miercuri, aprilie 24, 2024
AcasăSportPuntea de aur a Simonei Halep: a câștigat ultimul turneu înaintea "pauzei...

Puntea de aur a Simonei Halep: a câștigat ultimul turneu înaintea „pauzei de pandemie”, a triumfat și în primul de după!

-

Simona Halep a câștigat turneul de la Praga, depășind-o în două seturi pe belgianca Elise Mertens. Cele 5 victorii din capitala Cehiei, adăugate celor 4 din turneul de la Dubai (ultimul dinaintea „pauzei de pandemie”), duc seria de invincibilitate a Simonei la 9 partide consecutive.

Înaintea turneelor de la Dubai (19-22 februarie) și Praga (11-16 august), Simona Halep a participat la Australian Open, unde a avansat până în semifinale, după 5 victorii.

Așadar, Simona a câștigat 14 din ultimele 15 meciuri jucate, singura înfrângere fiind semifinala de la Melbourne, în fața spaniolei Garbine Muguruza.

Săptămâna de excepție a tenismenelor române la Praga a avut mai multe borne:

• triumful Simonei Halep la simplu (6-2, 7-5 cu Elise Mertens);
  • finala jucată de Monica Niculescu și Raluca Olaru la dublu (2-6, 2-6 cu cehoaicele Lucie Hradecka / Kristyna Pliskova);
  • semifinala Irinei Begu la simplu (6-7, 3-6 cu Simona Halep);
  • sfertul Anei Bogdan la simplu (nevoită să abandoneze din cauza unei accidentări, când o conducea cu 4-1 pe Kristyna Pliskova).

În următoarele zile, Simona Halep are de luat o decizie importantă: va participa sau nu la US Open sau se va menaja pentru zgura de la Roland Garros? Grand Slam-ul de la New York va fi lipsit de multe vedete de Top 25, care au anunțat că vor reveni abia la Paris.