joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportAustralian Open: Simona Halep e în "optimi", unde își va reîntâlni coșmarul...

Australian Open: Simona Halep e în „optimi”, unde își va reîntâlni coșmarul de la Roland Garros 2020: poloneza Iga Swiatek (19 ani)

-

Simona Halep (29 de ani, locul 2 mondial) a avut meci ușor în turul 3 la Australian Open: 6-1, 6-3 cu rusoaica Veronika Kudermețova (locul 36 WTA). E în primele 16 jucătoare la Melbourne, dar meciurile dure abia acum încep.

La două zile după ce a ieșit cu bine din thriller-ul cu australianca de origine croată Ajla Tomljanovici (locul 72 WTA), 4-6, 6-4, 7-5 după 2-5 în setul decisiv!, Simona Halep a avut parte, ca și în primul tur, de un meci mult mai liniștit. Chiar dacă mai bine clasată decât Tomljanovici, rusoaica Veronika Kudermețova a fost dominată autoritar de româncă.

În „optimi”, Simona Halep o va întâlni pe Iga Swiatek, poloneza care a eliminat-o surprinzător, cu un scor devastator – 6-1, 6-2 -, tot în „optimi”, la Roland Garros-ul de anul trecut. Acel meci-horror s-a disputat în urmă cu patru luni, pe 4 octombrie. Atunci, Swiatek avea să triumfe la Grand Slam-ul parizian, după 7 victorii fără set pierdut!

Acum, Swiatek (19 ani) se află pe locul 17 WTA. În primele trei tururi la Australian Open, poloneza nu a pierdut niciun set. Parcursul ei:

• Turul 1: 6-1, 6-3 cu Arantxa Rus (Olanda, 77)
  • Turul 2: 6-2, 6-4 cu Camila Giorgi (Italia, 79)
  • Turul 3: 6-4, 6-3 cu Fiona Ferro (Franța, 46).

Traseul posibil al Simonei Halep în drumul spre finală:

• „optimi”: cu Iga Swiatek (Polonia, 17)
  • „sferturi”: cu Aryna Sabalenka (Belarus, 7) sau Serena Williams (SUA, 11)
  • semifinale: cu Naomi Osaka (Japonia, 3) sau Garbine Muguruza (Franța, 14)
  • finală: cu Ashleigh Barty (1), Elina Svitolina (Ucraina, 5) sau Karolina Pliskova (Cehia, 6).

În schimb, Sorana Cîrstea (30 de ani, locul 68 WTA) n-a reușit o nouă surpriză, fiind eliminată de cehoaica Marketa Vondrousva (20 WTA), scor 6-2, 6-4. Ea se oprește în turul 3, fiind recompensată cu 165.228 de dolari SUA și 130 de puncte WTA.

Prin calificarea în turul 4, Simona Halep și-a asigurat un premiu de 245.920 de dolari și 240 de puncte în clasamentul WTA.

Simona Halep (nr. 2 WTA) la Australian Open 2021

• Turul 1: 6-2, 6-1 cu Lizette Cabrera (Australia, 140)
  • Turul 2: 4-6, 6-4, 4-6 cu Ajla Tomljanovici (Australia, 72)
  • Turul 3: 6-1, 6-3 cu Veronika Kudermețova (Rusia, 36)
  • Turul 4: o va întâlni pe Iga Swiatek (Polonia, 17) sau Fiona Ferro (Franța, 46).