vineri, martie 29, 2024
AcasăSportBlestemul continuă: Simona ratează o nouă finală. E numărul 2 mondial, dar...

Blestemul continuă: Simona ratează o nouă finală. E numărul 2 mondial, dar n-a mai câștigat niciun turneu de 9 luni!

-

Simona Halep a clacat în finala turneului de la Madrid, turneu pe care l-a câștigat de două ori (în 2016 și 2017) și la care a mai pierdut o finală (în 2014). Olandeza Kiki Bertens a învins-o în două seturi: 6-4, 6-4.

Simona a condus cu 4-2 în primul set, dar din acel moment a pierdut controlul jocului. Multe erori neforțate, un nivel scăzut de energie, o deplasare sub cea obișnuită, o nervozitate excesivă – toate acestea au dus-o inevitabil spre înfrângere. Și a mai fost ceva: jocul foaret solid al tenismenei olandeze, bazat pe un serviciu puternic și o tenacitate ieșită din comun.

Prin pierderea finalei, Simona Halep (27 de ani) a ratat șansa de a reveni pe locul 1 în clasamentul mondial. Momentan e pe 2, după ce a început turneul pe 3. Kiki Bertens (tot 27 de ani) a urcat de pe locul 7 pe 4 – cea mai bună poziție ocupată de ea vreodată.

Clasamentul WTA după turneul de la Madrid

1. Naomi Osaka (Japonia) ………….. 6.356 puncte
  2. Simona Halep (România) ……….. 6.117
  3. Angelique Kerber (Germania) … 5.285
  4. Kiki Bertens (Olanda) …………….. 5.115
  5. Petra Kvitova (Cehia) …………….. 5.050

Pentru Simona, înfrângerea din finală a însemnat și o pierdere financiară consistentă: aproape 600.000 de euro – diferența dintre premiul cuvenit câștigătoarei (1.200.000 de euro) și cel cu care este răsplătită finalista (607.800 de euro).

Trei finale pierdute

Simona Halep trece printr-o lungă perioadă în care nu reușește să câștige un turneu. Joacă finale, semifinale, dar se poticnește când se apropie de trofeu.

Ultimul turneu câștigat de româncă a fost cel de la Montreal, a cărui finală a fost pe 12 august 2018. De atunci au trecut 9 luni, iar Simona e singura jucătoare din Top 10 fără un triumf în acest interval de timp!