sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportMisterioasa Halep: de la incredibila răsturnare cu Svitolina la incredibila cădere cu...

Misterioasa Halep: de la incredibila răsturnare cu Svitolina la incredibila cădere cu Mertens

-

Simona Halep a pierdut finala turneului de la Doha (Qatar), prima sa finală din acest an. A fost o înfrângere ciudată și dureroasă, într-un meci dominat autoritar de Simona vreme de un set și jumătate.

Elise Mertens (nr. 21 WTA) a învins cu 3-6, 6-4, 6-3. La un moment dat era 6-3, 2-0 pentru Halep, cu o serie fantastică de 18 mingi câștigate consecutiv (patru ghemuri albe, plus alte două mingi).

Românca părea să fie singură pe teren, la fel ca în precedentele două partide directe, câștigate autoritar de Simona anul trecut.

În acel moment, la 2-0 în setul secund, un time-out medical solicitat de belgiancă a scos-o din ritm pe Simona și a energizat-o pe Mertens.

La o zi după ce a întors incredibil în favoarea ei semifinala cu ucraineanca Elina Svitolina, care la 1-4 (aproape de 1-5) în setul decisiv părea pierdută, Simona Halep a parcurs astăzi traseul invers: a pierdut o finală în care părea să nu aibă adversară.

Compatrioata noastră rămâne cu calificarea în finală, 305 puncte și 84.850 de dolari.

De luni, Simona va reveni de luni pe locul 2 mondial, depășind-o pe Petra Kvitova (Cehia).

Simona Halep (nr. 3 WTA) la Doha:

• Turul 1: liberă
  • Turul 2: 6-2, 6-3 cu Lesia Țurenko (Ucraina, 24)
  • Turul 3: 7-6, 7-6 cu Julia Goerges (Germania, 16)
  • Semifinale: 6-3, 3-6, 6-4 cu Elina Svitolina (Ucraina, 7)
  • Finală: 6-3, 4-6, 3-6 cu Elise Mertens (Belgia, 21).

VIDEO. Simona Halep a reluat urcușul spre locul 1. Victorie senzațională cu Svitolina, finală în Qatar

Performanță ISTORICĂ! România e în semifinalele Cupei Federației: 3-2 în Cehia, unde n-a mai învins nimeni de 9 ani!