vineri, martie 29, 2024
AcasăSportȘi totuși, un român a triumfat în turneul de tenis de la...

Și totuși, un român a triumfat în turneul de tenis de la Madrid!

-

Înfrângerea Simonei Halep în finala feminină de la Madrid (4-6, 4-6 cu olandeza Kiki Bertens) nu a lăsat tenisul românesc fără un titlu în turneul patronat de Ion Țiriac. Horia Tecău a triumfat la dublu.

Duminică, în finala de dublu masculin, Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer au învins clar o pereche formată din doi foarte buni jucători de simplu: austriacul Dominic Thiem și argentinianul Diego Schwartzman. Scorul finalei: 6-2, 6-3 pentru Tecău / Rojer.

Dominic Thiem a ajuns până în semifinale la simplu, după ce în „sferturi” l-a eliminat pe elvețianul Roger Federer (3-6, 7-6, 6-4). Thiem a fost învins greu de sârbul Novak Djokovici (7-6, 7-6).

La simplu, Thiem este al 5-lea tenismen al lumii, iar Schwartzmann ocupă locul 25.

La dublu, cei doi au fost spulberați de un cuplu sudat: Tecău / Rojer.

Bilanțul turneului de la Madrid: doi constănțeni au ajuns în finală – Tecău a câștigat, Halep a pierdut. Amândoi sunt bine plasați în cursa de calificare pentru Turneul Campionilor, dar mai e drum lung până acolo.