vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportItalia e campioana Europei, Argentina e campioana Americii de Sud! Amândouă au...

Italia e campioana Europei, Argentina e campioana Americii de Sud! Amândouă au câștigat în deplasare – în Anglia, respectiv Brazilia

-

Și finala Euro 2020, ca și cea a Copei America, s-a încheiat prost pentru țara gazdă: Anglia a pierdut la penalty-uri în fața Italiei, după ce Brazilia fusese învinsă de Argentina cu 1-0.

Englezii au început furtunos finala de pe „Wembley”: în minutul 2, fundașul stânga, Luke Shaw, a marcat spectaculos, după centrarea fundașului dreapta, Kieran Trippier.

Egalarea a venit în minutul 67, fiind adusă tot de un fundaș, Leonardo Bonucci.

1-1 a rămas și după 120 de minute, astfel că noua „regină” a Europei a fost stabilită prin penalty-uri de departajare.

Belotti, Rashford, Sancho, Jorginho, Saka

Euforia englezilor a fost maximă când a ratat Belotti. După două lovituri de fiecare parte, Anglia conducea cu 2-1. Doar trei penalty-uri o mai despărțeau de primul ei titlu european.

Dar Rashford s-a driblat pe el însuși și a tras în bară, iar șutul lui Jadon Sancho a fost apărat de Donnarumma. Mai era de executat câte un penalty de către fiecare echipă, iar Italia era în avantaj!

Numai că Zeul Fotbal a vrut să mai acorde Angliei o șansă. Portarul Pickford a apărat șutul lui Jorginho și tot ce mai trebuia era ca executantul cu numărul 5 al englezilor să transforme, pentru a restabili egalitatea după seria de 5 penalty-uri și a o lua de la capăt, ca la ruleta rusească.

Dar selecționerul Gareth Southgate a făcut o eroare capitală: l-a trimis pe tânărul Saka (19 ani) să rezolve un moment de mare încărcătură emoțională. Iar Saka a capotat: șutul său bleg, previzibil, a fost apărat de lunganul Donnarumma.

Printr-o decizie proastă, Southgate și-a sabotat o construcție minuțioasă, care l-a dus la un milimetru de titlul european. Dar acel milimetru a devenit, brutal, o distanță cosmică.

De notat: jumătate din penalty-urile trase în finală (5 de 10) au fost ratate.

1-1 și penalty-uri cu Spania, 1-1 și penalty-uri cu Anglia

Probabil că judecătorul suprem al Fotbalului a vrut ca Italia să fie campioană, pentru frumusețea de joc etalat la acest turneu final. Pur și simplu, a câștigat echipa cu mai multă viață, echipa mai generoasă în relația cu fotbalul.

Să nu uităm: Italia s-a calificat tot la penalty-uri, și tot după 1-1, și în semifinala cu Spania. Mai mult: și atunci, primii au ratat italienii, prin Locatelli. Dar tot ei au fost victorioși, în cele din urmă.

Italia a intrat în prelungiri și în „optimea” cu Austria, dar a rezolvat-o înainte de a ajunge la penalty-uri.

Doar pe belgieni i-au bătut italienii în 90 de minute: 2-1. În rest, doar meciuri cu prelungiri în fazele eliminatorii.

• 1-0 cu Țara Galilor (grupă)
  • 2-1 (0-0) cu Austria după prelungiri (optimi)
  • 2-1 cu Belgia (sferturi)
  • 1-1 (1-1) cu Spania după prelungiri, 4-2 la penalty-uri (semifinale)
  • 1-1 (1-1) cu Anglia după prelungiri, 3-2 la penalty-uri (finala)

Bilanțul: 5 victorii, 2 egaluri, 0 înfrângeri, golaveraj 13-4.

Anglia la Euro 2021

• 1-0 cu Croația (grupă)
  • 0-0 cu Scoția (grupă)
  • 1-0 cu Cehia (grupă)
  • 2-0 cu Germania (optimi)
  • 4-0 cu Ucraina (sferturi)
  • 2-1 (1-1) cu Danemarca după prelungiri (semifinale)
  • 1-1 (1-1) cu Italia după prelungiri, 2-3 la penalty-uri

Bilanțul: 5 victorii, 2 egaluri, 0 înfrângeri, golaveraj 11-2.

Istoricul Euro 2020

Optimi de finală

• Danemarca – Țara Galilor 4-0 (Amsterdam)
  • Italia – Austria 2-1 (0-0), după prelungiri (Londra)
  • Cehia – Olanda 2-0 (Budapesta)
  • Belgia – Portugalia 1-0 (Sevilla)
  • Spania – Croația 5-3 (3-3), după prelungiri (Copenhaga)
  • Elveția – Franța 3-3 (3-3) după prelungiri, 5-4 la penalty-uri (București)
  • Anglia – Germania 2-0 (Londra)
  • Ucraina – Suedia 2-1 (1-1), după prelungiri (Glasgow)

Sferturi de finală

• Spania – Elveția 1-1 (1-1) după prelungiri, 3-1 la penalty-uri (Sankt Petersburg)
  • Italia – Belgia 2-1 (München)
  • Danemarca – Cehia 2-1 (Baku)
  • Anglia – Ucraina 4-0 (Roma)

Semifinale

• Italia – Spania 1-1 (1-1) după prelungiri, 4-2 la penalty-uri (Londra)
  • Anglia – Danemarca 2-1 (1-1) după prelungiri (Londra)

Finala

• Italia – Anglia 1-1 (1-1) după prelungiri, 3-2 la penalty-uri (Londra)

* Argentina lui Messi a întristat Brazilia lui Neymar: 1-0 pe „Maracana”, în finala Copei America! O confruntare dură, cu 9 cartonașe galbene

* Puștiul român care uimește planeta: la 16 ani, bate recorduri mondiale și câștigă titluri europene la înot. „Când accelerează David, ceilalți par că rămân pe loc”

* Ungaria lui Viktor Orban, pedepsită drastic de UEFA după manifestările rasiste și homofobe de la Euro 2020

Naționala de fotbal a României, cele mai proaste rezultate din ultimii 60 de ani! Mirel Rădoi continuă să-și roadă unghiile…

România, în grupă cu Coreea de Sud, Honduras și Noua Zeelandă la Olimpiada de la Tokyo. Obiectivul lui Rădoi: o medalie

Formula în care noul Farul Constanța țintește sus: Hagi 89%, Marica 10%, Iașko 1%. Va avea stadion modern, de 18.000 de locuri

Dacă vrei Liga Campionilor, ia-ți antrenor german! Formidabila ștafetă Klopp – Flick – Tuchel. Chelsea e noua regină a Europei

Revoluție în fotbal! Conform noii reguli adoptate de UEFA, vom avea mai multe meciuri cu prelungiri și penalty-uri

Țeapă colosală luată de Olăroiu în China comunistă! „Am trăit o mare minciună”. I-au furat 10 milioane de dolari, deși i-a făcut campioni