marți, martie 19, 2024
AcasăSportSeara neagră a Danemarcei: a trăit spaima cu Eriksen, a ratat un...

Seara neagră a Danemarcei: a trăit spaima cu Eriksen, a ratat un penalty, a pierdut meciul cu Finlanda (0-1)

-

Ziua a doua a Campionatului European de fotbal a fost marcată de îngrozitoarele momente de la meciul Danemarca – Finlanda, disputat pe stadionul „Parken” din Copenhaga. Dramatismul care a însoțit prăbușirea mijlocașului danez Christian Eriksen (29 de ani) a fost urmat de alte evenimente nefaste pentru gazde:

• au primit gol la singurul șut pe poartă al finlandezilor („capul” lui Pohjanpalo, min. 59);

• au ratat un penalty, prin Hojbjerg (min. 74);

• au pierdut acasă în fața Finlandei, aflată la primul ei turneu final.

Rezultatele de până acum

Vineri

• Grupa A: Italia – Turcia 3-0. Goluri: Demiral (53 – autogol), Immobile (66), Insogne (79).

Sâmbătă

• Grupa A: Elveția – Țara Galilor 1-1. Goluri: Embolo (49) / Moore (74).
  • Grupa B: Danemarca – Finlanda 0-1. Gol: Pohjanpalo (59).
  • Grupa B: Belgia – Rusia 3-0. Goluri: Lukaku (10, 88), Meunier (34).

Programul de duminică

• 16.00: Anglia – Croația (Londra / Grupa D)
  • 19.00: Austria – Macedonia de Nord (București / Grupa C)
  • 22.00: Olanda – Ucraina (Amsterdam / Grupa C)

* Fiorul morții la Euro 2020: fotbalistul Eriksen s-a prăbușit pe gazon, meciul Danemarca – Finlanda a fost suspendat 100 de minute

* Start în Euro 2020 – o lună de fotbal de clasă! Program, echipe, suporteri, bani, istorie, transmisii TV

* Naționala de fotbal a României, cele mai proaste rezultate din ultimii 60 de ani! Mirel Rădoi continuă să-și roadă unghiile…

Gigi Becali și-a pus antrenor după un singur criteriu: telefonul de la FCSB l-a găsit pe Todoran la mănăstire, „la duhovnic”! Dacă s-ar fi aflat la stadion, nu era bun

CFR Cluj – campioană pentru al patrulea an consecutiv! Astra Giurgiu și Poli Iași retrogradează, U Craiova 1948 și Rapid promovează

România, în grupă cu Coreea de Sud, Honduras și Noua Zeelandă la Olimpiada de la Tokyo. Obiectivul lui Rădoi: o medalie

Dacă vrei Liga Campionilor, ia-ți antrenor german! Formidabila ștafetă Klopp – Flick – Tuchel. Chelsea e noua regină a Europei

Finală fabuloasă în Europa League: Villarreal – Manchester United 11-10 la penalty-uri! Al patrulea trofeu pentru antrenorul Unai Emery

Revoluție în fotbal! Conform noii reguli adoptate de UEFA, vom avea mai multe meciuri cu prelungiri și penalty-uri

Țeapă colosală luată de Olăroiu în China comunistă! „Am trăit o mare minciună”. I-au furat 10 milioane de dolari, deși i-a făcut campioni