

Adversarul legendarului elvețian în turul 3 a fost australianul John Millman (30 de ani, locul 47 ATP). Meciul a fost de un echilibru perfect: 2-2 la seturi, 6-6 în setul decisiv. În super-tie-break, Millman a condus cu 8-4, mai avea nevoie de două mingi pentru a produce marea surpriză. Până atunci, australianul nu pierduse nicio minge pe serviciul său în super-tie-break. La 8-5, însă, el le-a pierdut pe amândouă, și încă una la 9-10 (prima minge de meci a elvețianului)! Condus cu 4-8, Federer a câștigat cu 10-8, după o serie incredibilă de 6 mingi câștigate consecutiv.

Roger Federer este campionul absolut al turneelor de Grand Slam, câștigând 20 de trofee (8 la Wimbledon, 6 la Australian Open, 5 US Open și unul la Roland Garros). A triumfat și de 6 ori în Turneul Campionilor.

Spaniolul Rafael Nadal (33 de ani) a câștigat 19 turnee de Grand Slam, iar sârbul Novak Djokovici (32 de ani) – 16.

Qiang Wang – Serena Williams 6-4, 6-7, 7-5

Serena Williams (38 de ani, locul 9 WTA) a părăsit Australian Open în turul 3, fiind învinsă de chinezoaica Qiang Wang (28 de ani, locul 29 WTA).

Americanca aleargă de trei ani după cel de-al 24-lea triumf în turneele de Grand Slam (are 7 titluri la Wimbledon, 7 la Australian Open, 6 la US Open și 3 la Roland Garros). Ultima dată a câștigat în 2017, chiar la Australian Open. De atunci a pierdut trei finale, iar pentru a patra trebuie să aștepte Wimbledon sau US Open (la Roland Garros, pe zgură, nu mai contează de mulți ani).

După înfrângerea neașteptată în fața chinezoaicei Wang, Serena a declarat, furioasă și confuză: „Ea a servit bine. Eu n-am returnat ca Serena. Totul e din vina mea. Eu am pierdut meciul. Asta este. Nu pot juca de maniera asta. Efectiv, nu mai pot face asta. E total neprofesionist. Nu e OK. Nu e vorba despre turnee de Grand Slam, este vorba despre mine jucânt un tenis bun. Și eu nu am făcut asta azi. Asta e cel mai dezamăgitor. Nu e vorba despre a câștiga, ci despre faptul că sunt mai bună de atât”.

Serena Williams, consolată de învingătoarea sa

Cori Gauff – Naomi Osaka 6-3, 6-4

Naomi Osaka (22 de ani, locul 4 WTA) a fost noua victimă a senzației din ultimul an a tenisului feminin: americanca Cori Gauff. Deținătoare a titlului la Australian Open după triumful din 2019, japoneza a părăsit turneul, acum, în turul 3, sporind astfel șansele Simonei Halep (acum, pe locul 3 WTA) de a rămâne pe podiumul mondial.

La 15 ani și 10 luni, mezina Top 100, Cori Gauff (locul 67 WTA), reușește un nou parcurs de senzație într-un turneu de Grand Slam.

Anul trecut, la Wimbledon, Cori Gauff a ajuns până în turul 4 („optimi”), după trei victorii în calificări și alte 3 pe tabloul principal.

Tot în „optimi” s-a calificat și acum, urmând să-și dispute prezența în „sferturi” cu compatrioata sa Sofia Kenin.

Coincidență: și la Wimbledon 2019, și la Australian Open 2020, Cori Gauff a eliminat-o pe veterana Venus Williams. În turneul de la Melbourne a trecut și de românca Sorana Cîrstea, singura care a reușit să-i ia un set.

Cori Gauff – Naomi Osaka

Ons Jabeur – Caroline Wozniacki 7-5, 3-6, 7-5

Caroline Wozniacki (29 de ani, locul 36 WTA) s-a retras din activitate, la nici 30 de ani! Mai exact, la 29 de ani și 6 luni, într-o vreme când Venus Williams continuă să joace la 39 de ani, Serena și Federer la 38, iar Nadal e lider mondial la 33 de ani.

Daneza de origine poloneză anunțase că Australian Open este ultimul său turneu din carieră. Spera, totuși, să ajungă măcar în „optimi”, dacă cumva și mai departe. A fost eliminată însă, în turul 3, de surprinzătoarea tunisiancă Ons Jabeur (25 de ani, locul 78 WTA).

Caroline Wozniacki a fost lider mondial de două ori în „era Serena Williams”: în 2010-2011 și în 2018. Daneza a cîștigat un singur turneu de Grand Slam: Australian Open 2018.

Lacrimi pentru Caroline Wozniacki

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

VIDEO. Dacă doriți să revedeți un meci istoric: Simona Halep – Serena Williams 6-2, 6-2. Îți vine să sari în sus de bucurie și la reluare!

Prăbușirea unui brand național: gimnastica feminină. Locul 22 din 24 la Mondiale! „Întreaga societate românească e vinovată”, spune antrenorul Forminte