miercuri, aprilie 24, 2024
AcasăSportSimona Halep a căzut pe locul 3, fiind depăşită şi de Naomi...

Simona Halep a căzut pe locul 3, fiind depăşită şi de Naomi Osaka. Înfrângere epică a Serenei Williams, de la 5-1 în setul decisiv, cu 4 mingi de meci ratate!

-

Cele două sferturi de finală de astăzi, de la Australian Open, i-au fost defavorabile Simonei Halep, care a picat pe locul 3 în clasamentul mondial şi ar putea coborâ chiar pe 4.

Japoneza Naomi Osaka a învins-o clar pe ucraineanca Elina Svitolina, 6-4, 6-1, şi a devenit noul lider mondial, detronând-o după numai o zi pe cehoaica Petra Kvitova.

De un dramatism extrem a fost meciul dintre Serena Williams (SUA) şi Karolina Pliskova (Cehia). La 1-1 la seturi, Serena a condus cu 5-1 în setul decisiv, dar a ratat patru mingi de meci (una la 5-1, trei la 5-4) şi în cele din urmă a pierdut meciul şi şansa de a merge spre cel de-al 24-lea trofeu de Grand Slam!

Victoria Pliskovei i-a dat şi acesteia şansa de a o depăşi pe Simona Halep, cu condiția să câştige semifinala lui Naomi Osaka, caz în care românca ar cădea pe locul 4.

5. Karolina Pliskova (Cehia) … 5.100

Sportivele subliniate se află în competiție, putând să-şi îmbunătățească punctajul.