vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportCristiano Ronaldo - Atletico Madrid 3-0. Iată de ce portughezul câștigă 30.000.000...

Cristiano Ronaldo – Atletico Madrid 3-0. Iată de ce portughezul câștigă 30.000.000 € pe an!

-

Calificare senzațională a campioanei Italiei, Juventus Torino, în „sferturile” Ligii Campionilor: 3-0 cu Atletico Madrid, după 0-2 în tur! Toate cele trei goluri au fost marcate de portughezul Cristiano Ronaldo, transferat de la Real Madrid în vara anului trecut.

Aseară, în meciul de la Torino, Ronaldo a marcat în minutele 27, 48 și 86 – primele două cu capul, ultimul din penalty.

Rezumatul meciului Juventus – Atletico 3-0

Starul portughez s-a transferat la Juventus vara trecută, venind de la Real Madrid, cu care câștigase de 4 ori Liga Campionilor în ultimii 5 ani. Ronaldo a plecat din capitala Spaniei furios că Real Madrid nu-i oferă un salariu la nivelul argentinianului Lionel Messi la Barcelona.

Juventus a speculat momentul și i-a propus 30 de milioane de euro pe an. În plus, torinezii au plătit 100 de milioane de euro clubului Real Madrid.

Atunci au fost proteste la Torino: muncitorii de la uzinele FIAT au protestat față de „această cheltuială indecentă”, dar șefii clubului le-au explicat că e o afacere mai bună. Și au avut dreptate: tricourile și suvenirurile cu Cristiano Ronaldo s-au vândut foarte bine, aducând deja zeci de milioane de euro clubului piemontez.

Iar pe plan sportiv, Cristiano Ronaldo a confirmat deplin: pentru astfel de meciuri-cheie a fost adus la Torino. Și pentru obiectivul final al sezonului: câștigarea Ligii Campionilor.

Deocamdată, prin golurile lui Ronaldo, Juventus Torino e în Top 8, alături de Manchester City, Manchester United, Tottenham Londra, Ajax Amsterdam, FC Porto.

Ultimele două calificate din sferturi vor fi desemnate miercuri seară, în urma partidelor:

• Bayern Munchen – Liverpool (în tur, 0-0)
  • Barcelona – Lyon (în tur, 0-0).

De remarcat și scorul cu care Manchester City, echipa antrenată de Pep Guardiola, i-a învins pe nemții de la Schalke: 7-0, după 3-2 în tur. Și, atenție, primul gol a fost marcat abia în minutul 35!