sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportDramatism în "grupa morții": timp de 90 de minute, Portugalia a migrat...

Dramatism în „grupa morții”: timp de 90 de minute, Portugalia a migrat pe toate locurile, de la 1 la 4! În 13 minute era eliminată, în alte 17 era lider

-

Grupa F, ultima de la Euro 2020, a avut o desfășurare dramatică, păstrând suspansul până la final. Cele 8 goluri marcate (4 la München, 4 la Budapesta) au schimbat de două ori liderul grupei (echipa care avea să joace în „optimi” la București) și de 6 ori ultima clasată (cea care avea să fie eliminată)!

Locul 1 a oscilat între Franța și Portugalia. Lusitanii au fost lideri timp de 17 minute (când au condus cu 1-0). În cele din urmă, francezii au câștigat grupa și vor juca la București, contra Elveției.

Locul 4, singurul eliminatoriu în această grupă, a oscilat între Ungaria (de 3 ori, totalizând 19 minute), Germania (de 3 ori, totalizând 60 de minute) și Portugalia (o dată, timp de 13 minute, când a fost condusă de Franța cu 2-1).

Așadar, în două treimi din timpul de joc alocat ultimei etape, Germania s-a aflat pe locul 4 și era eliminată!

În cele din urmă, cea care a părăsit turneul a fost Ungaria.

Cele două meciuri care au încheiat Grupa F

• Germania – Ungaria 2-2. Goluri: Havertz (66), Goretzka (84) / Adam Szalai (11), Schäfer (68)

• Portugalia – Franța 2-2. Goluri: Cristiano Ronaldo (30, 60 – ambele din penalty) / Benzema (45+2, 47 – primul din penalty)

Situația înaintea ultimei etape:

Așadar, la startul ultimei etape, francezii erau pe primul loc, iar maghiarii – aflați pe ultima poziție – erau eliminați.

Și a început turnirul celor 8 goluri.

Cele 8 întoarceri de situație

Min. 11: gol Adam Szalai, Germania – Ungaria 0-1! Clasament: 1. Franța, 2. Portugalia, 3. Ungaria, 4. Germania. Francezii câștigă grupa, nemții sunt eliminați!

Min. 30: gol Cristiano Ronaldo, din penalty, Portugalia – Franța 1-0! Clasament: 1. Portugalia, 2. Franța, 3. Ungaria, 4. Germania. Portughezii câștigă grupa, nemții sunt eliminați!

Min. 45+2: gol Benzema, tot din penalty, Portugalia – Franța 1-1! Clasament: 1. Franța, 2. Portugalia, 3. Ungaria, 4. Germania. Francezii câștigă grupa, nemții sunt eliminați!

Min. 47: gol Benzema, Portugalia – Franța 1-2! Clasament: 1. Franța, 2. Ungaria, 3. Germania, 4. Portugalia. Francezii câștigă grupa, portughezii sunt eliminați!

Min. 60: gol Cristiano Ronaldo, din nou din penalty, Portugalia – Franța 2-2! Clasament: 1. Franța, 2. Portugalia, 3. Ungaria, 4. Germania. Francezii câștigă grupa, nemții sunt eliminați!

Min. 66: gol Havertz, Germania – Ungaria 1-1! Clasament: 1. Franța, 2. Germania, 3. Portugalia, 4. Ungaria. Francezii câștigă grupa, maghiarii sunt eliminați!

Min. 68: gol Schäfer, Germania – Ungaria 1-2! Clasament: 1. Franța, 2. Portugalia, 3. Ungaria, 4. Germania. Francezii câștigă grupa, nemții sunt eliminați!

Min 84: gol Goretzka, Germania – Ungaria 2-2! Clasament: 1. Franța, 2. Germania, 3. Portugalia, 4. Ungaria. Francezii câștigă grupa, maghiarii sunt eliminați!

Timp de 13 minute, Portugalia era eliminată! În alte 17 minute, se afla pe locul 1

De-a lungul celor 90 de minute, Portugalia a ocupat toate pozițiile în clasament, ca la o ruletă nebună, scăpată de sub control:

• locul 3 (min. 84-90).

Așadar, portughezii s-au aflat o dată pe locul 1 (17 minute), de patru ori pe locul 2 (în total, 43 de minute), de trei ori pe locul 3 (19 minute) și o dată pe locul 4 (13 minute).

Timp de 13 minute, portughezii au fost eliminați! Finalmente au ocupat locul 3 și întâlnesc Belgia în „optimi”.

* Thriller la Euro 2020: Germania – Ungaria 2-2! Nemții au fost la 6 minute de eliminare, deși au jucat toate meciurile la München!

* „Fenomenul Ungaria” la Euro 2020. Maghiarii au condus Franța cu 1-0, Germania cu 1-0 și 2-1, aveau 0-0 cu Portugalia în minutul 84. Neînvinși de ultimele două campioane mondiale!

* Benzema și Mbappé vin la București! Franța – Elveția, ultimul meci pe „Arena Națională” la Euro 2020. Programul complet al „optimilor”

Naționala de fotbal a României, cele mai proaste rezultate din ultimii 60 de ani! Mirel Rădoi continuă să-și roadă unghiile…

România, în grupă cu Coreea de Sud, Honduras și Noua Zeelandă la Olimpiada de la Tokyo. Obiectivul lui Rădoi: o medalie

* Formula în care noul Farul Constanța țintește sus: Hagi 89%, Marica 10%, Iașko 1%. Va avea stadion modern, de 18.000 de locuri

Dacă vrei Liga Campionilor, ia-ți antrenor german! Formidabila ștafetă Klopp – Flick – Tuchel. Chelsea e noua regină a Europei

Revoluție în fotbal! Conform noii reguli adoptate de UEFA, vom avea mai multe meciuri cu prelungiri și penalty-uri

Țeapă colosală luată de Olăroiu în China comunistă! „Am trăit o mare minciună”. I-au furat 10 milioane de dolari, deși i-a făcut campioni

* La 36 de ani, Horia Tecău câștigă al 38-lea turneu de tenis, la dublu masculin, din 61 de finale jucate! Are 3 titluri de Grand Slam, Turneul Campionilor și o finală olimpică