ROMÂNIA – SLOVACIA 1-1. Am terminat peste Belgia, am evitat Franța, vom întâlni Olanda!

1
648
Bravo lor, bravo lor / Bravo tricolorilor!

Nu doar că ne-am calificat în „optimi”, dar am făcut-o de pe locul 1, înaintea Belgiei, Slovaciei și Ucrainei! Am câștigat grupa cea mai nebună de la acest turneu final și vom întâlni cea mai tare echipă de pe locul 3: Olanda – marți, 2 iulie, de la ora 19.00, la München (unde am învins Ucraina cu 3-0).

Grupa E a avut un final suprarealist, cu toate cele 4 echipe având câte 4 puncte! Echilibrul s-a văzut în cele 13 minute cât România a fost condusă: un singur gol, cel marcat de Duda cu capul, ne-a trimis de pe locul 1 pe 4 (de pe primul pe ultimul!), iar penalty-ul scos de Ianis Hagi și transformat de Răzvan Marin ne-a readus în frunte.

Timp de 13 minute, Slovacia a fost pe locul 1, iar noi eram eliminați. Un singur gol primit a fost suficient pentru ca echipa antrenată de italianul Francesco Calzona să coboare pe 3.

Golul lui Răzvan Marin a readus entuziasmul în tabăra română

În celălalt meci al grupei, oricare dintre Belgia și Ucraina avea nevoie de un gol ca să termine pe locul 1. Dar a fost 0-0, Belgia a încheiat pe 2, iar Ucraina pe 4, fiind eliminată.

Urmare a câștigării Grupei E, România a evitat o confruntare cu Franța în „optimi”. Adversară ne va fi Olanda, locul 3 în Grupa D (după Austria și Franța).

Meciul România – Olanda se va disputa marți, 2 iulie, ora 19.00, la München, acolo unde a început aventura românească la Euro 2024 (3-0 cu Ucraina). De la noi va lipsi fundașul stânga Bancu, pentru cumul de cartonașe galbene.

Pentru România este a doua grupă câștigată în campania Euro 2024: mai întâi s-a impus în preliminarii (devansând Elveția, Israel, Belarus, Kosovo și Andorra), apoi la turneul final din Germania (în fața Belgiei, Slovaciei și Ucrainei). În cele 13 meciuri oficiale, bilanțul este: 7 victorii, 5 egaluri și o înfrângere, golaveraj 20-8.

Grupa E, ultima etapă

• România – Slovacia 1-1: R. Marin (37 – din penalty) / Duda (24).
  • Belgia – Ucraina 0-0.

Pe 3 iulie, la o zi după România – Olanda, portarul Florin Niță va împlini 37 de ani

Georgia a învins Portugalia, a eliminat Ungaria și ne-a trimis „în dar” Olanda (în loc de Slovenia)

Ungaria (locul 3 în Grupa A, cu 3 puncte, golaveraj 2-5) a așteptat zadarnic să-i vină salvarea de la Grupa F (ultima). Pentru ca maghiarii să se califice în „optimi”, era nevoie să nu câștige nici Cehia, nici Georgia. Dar caucazienii lui Kvaratskhelia au învins cu 2-0 echipa de rezerve a Portugaliei (totuși, cu Cristiano Ronaldo pe teren), trimițând Ungaria acasă și Olanda în calea României. Dacă se califica Ungaria, adversară în „optimi” ne-ar fi fost Slovenia.

6. Croația – 2 p (3-6)

Cehia a încheiat pe ultimul loc în Grupa F, fiind învinsă și de Turcia. Grupa a fost câștigată de Portugalia, grație victoriilor din primele două etape.

Grupa A, ultima etapă

• Germania – Elveția 1-1: Füllkrug (90+2) / Ndoye (28).
  • Ungaria – Scoția 1-0: Csoboth (90+10).

Grupa B, ultima etapă

• Croația – Italia 1-1: Zaccagni (90+8) / Modrici (55).
  • Spania – Albania 1-0: Ferran Torres (13).

Grupa C, ultima etapă

• Anglia – Slovenia 0-0
  • Danemarca – Serbia 0-0

Grupa D, ultima etapă

• Austria – Olanda 3-2: Malen (6 – autogol), Schmid (59), Sabitzer (80) / Gakpo (47), Depay (75).
  • Franța – Polonia 1-1: Mbappé (56 – din penalty) / Lewandowski (79 – din penalty).

Grupa F, ultima etapă

• Georgia – Portugalia 2-0: Kvaratskhelia (2), Mikautadze (57 – din penalty).
  • Turcia – Cehia 1-1: Çalhanoglu (51), Tosun (90+4) / Soucek (66).

Traseul spre finală: după Olanda, ar urma Austria sau Turcia, apoi Anglia sau Italia!

România are o pauză lungă, de 6 zile, până la meciul cu Olanda, care se va juca în ultima zi a „optimilor”. Cel mai tare meci din această fază pare a fi Franța – Belgia.

Dacă se va califica în „sferturi”, România va întâlni învingătoarea din partida Austria – Turcia.

Apoi, în semifinale, una dintre România / Olanda / Austria / Turcia va înfrunta învingătoarea dintre Anglia / Slovacia / Elveția / Italia.

Pe jumătatea „de sus” a tabloului s-au înghesuit majoritarea marilor puteri fotbalistice ale continentului: Germania, Spania, Franța, Potugalia, Belgia, plus Danemarca (campioană europeană în 1992, semifinalistă în 2021), plus Slovenia și Georgia.

Pe jumătatea „de jos” a tabloului, pe care ne aflăm și noi, e un culoar mai bun spre finală, cu doar trei mari puteri, Olanda, Anglia și Italia, cărora li se adaugă Elveția, Austria, Turcia, Slovacia și România.

Naționala țării-gazdă, Germania, ar putea avea un traseu infernal: cu Danemarca („optimi”), Spania („sferturi”), Franța sau Portugalia (semifinale), Anglia sau Italia (finală)!

Prezențele-surpriză în „optimi” sunt România, Slovacia, Slovenia și Georgia.

Cele 8 echipe eliminate în grupe: Ungaria, Croația (de pe locul 3), Scoția, Albania, Serbia, Polonia, Ucraina, Cehia (de pe locul 4).

Edi Iordănescu în meciul cu Slovacia

Programul „optimilor”

• Elveția – Italia (sâmbătă, 29 iunie, ora 19.00)
  • Germania – Danemarca (sâmbătă, 29 iunie, ora 22.00)
  • Anglia – Slovacia (duminică, 30 iunie, ora 19.00)
  • Spania – Georgia (duminică, 30 iunie, ora 22.00)
  • Franța – Belgia (luni, 1 iulie, ora 19.00)
  • Portugalia – Slovenia (luni, 1 iulie, ora 22.00)
  • România – Olanda (marți, 2 iulie, ora 19.00)
  • Austria – Turcia (marți, 2 iulie, ora 22.00)