marți, martie 19, 2024
AcasăMainFiorul morții la Euro 2020: fotbalistul Eriksen s-a prăbușit pe gazon, meciul...

Fiorul morții la Euro 2020: fotbalistul Eriksen s-a prăbușit pe gazon, meciul Danemarca – Finlanda a fost suspendat 100 de minute

-

Spaimă cumplită pe stadionul „Parken” din Copenhaga, în ziua a doua a Campionatului European de fotbal (Euro 2020, reportat în 2021 din cauza pandemiei). În minutul 43 al meciului Danemarca – Finlanda (început la ora 19.00), mijlocașul danez Christian Eriksen (29 de ani) s-a prăbușit la pământ fără să fi avut vreun contact cu un alt jucător.

În minutul 43, cu puțin timp înainte de pauză, mingea a fost trimisă spre Christian Eriksen, aflat pe partea stângă, aproape de linia de aut. Fotbalistul lui Inter Milano s-a prăbușit inert pe gazon, fără a fi lovit de cineva.

Imediat, ceilalți fotbaliști danezi au făcut semne disperate, chemat staff-ul medical. Mulți dintre ei au început să plângă.

Șoc și groază pentru fotbaliștii danezi

Un adversar finlandez, aflat în apropiere, și-a pus mâinile în cap când l-a văzut întins pe gazon.

Și arbitrul englez Anthony Taylor și-a dat seama imediat că e ceva grav. A întrerupt meciul și a făcut semne energice echipei medicale să intervină cât mai repede.

Căpitanul Kjaer și portarul Schmeichel au încercat s-o liniștească pe partenera de viață a lui Eriksen, care venise disperată la marginea terenului.

11 minute mai lungi decât veacul

Medicii au folosit defibrilatorul și masca de oxigen chiar acolo, pe gazon. A avut loc o primă stabilizare. Jucătorii danezi au făcut un zid în fața celui căzut, pentru a nu-l expune vizual.

După mai bine de 11 minute, Eriksen a fost scos de pe gazon pe targă. Corpul său, întins pe targă, a fost ascuns însă cu două mari  pânze de culoare albă, ținute de fotbaliștii danezi.

Într-o fotografie care circulă pe rețelele de socializare, Christian Eriksen poate fi văzut pe targă, cu capul ridicat, ochii deschişi şi purtând o mască de oxigen pe faţă. Danezul pare că se ţine cu mâna de frunte şi că este conştient.

În scurt timp, Eriksen a fost dus la un spital din Copenhaga. UEFA a comunicat că fotbalistul este „stabilizat” din punct de vedere medical.

Eriksen pe targă

Meciul a fost suspendat 100 de minute, dar se joacă!

UEFA a luat două decizii extrem de importante.

Cu puțin înainte de ora 20.00, a anunțat că partida este suspendată temporar, până la noi decizii. Fotbaliștii ambelor echipe au plecat la vestiare, dar nu au părăsit stadionul, așteptând alte comunicări.

Apoi, la ora 21.00, forul continental a anunțat că, „la cererea jucătorilor”, meciul va fi reluat de la 21.30, astfel: se joacă 4 minure (finalul primei reprize + minutele de prelungire decise de arbitru), urmează o pauză de 5 minute (cu jucătorii pe gazon), apoi începe repriza a doua.

Astfel, este de așteptat ca meciul să se încheie în jurul orei 22.30 (cu o oră și 40 de minute întârziere), suprapunându-se o jumătate de oră peste celălalt joc din grupă, Rusia – Belgia, de la Sankt Petersburg.

Cine este Christian Eriksen

În vârstă de 29 de ani (e născut pe 14 februarie 1992), Christian Dannemann Eriksen are 1,82 metri înălțime. El este un mijlocaș ofensiv, legitimat la Inter Milano, cu care a câștigat recent titlul de campion în Italia.

De-a lungul carierei, Eriksen a evoluat pentru Ajax Amsterdam (2010-2013), Tottenham Londra (2013-2020) și Inter Milano (2020 – prezent).

Transferul de la Ajax la Tottenham s-a făcut pentru 12 milioane de euro, iar de la Tottenham la Inter – pentru 20 de milioane de euro.

Christian Eriksen a jucat în 108 meciuri pentru naționala Danemarcei, marcând 36 de goluri (spre comparație, golgheterii all time ai României sunt Hagi și Mutu, cu câte 35 de goluri).

Finlanda a câștigat cu 1-0!

Meciul Danemarca – Finlanda (0-0 în minutul 43, când s-a întâmplat nenorocirea cu Eriksen) a fost al treilea de la Euro 2020.

Scorul final a fost o mare surpriză: finlandezii au câștigat cu 1-0. Danezii au ratat inclusiv un penalty (Hojbjerg, min. 74, la 0-1).

A fost primul meci al Finlandei la un turneu final. Prima calificare, primul meci, primul gol, prima victorie.

Vineri

• Italia – Turcia 3-0. Goluri: Demiral (53 – autogol), Immobile (66), Insogne (79).

Sâmbătă

• Elveția – Țara Galilor 1-1. Goluri: Embolo (49) / Moore (74).
  • Danemarca – Finlanda 0-1. Gol: Pohjanpalo (59).
  • Belgia – Rusia (se joacă de la ora 22.00, la Sankt Petersburg).

Programul de duminică:

• 16.00: Anglia – Croația (Londra / D)
  • 19.00: Austria – Macedonia de Nord (București / C)
  • 22.00: Olanda – Ucraina (Amsterdam / C)

* Start în EURO 2020 – o lună de fotbal de clasă! Program, echipe, suporteri, bani, istorie, transmisii TV

* EURO 2020. Italia – Turcia 3-0: recordurile echipei lui Mancini. Derby-ul zilei de sâmbătă: Rusia – Belgia

* Totul despre consilierul PSD care a scris că, „în Franța”, Clotilde Armand „era răpită și violată zile în șir”! Beizadea de primar incompatibil și condamnat penal

* Sfârșit cumplit la 28 de ani: a doua zi după nuntă, mirele s-a înecat în Jiu. Mireasa-văduvă va naște la două zile după înmormântare

* Averea de nabab a primarului reținut pentru violarea unei fetițe de 12 ani

* Cum au scăpat de închisoare șantajiștii-șefi de la Academia de Poliție: „au o profesie și copii minori în întreținere”, penitenciarul „ar putea lăsa urme profund negative asupra personalității lor”

* Radu Moraru: „Aș vrea să-i agăț în cârlig pe preoții trădători care-i îndeamnă pe oameni să se vaccineze” / „S-ar putea să nu mă mai vedeți niciodată, în nicio emisiune!”

* VIDEO. Demența starețului Zenovie: „După vaccinare, pielea oamenilor se va umple de solzi, ca la pești” / „Vor fi zombi, ca drogații” / „Planul lor criminal, de genocid în lume…”

* Liderii AUR au votat împotriva propriei legi, prin care ziceau că elimină subvenția pentru partidele politice!

* TVR nu-i va prelungi contractul lui „Sărmăluță”. Acesta amenință cu tribunalul: „Vă promit că o să ne distrăm!”