sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportE rândul FCSB să se facă de râs în Caucaz: 0-1 cu...

E rândul FCSB să se facă de râs în Caucaz: 0-1 cu locul 5 din Georgia! Craiova e chinuită din nou în Albania, Sepsi obține o victorie mare, CFR Cluj se distrează

-

După eliminarea campioanei României, CFR Cluj, de campioana Armeniei, Pyunik Erevan (0-0 și 2-2, apoi 3-4 la penalty-ri), și FCSB se întoarce cu coada între picioare din Caucaz: 0-1 cu Saburtalo Tbilisi. Echipa lui Gigi Becali se flă în pericol de  fi eliminată chir de primul adversar din Conference League.

Toate cele patru echipe românești din cupele europene au jucat joi seară prima manșă în turul 2 preliminar al Conference League (a treia și ultima competiție europeană intercluburi).

„Repetenta zilei” a fost FCSB: 0-1 la Tbilisi cu Saburtalo, echipa care în prezent, după 20 de etape, ocupă locul 5 în Georgia (țară de 3,7 milioane de locuitori). Anul trecut, Saburtalo a încheiat pe locul 4 în campionat și a câștigat Cupa Georgiei.

Golul victoriei lui Saburtalo în fața FCSB a fost marcat de mijlocașul Levan Nonikașvili, în minutul 40. Portarul vicecampioanei României, Ștefan Târnovanu, prin câteva parade extraordinare, și-a salvat echipa de la o înfrângere mai severă.

„11”-le de bază al caucazienilor a fost format 100% din jucători georgieni. Un singur străin, croatul Mioc, a intrat în minutul 80, numărându-se printre cele 4 rezerve trimise pe teren. În schimb, la FCSB au fost 3 străini printre titulari (camerunezul Dawa, francezul Edjouma, estonianul Tamm) și unul intrat în minutul 69 (crotul Mamut).

Este al doilea „desant” românesc nereușit în zona caucaziană, în actuala ediție a cupelor europene. În turul 1 preliminar al Ligii Campionilor, CFR Cluj a fost eliminată de Pyunik Erevan, după 0-0 în Armenia și 2-2 în Ardeal (3-4 la penalty-uri). Drept urmare, campioana României a fost retrogradată din C1 (Champions League) în C3 (Conference League), ratând și șansa de a continua în C2 (Europa League).

Sepsi a marcat trei goluri și a ratat două penalty-uri!

La un an după ce a fost eliminată de Laci (0-1 în deplasare și 0-0 acasă), CSU Craiova a jucat din nou în Albania: 1-1 cu Vllaznia Shkoder. Oltenii conduceau la pauză, printr-un penalty acordat ușor și transformat de Ivan, dar au fost egalați în repriza a doua.

Performera serii este Sepsi Sfântu Gheorghe: 3-1 cu Olimpija Ljubljana, după ce slovenii u deschis scorul chir din minutul 4. Echipa din Covasna, antrenată de italianul Cristiano Bergodi, a ratat și două penalty-uri, prin Ștefănescu (min. 45+4, dar tot el a trimis în plasă mingea respinsă de portarul advers) și Tudorie (67). În campionatul precedent, Sepsi a încheiat pe locul 7 în România, iar Olimpija pe locul 3 în Slovenia.

Pentru CFR Cluj, campioana Andorrei a fost un adversar prea slab. Campioana României e ca și calificată în turul 3 preliminar, dar trebuie să elimine încă doi adversari (în mod cert, mai puternici decât andorrezii) pentru a ajunge în grupele Conference League.

Echipele românești în turul 2 preliminar al Conference League

• CFR Cluj – Inter Club d’Escaldes (Andorra) 3-0. Au marcat: Jefte Betancor (6 – din penalty), Debeljuh (38), Feher (84 – autogol).
  • Saburtalo Tbilisi (Georgia) – FCSB 1-0. L. Nonikașvili (40).
  • Vllaznia Shkoder (Albania) – CSU Craiova 1-1. Hoxhaj (51) / Ivan (45+1 – din penalty).
  • Sepsi Sfântu Gheorghe – Olimpija Ljubljana (Slovenia) 3-1. Ștefănescu (45+4), N. Păun (84), Karamalici (90+3 – autogol) / Seslar (4).

Partidele-retur se vor disputa joia viitoare (28 iulie).

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

* Posibili adversari din Belarus, Slovacia, Ucraina și Croația pentru CFR Cluj, FCSB, CSU Craiova și Sepsi, în turul 3 preliminar al Conference League

Rușine istorică la fotbal: campioana României nu mai poate trece nici de turul 1 preliminar al Ligii Campionilor! Eliminată de armeni, CFR Cluj se prăbușește direct în Conference League. Primele două competiții europene ne sunt interzise

Deși a triumfat la Wimbledon, Djokovici a căzut pe locul 7! Antivaccinsmul și războiul l-au doborât. La începutul anului era lider detașat

Reacția lașă/fricoasă a campioanei de la Wimbledon când a fost întrebată despre războiul lui Putin: „Nu înțeleg întrebarea. Engleza mea nu e cea mai bună”

A opta semifinală de Grand Slam pentru Simona Halep, a treia la Wimbledon

Extraterestrul David Popovici, dublu campion mondial la seniori, deși are doar 17 ani și 9 luni! Din 1973, nimeni n-a mai reușit „dubla” 100 + 200 de metri liber

Un Munte Negru pentru fotbalul românesc: 0-5 cu echipa unei țări cu o populație cât un sfert din București! 1-6 în 10 zile – atât poate o federație-de-șobolani

Dinamo a retrogradat la 74 de ani de când era înființată de bolșevicul Teohari Georgescu, sub ocupație sovietică

Real Madrid nu e o echipă, e o legendă! Nici nu trebuie să se mai prezinte la stadion, te bate doar cu istoria

Cele 8 grupe la Campionatul Mondial de fotbal, Qatar 2022. Derby Germania – Spania încă din start