joi, martie 28, 2024
AcasăSportVIDEO. Gestul rușinos al lui Cristiano Ronaldo în umilitorul Manchester United -...

VIDEO. Gestul rușinos al lui Cristiano Ronaldo în umilitorul Manchester United – Liverpool 0-5

-

Derby-ul Manchester United – FC Liverpool, din Premier League, a fost un dezastru pentru gazde din toate punctele de vedere. MU a pierdut cu 0-5, a avut 6-0 la cartonașe galbene și 1-0 la cartonașe roșii (eliminat francezul Pogba), iar superstarul portughez Cristiano Ronaldo a comis un gest incalificabil.

Golurile lui FC Liverpool (antrenor: germanul Jürgen Klopp) au fost marcate de guineezul Keita (min. 5), portughezul Jota (13) și egipteanul Salah (38, 45+5, 50).

Manchester United, cu norvegianul Ole-Gunnar Solskjaer pe bancă (probabil la ultimul meci), a fost zdrbită pur și simplu. La pauză era deja 4-0 pentru oaspeți, iar în minutul 50 era 5-0. Iar dezastrul putea fi mult mai mare dacă Liverpool nu oprea „motoarele”.

Gazdele au dominat doar la capitolul nervozitate: 6-0 la cartonașe galbene (Maguire, Shaw, Wan-Bissaka, Fred, Bruno Fernandes, Cristiano Ronaldo), 1-0 la cartonașe roșii (Pogba).

Francezul Pogba (campion mondial în 2018) a fost eliminat în minutul 60, la doar un sfert de oră după ce a fost trimis pe teren (la pauză, în locul lui Greenwood). Pogba a fost sancționat pentru o intrare dură asupra lui Keita, la scorul de 0-5.

Și Cristiano Ronaldo (36 de ani și 8 luni) merita să fie eliminat, în minutul 45+1, când la scorul de 0-3. El s-a enervat după ce a pierdut un duel pentru minge și l-a lovit pe englezul Curtis Jones, aflat la pământ.

Ronaldo a scăpat doar cu un cartonaș galben, iar în minutul 52, la scorul de 0-5, a înscris cu un șut plasat, dar reuşita sa a fost anulată pentru ofsaid.

Clasamentul Premier League (prima jumătate)

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

Anti-vaccinistul Becali și-a făcut praf și echipa de fotbal: 9 jucători de la FCSB au fost doborâți de Covid! Și antrenorii au intrat la izolare

România – Armenia 1-0. Suntem pe culoarul spre Mondiale! Am urcat, în sfârșit, pe locul 2 și avem program mai ușor

Speranțe spulberate în minutul 81: Germania – România 2-1 (0-1). Ianis Hagi, dezamăgit după ce a marcat un gol fabulos

* Seara de coșmar a lui Răzvan Lucescu. Conducea cu 4-1 la pauză, a avut penalty la 4-3, dar a ratat victoria și a pierdut locul 1!

„Perla lui Hagi”, cel mai tânăr marcator din istoria Ligii 1 la fotbal: 15 ani și 6 luni. Născut în Canada, pregătit un an la Barcelona

Olăroiu și-a recuperat în Dubai ceasul de 180.000 de dolari furat la Milano. Dar din țeapa dată de chinezi – 10 milioane de dolari – n-a recuperat nimic!

Cristiano Ronaldo doboară record după record: cele mai multe selecții în Europa, cele mai multe goluri în lume

Emma londoneza, fata lui Ian (fost Ion) și a chinzoaicei din Canada. Cel mai frumos basm al sportului în era globalizării