duminică, aprilie 28, 2024
AcasăMainAcel minunat minut 87, acel dureros minut 88. Timp de 60 de...

Acel minunat minut 87, acel dureros minut 88. Timp de 60 de secunde, Clujul eliminase Sevilla. Echipa lui Dan Petrescu părăsește neînvinsă Europa: 1-1 și 0-0 cu o echipă spaniolă de top

-

Fotbalul ne-a oferit o seară memorabilă, cu clipe de extaz și prăbușirea în agonie, în 16-imile Ligii Europa. Campioana României, CFR Cluj, a reușit o dublă remarcabilă cu echipa numărul 4 din Spania, FC Sevilla (după trioul de legendă FC Barcelona – Real Madrid – Atletico Madrid). Până la urmă s-au calificat ibericii, dar cât de aproape au fost ardelenii…

Statisticienii vor reține rezultatele celor două meciuri din 20 și 27 februarie 2020:

• CFR Cluj – FC Sevilla 1-1 (Deac 59 – din penalty / En-Nesyri 82)
  • FC Sevilla – CFR Cluj 0-0.

În „optimile” Europa League (Top 16 al competiției) va juca echipa spaniolă, grație regulii golului marcat în deplasare.

Meciul de la Sevilla a avut un moment teribil. În minutul 87, clujeanul Păun a șutat de la 20 de metri, portarul marocan Bounou a scăpat mingea în poartă, tabela indica Sevilla – CFR Cluj 0-1, ardelenii erau calificați în faza următoare!

A fost o explozie de bucurie pe gazon, în tabăra tricourilor vișinii, dar și în întreaga Românie. O bucurie care a înghețat după câteva zeci de secunde, când arbitrul leton Andris Leimanis s-a concentrat pe comunicarea din cască. Din „camera VAR” (Video Assistant Referee), i s-a spus să verifice secvența anterioară marcării golului.

Leimanis s-a conformat și a văzut că autorul golului, Păun, a primit mingea de la ivorianul Lacina Traore… dar nu din piciorul sau pieptul acestuia, ci din mâna sa! Teribil ghinion: mingea „ciupită” de un jucător al Sevillei l-a lovit pe Traore în mâna dreaptă, de unde a ricoșat la Păun, care a tras la poartă și a marcat…

Arbitrul Leimanis a anulat golul lui CFR Cluj, scorul de pe tabelă a redevenit 0-0, Sevilla s-a calificat.

În minutul 87, CFR Cluj a marcat golul calificării. În minutul 88, golul a fost anulat.

Au fost clipe dureroase, dar decizia arbitrilor a fost corectă. Henț clar, pe regulament. Bucuria răpită nu trebuie să ne întunece rațiunea.

Apropo: și penalty-ul acordat Clujului în tur, din care Deac a deschis scorul în această dublă formidabilă, a fost dictat tot în urma unei semnalări din „camera VAR”.

E frustrant să pierzi calificarea după ce timp de un minut te-a mângâiat pe frunte!

E frustrant să fii eliminat din competiție neînvins. Domnilor de la UEFA, schimbați odată regula asta idioată a „golului marcat în deplasare” și lăsați echipele să tranșeze calificarea în prelungiri sau la penalty-uri, atunci când rezultatul general indică egalitate!

Mulțumim, CFR Cluj! Ați avut un parcurs european formidabil și ați încheiat cu o dublă excepțională, în fața unei echipe la care un singur jucător costă mai mult decât bugetul clubului vostru pe un an!

În sezonul 2019-2020, CFR Cluj a fost mândria noastră în Europa!

Echipa neînvinsă pe „Estadio Ramón Sánchez Pizjuán” din Sevilla: Arlauskis – Manea, Vinicius, Burcă (27 Boli), Camora – Bordeianu, Djokovici (78 Rondon) – Deac, Păun, Omrani (84 Golofca) – Traore. Antrenor: Dan Petrescu.