miercuri, aprilie 24, 2024
AcasăSportEșec frustrant al Simonei Halep la Australian Open. A avut 5-4 și...

Eșec frustrant al Simonei Halep la Australian Open. A avut 5-4 și 40-15 în primul set, 5-3 în setul 2… Adio finală!

-

Aventura Simonei Halep la Australian Open 2020 s-a încheiat în semifinale. Românca a fost învinsă cu 7-6, 7-5 de spaniola Garbine Muguruza, deși a condus spre finalul fiecăruia dintre cele două seturi.

A fost o confruntare dură, cu schimburi de minge aspre, între două tenismene aflate în vârf de formă. Diferența au făcut-o două scurt-circuite mentale ale Simonei Halep. Aceasta nu a pierdut meciul cu racheta, cu mâinile sau cu picioarele, ci cu capul.

Simona a avut șanse mari de a închide în favoarea sa ambele seturi.

Setul 1. Simona conducea cu 5-4 și avea 40-15 pe serviciul adversarei. A ratat însă ambele mingi de set, apoi s-a ajuns la tie-break. Mai întâi a salvat ea două mingi de set (revenind de la 4-6 la 6-6), apoi a ratat alte două mingi de set (la 7-6 și 8-7). Muguruza a câștigat tie-break-ul cu 10-8, setul cu 7-6. În total, Simona a ratat 4 mingi de set!

Setul 2. Simona conducea cu 5-3, dar a urmat o serie neagră, de patru ghemuri pierdute consecutiv. De la 5-3 la 5-7 – teribil de frustrant!

Halep – Muguruza

Semifinale trase la indigo

Simona Halep a avut un parcurs impecabil până în semifinale: 5 victorii consecutive, 10-0 la seturi! Primele seturi pierdute au venit „la pachet”, aducându-i eliminarea.

Urmare a calificării în semifinale, dar și a eliminării premature a rivalelor sale din Top 10, Simona a urcat de pe locul 3 pe 2, pe care l-a și consolidat.

Parcursul de la Australian Open i-a adus Simonei 700.000 de dolari americani și 780 de puncte WTA.

Finala turneului de la Melbourne va fi jucată de două tenismene venite din afara Top 10: Sofia Kenin (SUA, locul 15) și Garbine Muguruza (Spania, locul 32). Calificarea în finală le-a propulsat pe locurile 9, respectiv 16. Triumful final o va urca fie pe Kenin pe locul 7, fie pe Muguruza pe poziția a 12-a.

Rezultatul din cealaltă semifinală a fost tras la indigo după cel din meciul Halep – Muguruza: Sofia Kenin – Ashleigh Barty 7-6, 7-5. Și australianca – liderul mondial – a ratat două mingi de set, în primul set…

8 semifinale, 5 finale, două triumfuri

Pentru Simona Halep a fost a 8-a calificare în semifinalele unui turneu de Grand Slam. De 5 ori a ajuns în finală, de două ori a câștigat trofeul.

Simona are în palmares cel puțin o semifinală la toate cele patru turnee de Grand Slam.

• Roland Garros: 2014 (finală), 2017 (finală), 2018 (câștigătoare)
  • Wimbledon: 2014 (semifinale), 2019 (câștigătoare)
  • Australian Open: 2018 (finală), 2020 (semifinale)
  • US Open: 2015 (semifinale).