joi, aprilie 18, 2024
AcasăSportȘoc în fotbalul european: Danemarca pierde în Kazahstan, după ce conducea cu...

Șoc în fotbalul european: Danemarca pierde în Kazahstan, după ce conducea cu 2-0 la pauză!

-

Preliminariile Campionatului Europen de fotbal, ediția Germania 2024, au început cu rezultate spectaculoase. România a debutat cu o victorie logică în Andorra (2-0) și joacă marți cu Belarus, de la ora 21.45, pe rena Națională din București.

Golurile lui Man (min. 34) și Alibec (min. 49) au adus victoria României în Andorra, principatul din Pirinei cu o suprafață de 468 km² (cam a zecea parte a unui județ mic din România) și o populație de 79.000 de locuitori (sub 0,5% din cea a României).

Și partida a doua a echipei lui Edi Iordănescu pare o formalitate: Belarus e mai slabă ca oricând, Elveția tocmai i-a aplicat un 5-0 sec la Novi Sad, în Serbia.

În cel de-al treilea meci din Grupa I, în prima etapă: Israel – Kosovo 1-1.

Super-golgheter la 20 de ani

Alte grupe au debutat cu meciuri de gală. Printre rezultatele notabile:

• Franța – Olanda 4-0: Griezmann (2), Upamecano (8), Mbappé (21, 88).
  • Italia – Anglia 1-2: Retegui (56) / Rice (13), Kane (44 – din penalty).
  • Spania – Norvegia 3-0: Olmo (13), Joselu (83, 85).
  • Suedia – Belgia 0-3: Lukaku (35, 49, 82).
  • Danemarca – Finlanda 3-1: Hojlund (21, 82, 90+3) / Antman (53).
  • Cehia – Polonia 3-1: Krejci II (1), Cvancara (3), Kuchta (64) / Szymanski (87).
  • Croația – Țara Galilor 1-1: Kramaric (28) / Broadhead (90+3).
  • Bosnia – Islanda 3-0: Krunic (14, 40), Dedic (63).
  • Slovacia – Bosnia 2-0: Mak (13), Haraslin (40).
  • Anglia – Ucraina 2-0: Kane (37), Saka (40).
  • Kazahstan – Danemarca 3-2: Zaynutdinov (73 – din penalty), Tagybergen (86), Aymbetov (89) / Hojlund (21, 35).

Șocantă este înfrângerea Danemarcei în Kazahstan: nordicii conduceau la pauză cu 2-0, dar au încasat trei goluri în 17 minute, spre final, și au pierdut incredibil. Atacantul lor Rasmus Hojlund (20 de ani), legitimat la Atalanta Bergamo (Italia), a marcat toate cele 5 goluri ale Danemarcei în primele două meciuri.

Start excelent al Angliei: 2-1 în Italia și 2-0 cu Ucraina.

La 38 de ani, „șeicul” Cristiano Ronaldo a reușit două „duble” pentru Portugalia, la 4-0 cu Liechtenstein și 6-0 în Luxemburg.

Ciudat traseul Slovaciei, care  jucat două meciuri acasă: 0-0 cu Luxemburg, apoi 2-0 cu Bosnia.

* Ungurii lui Viktor Orban s-au făcut de râsul Europei: au mințit că UEFA le-ar fi aprobat folosirea hărții revizioniste a Ungariei Mari la meciurile de fotbal!

VIDEO. Manchester United a suferit cea mai mare umilință din ultimii 92 de ani: 0-7 cu Liverpool, după ce a eliminat Barcelona! Niciun englez pe lista marcatorilor

Norocoși și la tragerea la sorți pentru Euro 2024! Nicio „mare putere” în grupă. Pentru primele două locuri ne batem cu Elveția, Israel și Kosovo

Fotografia începutului de an: „Doi țărani, foști fotbaliști”. Balint: „Era păcat să-l am pe Hagi la mine, la țară, și să nu-l îmbrac în ie populară”

Bravo, CFR Cluj! Rușine, FCSB! Echipa lui Dan Petrescu s-a calificat, cea a lui Gigi Becali e cea mai slabă din Europa

Messi e campion mondial, dar Cristiano Ronaldo va avea cel mai mare salariu din istoria sportului! Contractul fabulos pentru care portughezul va juca în Arabia Saudită: o jumătate de miliard de euro în doi ani și jumătate!

VIDEO. Viața, gloria și moartea unui fotbalist de legendă: Pelé. L-a urmat în Ceruri, după doi ani, pe rivalul său Maradona. Singurul triplu campion mondial a fost răpus de cancer, la 82 de ani

Cea mai tare finală din istorie! Argentina – Franța 3-3, Messi – Mbappé 2-3, Argentina e triplă campioană mondială! Ștafeta Kempes – Maradona – Messi

Șocantul caz de dopaj al Simonei Halep: a trișat la US Open sau e victima „echipei Mouratoglou”? De ce a ascuns două săptămâni?