vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportSeara de coșmar a lui Răzvan Lucescu. Conducea cu 4-1 la pauză,...

Seara de coșmar a lui Răzvan Lucescu. Conducea cu 4-1 la pauză, a avut penalty la 4-3, dar a ratat victoria și a pierdut locul 1!

-

Răzvan Lucescu (52 de ani), antrenorul echipei PAOK Salonic, a trăit o experiență de coșmar, duminică, în prima ligă a Greciei.

După 5 etape, PAOK Salonic era lider, cu 12 puncte (din 15 posibile), golaveraj +5, iar pe locul 2 se afla Volos, tot cu 12 puncte (golaveraj +3).

Cele două s-au întâlnit în etapa 6-a, la Salonic, iar la pauză era 4-1 pentru echipa lui Răzvan Lucescu! Oaspeții au marcat primii, prin olandezul Van Weert (min. 13), dar gazdele au punctat de patru ori în 18 minute: argentinianul Grillo (24 – autogol), englezul Akpom (30) și sârbul Zivkovici (32 și 42).

După pauză, Volos NFC – antrenată de spaniolul Guillermo Abascal – a punctat de trei ori, prin trei sud-americani: argentinianul (54), columbianul Rosero (62) și peruanul Rhyner (82).

În minutul 80, la 4-3, portughezul Vierinha a ratat penalty-ul de care a beneficiat echipa lui Răzvan Lucescu.

Ca urmare a acestei remize, PAOK Salonic a fost depășită de Olympiakos Pireu (2-1 cu Giannina, în deplasare) și egalată de AEK Atena (3-0 cu Atromitos Atena). Dar campionatul e abia la început.

Revenit de la naționala României, pentru care a marcat golul victoriei în meciul cu Armenia (1-0), Alexandru Mitriță a jucat din minutul 84 în locul sârbului Andrija Zivkovici.

În meciul PAOK – Volos 4-4, printre cei 31 de jucători de pe teren (22 de titulari, 9 intrați pe parcurs), s-au numărat doar 4 greci (2 la gazde, 2 la oaspeți). În schimb, au evoluat 12 sud-americani (4 argentinieni, 3 brazilieni, 2 uruguayeni, 1 columbian, 1 peruan, 1 surinamez), 4 africani (2 marocani, 1 nigerian, 1 din Insulele Capului Verde) și 10 europeni (2 austrieci, 1 sârb, 1 englez, 1 portughez, 1 spaniol, 1 olandez, 1 polonez, 1 român, 1 elvețian) și 1 asiatic (1 israelian).

Clasament: 1. Olympiakos – 14 puncte (+7), 2. PAOK Salonic – 13 p (+5), 3. Volos – 13 p (+3).

Răzvan Lucescu a câștigat campionatul cu PAOK în 2019 (neînvins!), apoi a antrenat doi ani în Arabia Saudită, revenind la Salonic în vara acestui an.

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

CITIȚI ȘI:

* Anti-vaccinistul Becali și-a făcut praf și echipa de fotbal: 9 jucători de la FCSB au fost doborâți de Covid! Și antrenorii au intrat la izolare

România – Armenia 1-0. Suntem pe culoarul spre Mondiale! Am urcat, în sfârșit, pe locul 2 și avem program mai ușor

Speranțe spulberate în minutul 81: Germania – România 2-1 (0-1). Ianis Hagi, dezamăgit după ce a marcat un gol fabulos

„Perla lui Hagi”, cel mai tânăr marcator din istoria Ligii 1 la fotbal: 15 ani și 6 luni. Născut în Canada, pregătit un an la Barcelona

* Olăroiu și-a recuperat în Dubai ceasul de 180.000 de dolari furat la Milano. Dar din țeapa dată de chinezi – 10 milioane de dolari – n-a recuperat nimic!

Cristiano Ronaldo doboară record după record: cele mai multe selecții în Europa, cele mai multe goluri în lume

Emma londoneza, fata lui Ian (fost Ion) și a chinzoaicei din Canada. Cel mai frumos basm al sportului în era globalizării