vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportJoia albă cu pete negre a fotbalului românesc. Toate cele 4 echipe...

Joia albă cu pete negre a fotbalului românesc. Toate cele 4 echipe s-au calificat în turul 3, dar FCSB și Sepsi au trecut prin emoții teribile

-

Toate cele patru echipe românești din Conference League (a treia și ultima competiție europeană intercluburi) s-au calificat în turul 3 preliminar, dar două dintre ele au trecut prin emoții teribile. Pentru a ajunge în grupe, CFR Cluj, FCSB, CSU Craiova și Sepsi trebuie să mai treacă de câte doi adversari, care vor fi din ce în ce mai puternici.

CFR Cluj s-a calificat miercuri, iar FCSB, CSU Craiova și Sepsi – joi.

CFR Cluj și CSU Craiova n-au avut emoții, calificându-se cu scoruri trase la indigo: 3-0 acasă, 1-1 în deplasare.

În schimb, FCSB și Sepsi au pătimit mult pentru a trece de turul 2.

FCSB a anulat în prima repriză handicapul din tur (0-1), iar în minutul 55 avea deja scor de calificare: 2-0. Georgienii de la Saburtalo au slobozit însă două fulgere și cerul Bucureștiului s-a întunecat: în minutul 69, FCSB era trimisă în prelungiri, iar în minutul 78, la scorul de 2-2, era eliminată! Florinel Coman a redeschis perspectiva prelungirilor în minutul 80, iar Radunovici a adus calificarea în minutul 87, când a transformat un penalty obținut de Cordea.

La Ljubljana, Sepsi Sfântu Gheorghe a avut 10 minute rele în repriza a doua, iar avantajul din tur (3-1) era anulat de sloveni. Prelungirile n-au mai adus goluri, așa că departajarea s-a făcut la penalty-uri. Gazdele au ratt două din patru: slovenul Nukici a tras pe lângă poartă, iar croatul Prtajin – peste poartă.

Dintre cele 4 goluri marcate de FCSB, 3 au avut ca autori jucători străini: camerunezul Dawa, francezul Edjouma și muntenegreanul Radunovici. Doar estonianul Tamm n-a înscris.

Toate cele 4 penalty-uri transformate de Sepsi au fost opera unor vorbitori de limba română: 3 autohtoni + basarabeanul Damașcan.

Dintre cele 8 goluri reușite de echipe românești în returul de miercuri și joi, 4 au avut marcatori români (Deac, Fl. Coman. Mateiu, Găman), iar 4 – străini (Dawa, Edjouma, Radunovici + brazilianul Raul Silva).

Echipele românești în Conference League – turul 2 preliminar

Inter Club d’Escaldes (Andorra) – CFR Cluj 1-1 (în tur 0-3). Goluri: Soldevila (21) / Deac (51 – din penalty).

FCSB – Saburtalo Tbilisi (Georgia) 4-2 (în tur 0-1). Goluri: Dawa (44), Edjouma (55), Fl. Coman (80), Radunovici (87 – din penalty) / Goshteliani (69), Tabatadze (78).

CSU Craiova – Vllaznia Shkoder (Albania) 3-0 (în tur 1-1). Goluri: Mateiu (58), Raul Silva (62), Găman (80).

Olimpija Ljubljana (Slovenia) – Sepsi Sfântu Gheorghe 2-0, după prelungiri; 2-4 la penalty-urile de departajare (în tur 1-3). Au marcat: Kvesici (61), Krefl (70). La penalty-uri au marcat: Crnomarkovici, Ziljkici / Mitrea, Tudorie, Damașcan, I. Gheorghe; au ratat: Nukici, Prtajin (ambii de la Olimpija).

Turul 3 preliminar (4/11 august)

• Șahtior Soligorsk (Belarus, 1) – CFR Cluj (1)
  • Dunajska Streda (Slovacia, 4) – FCSB (2)
  • Zorya Lugansk (Ucraina, 4) – CSU Craiova (3)
  • Sepsi (7) – Djurgarden (Suedia, 3)

Din cauza războiului, Șahtior Soligorsk (Belarus) și Zorya Lugansk (Ucraina) își vor desfășura meciurile de pe teren propriu în Turcia, respectiv Polonia.

4 victorii, 4 egaluri, 2 înfrângeri, golaveraj 15-8

FCSB, CSU Craiova și Sepsi au intrat direct în turul 2 preliminar al Conference League. În schimb, CFR Cluj a retrogradat de pe tabloul Ligii Campionilor, unde a fost eliminată în primul tur de armenii de la Pyunik Erevan (0-0 în Caucaz, 1-1 la Cluj-Napoca, 2-2 după prelungiri, 3-4 la penalty-uri).

Până acum au fost 5 duble, dintre care 4 încheiate cu calificări, iar una cu eliminare.

Bilanțul celor 10 meciuri disputate de echipele românești: 4 victorii, 4 egaluri și 2 înfrângeri, golaveraj 15-8.

• CFR Cluj: 1 victorie și 3 egaluri
  • FCSB: 1 victorie și o înfrângere
  • CSU Craiova: o victorie și un egal
  • Sepsi: o victorie și o înfrângere.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

* E rândul FCSB să se facă de râs în Caucaz: 0-1 cu locul 5 din Georgia! Craiova e chinuită din nou în Albania, Sepsi obține o victorie mare, CFR Cluj se distrează

Rușine istorică la fotbal: campioana României nu mai poate trece nici de turul 1 preliminar al Ligii Campionilor! Eliminată de armeni, CFR Cluj se prăbușește direct în Conference League. Primele două competiții europene ne sunt interzise

Deși a triumfat la Wimbledon, Djokovici a căzut pe locul 7! Antivaccinsmul și războiul l-au doborât. La începutul anului era lider detașat

Reacția lașă/fricoasă a campioanei de la Wimbledon când a fost întrebată despre războiul lui Putin: „Nu înțeleg întrebarea. Engleza mea nu e cea mai bună”

A opta semifinală de Grand Slam pentru Simona Halep, a treia la Wimbledon

Extraterestrul David Popovici, dublu campion mondial la seniori, deși are doar 17 ani și 9 luni! Din 1973, nimeni n-a mai reușit „dubla” 100 + 200 de metri liber

Un Munte Negru pentru fotbalul românesc: 0-5 cu echipa unei țări cu o populație cât un sfert din București! 1-6 în 10 zile – atât poate o federație-de-șobolani

Dinamo a retrogradat la 74 de ani de când era înființată de bolșevicul Teohari Georgescu, sub ocupație sovietică

Real Madrid nu e o echipă, e o legendă! Nici nu trebuie să se mai prezinte la stadion, te bate doar cu istoria

Cele 8 grupe la Campionatul Mondial de fotbal, Qatar 2022. Derby Germania – Spania încă din start