miercuri, mai 1, 2024
AcasăSportA doua tenismenă a României a fost bătută de o americancă de...

A doua tenismenă a României a fost bătută de o americancă de 15 ani. Simona Halep joacă joi cu o britanică modestă

-

Turul 2 a fost capăt de linie pentru Sorana Cîrstea la Australian Open. Ajunsă la 29 de ani, românca a fost eliminată de o copilă care n-a împlinit 16 ani.

Sorana Cîrstea a câștigat primul set cu 6-4 în fața americancei Cori Gauff, dar le-a pierdut la mare luptă pe următoarele două: 3-6, 5-7.

Este o eliminare dureroasă pentru Sorana, dat fiind că adversara ei e cea mai tânără jucătoare de la Australian Open 2020. Cori Gauff e născut pe 13 martie 2004, adică are 15 ani și 10 luni!

În primul tur, Sorana Cîrstea a eliminat-o pe cehoaica Barbora Strycova (33 de ani), iar mezina Cori Gauff pe veterana Venus Williams (39 de ani).

Pentru parcursul de la Australia Open, Sorana Cîrstea și-a asigurat 70 de puncte WTA și 88.100 de dolari SUA.

În turneul feminin de simplu a mai rămas o singură româncă (din cele 10 aliniate la start, dintre care 4 pătrunse pe tabloul principal): Simona Halep. Aceasta o va întâlni joi, în turul 2, pe britanica Harriet Dart (locul 173 WTA).

Doar trei tenismene române se mai află în Top 100 mondial: Simona Halep (locul 3), Sorana Cîrstea (74) și Ana Bogdan (98).

La dublu feminin, Monica Niculescu, făcând echipă cu japoneza Misaki Doi, a promovat în turul 2, după 6-7, 6-4, 6-2 cu Anna Kalinskaia / Iulia Putințeva.

La dublu masculin, Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer s-au calificat în turul 2, după 6-1, 3-6, 6-2 cu Dominic Inglot / Aisam-Ul-Haq Qureshi.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

* VIDEO. Dacă doriți să revedeți un meci istoric: Simona Halep – Serena Williams 6-2, 6-2. Îți vine să sari în sus de bucurie și la reluare!

Prăbușirea unui brand național: gimnastica feminină. Locul 22 din 24 la Mondiale! „Întreaga societate românească e vinovată”, spune antrenorul Forminte