duminică, aprilie 28, 2024
AcasăSportSenzații tari în Liga Campionilor: slovenul briliant din inima coronavirusului și rezerva...

Senzații tari în Liga Campionilor: slovenul briliant din inima coronavirusului și rezerva atomică a lui Atletico. Adio, Liverpool!

-

Marți și miercuri au fost desemnate 4 din cele 8 echipe din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Două dintre ele – Atalanta Bergamo și Atletico Madrid – au reușit calificări de senzație, scoțând la rampă doi jucători fenomenali: slovenul Josep Ilicici și spaniolul Marcos Llorente.

Primele patru echipe calificate în „sferturile” Champions League sunt: RB Leipzig (Germania), Atalanta Bergamo (Italia), PSG (Franța) și Atletico Madrid (Spania). Celelalte patru formații vor fi desemnate săptămâna viitoare.

Marea perdantă a „optimilor” este FC Liverpool, care a încasat trei goluri în prelungiri, pe teren propriu!

Senzația serii de marți a fost slovenul Josep Ilicici (32 de ani), iar miercuri a lovit năprasnic spaniolul Marcos Llorente (25 de ani). Cei doi sunt vecini și la data nașterii: 29 ianuarie, respectiv 30 ianuarie!

Nu doar deținătoarea Ligii Campionilor (Liverpool) a părăsit competiția în „optimi”, ci și finalista de anul trecut (Tottenham). Același destin îl va avea și câștigătoarea Ligii Europa, Chelsea (0-3 cu Bayern, în tur, chiar la Londra), iar finalista din 2019, Arsenal Londra, a fost eliminată deja în „16-imi” (de Olympiakos Pireu). Așadar, niciuna dintre cele patru finaliste de anul trecut, 100% englezești (Liverpool – Tottenham 2-0, Chelsea – Arsenal 4-1), nu depășește în această ediție faza optimilor de finală.

Valencia – Atalanta 3-4: Patru goluri Ilicici!

Atalanta Bergamo este o echipă de o frumusețe nebună. Nu are blazonul lui Juventus, Inter sau AC Milan, dar de doi joacă senzațional și marchează „ca la handbal”. Italienii au înscris 8 goluri în „dubla” cu Valencia: 4-1 acasă, 4-3 în deplasare, 8-4 scor general!

Returul de la Valencia l-a scos la rampă pe atacantul sloven Ilicici, care a marcat toate cele 4 goluri ale oaspeților, în minutele 3, 43, 71 și 82 (primele două din penalty)!

Același Ilicici a înscris un gol și în partida-tur, de la Bergamo, astfel că slovenul a semnat 5 din cele 8 reușite ale Atalantei în „dubla” cu Valencia.

Atenție: pe 1 martie, între cele două partide cu Valencia, Atalanta a jucat un meci în campionatul italian: 7-2 la Lecce (după 2-2 la pauză)! Ilicici a dat un gol și două pase de gol.

Recent, Atalanta a mai reușit câteva rezultate de acest gen: 7-0 cu AC Torino (în deplasare), 5-0 cu Parma, 5-0 cu AC Milan, 7-1 cu Udinese. Slovenul Ilicici a marcat cel puțin câte două goluri în toate aceste meciuri: 2 + 2 + 2 + 3!

Slovenul Ilicici

Deși ocupă „doar” locul 4 în campionatul italian, Atalanta are de departe cel mai tare atac din Serie A (70 de goluri), la distanță enormă de Lazio Roma (60), Roma (51), Juventus (50), Inter Milano (39). Legendara AC Milan are doar 28 de goluri!

Atalanta are un destin special: este echipa orașului Bergamo (la 50 km de Milano), din Lombardia, regiunea cea mai afectată de pandemia coronavirus.

Liverpool – Atletico Madrid 2-3

Marșul triumfal al lui FC Liverpool, deținătoarea Ligii Campionilor, a fost curmat chiar pe „Anfield Road” de cea mai disciplinată echipă de pe continent: Atletico Madrid. Trupa antrenată de argentinianul Diego Simeone a reușit o răstunare de scor fabuloasă: de la 0-2 în minutul 94 la 3-2 în minutul de prelungire al prelungirilor!

Învinsă cu 1-0 la Madrid, Liverpool concucea cu același scor după 90 de minute în retur. În prelungiri, trupa germanului Jürgen Klopp a marcat golul ce părea a fi al calificării. Dar a ieșit la rampă Marcos Llorente, cu două goluri minunate și cu o pasă de gol pentru Morata. Apropo, amândoi au fost rezerve, intrând pe teren în repriza a doua: Llorente în minutul 56 (în locul braziliano-spaniolului Diego Costa), Morata în minutul 103 (în locul portughezului Joao Costa).

Rezultatele din această săptămână:

• Valencia – Atalanta Bergamo 3-4 (Gameiro 21, 51, Ferran Torres 67 / Ilicici 3, 43, 71, 82 – primele două din penalty). În tur: 4-1.
  • RB Leipzig – Tottenham Londra 3-0 (Sabitzer 10, 21, Forsberg 87). În tur: 1-0.
  • PSG – Borussia Dortmund 2-0 (Neymar 28, Bernat 45+1). În tur: 1-2.
  • Liverpool – Atletico Madrid 2-3, după prelungiri (Wijnaldum 43, Firmino 94 / Llorente 97, 105+1, Morata 120+1). În tur: 0-1.