vineri, martie 29, 2024
AcasăSportJaponia își face harakiri la penalty-uri: 3 ratate din 4 executate! Croația...

Japonia își face harakiri la penalty-uri: 3 ratate din 4 executate! Croația trage la indigo „optimea” din 2018

-

Nici cel de-al 5-lea meci din „optimi” n-a adus surpriza: Croația a eliminat Japonia și s-a calificat în „sferturi”, alăturându-se Argentinei, Olandei, Franței și Angliei. A fost însă prima „optime” trimisă în prelungiri și decisă la penalty-uri.

Meciul Japonia – Croația s-a încheiat la egalitate, 1-1, după 90 de minute, dar și după cele 30 de minute suplimentare. Asiaticii au deschis scorul spre finalul primei reprize, vicecampionii lumii au egalat la scurt timp după pauză.

Calificarea s-a decis la loviturile de la 11 metri, capitol la care japonezii au fost horror: au ratat 3 din cele 4 penalty-uri executate! Pe toate le-a apărat Dominik Livakovici (27 de ani), portarul lui Dinamo Zagreb. Și croații au ratat un penalty, prin Livaja, care – perfect indolent, fără elan – a tras în bară.

În cele din urmă, croații au câștigat cu 3-1 seria penalty-urilor și s-au calificat în Top 8 mondial pentru a doua oară consecutiv.

Seria penalty-urilor de departajare

• 0-0: Minamino – ratare (apără Livakovici)
  • 0-1: Vlasici – gol
  • 0-1: Mitoma – ratare (apără Livakovici)
  • 0-2: Brozovici – gol
  • 1-2: Asano – gol
  • 1-2: Livaja – ratare (șut în bară)
  • 1-2: Yoshida – ratare (apără Livakovici)
  • 1-3: Pașalici – gol

Pentru Japonia, acest 1-1 cu Croația a fost cel de-al treilea rezultat de prestigiu obținut în fața unei puternice reprezentante a continentului european, după 2-1 cu Germania și 2-1 cu Franța.

„Optime” trasă la indigo după cea din 2018: 1-1 și penalty-uri victorioase

Odată calificată în „optimi”, Croația și-a reluat traseul de la Mondialul precedent (Rusia 2018). Atunci, ex-iugoslavii au făcut 1-1, după prelungiri, cu Danemarca (nordicii au marcat primii, balcanicii au egalat). La penalty-uri, Croația a câștigat cu 3-2. Au ratat trei danezi (Eriksen, Schöne, Jorgensen) și doi croați (Badelj, Pivanici).

Acum, în aceeași fază („optimi”), croații au fost conduși din nou (dar de japonezi), au egalat, au încheiat 1-1 după 90 de minute și apoi după prelungiri, iar la penalty-uri au câștigat cu 3-1.

În 2018, odată scăpați de această cumpănă, croații nu s-au mai oprit până în finală. Dar, atenție: și în „sferturi”, și în semifinale au încheiat tot nedecis după 90 de minute (2-2 cu Rusia, 1-1 cu Anglia)! Pe ruși i-au eliminat la penalty-uri (4-3), iar pe englezi în prelungiri (gol decisiv Mandzukici, în minutul 109). În finală, Croația nu i-a rezistat Franței, fiind învinsă cu 4-2.

Ar putea repeta Croația parcursul de la World Cup 2018? Greu de crezut. În primul rând, pentru că în „sferturi” se vor intersecta cu Brazilia, având o misiune aproape imposibilă. În plus, potențialul croaților pare mai slab decât cel din urmă cu patru ani. Asta s-a văzut în faza grupelor: în 2018, Croația a avut punctaj maxim și golaveraj 7-1 (locul 1), după 2-0 cu Nigeria, 3-0 cu Argentina și 2-1 cu Islanda. Acum, doar 5 puncte și golaveraj 4-1 (locul 2), după 0-0 cu Maroc, 4-1 cu Canada și 0-0 cu Belgia.

Rezultatele din „optimi”

Duminică:

Franța – Polonia 3-1. Goluri: Giroud (44), Mbappé (74, 90+1) / Lewandowski (90+9 – din penalty)

Anglia – Senegal 3-0. Goluri: Henderson (38), Kane (45+3), Saka (57)

Sâmbătă:

Olanda – SUA 3-1. Goluri: Depay (10), Blind (45+1), Dumfries (81) / Wright (76)

Argentina – Australia 2-1. Goluri: Messi (35), J. Alvarez (57) / E. Fernandez (77 – autogol)

Luni:

Croația – Japonia 1-1, după prelungiri (3-1 la penalty-uri). Goluri: Perisici (55) / Maeda (43).

Se mai joacă în „optimi”:

• Brazilia – Coreea de Sud (luni, ora 21.00)
  • Maroc – Spania (marți, ora 17.00)
  • Portugalia – Elveția (marți, ora 21.00)