vineri, aprilie 26, 2024
AcasăNewsSerena Williams, prima reacţie după victoria în faţa Simonei Halep: "A trebui...

Serena Williams, prima reacţie după victoria în faţa Simonei Halep: „A trebui să lupt cu numărul 1”

-

„A fost un meci foarte intens, iubesc să joc tenis. Au fost puncte incredibile, dar de asta iubesc tenisul. Trebuia să ridic meciul. Am jucat cu numărul unu, până la urmă. Halep e numărul unu pentru că merită și a trebuit să lupt. Sunt o luptătoare. Niciodată nu mă dau bătută și lupt pentru fiecare punct. E un miracol că sunt aici, că joc aici, în fața vostră. Este minunat că pot să joc pentru fani”, a declarat Serena Williams la sfârșitul meciului câștigat împotriva Simonei Halep.

Americanca a învins-o pe Halep după un meci strâns, în care românca a jucat foarte bine setul doi şi setul decisiv, dar până la jumătatea acestuia doar.

Simona Halep a părăsit Australian Open 2019 în optimi, după ce a pierdut partida cu Serena Williams: 6-1, 4-6, 6-4.

La startul primului turneu de Mare Şlem al anului, Australian Open, 9 jucătoare aveau şanse teoretice de a o depăşi pe Simona Halep în clasamentul mondial al tenisului feminin.

Acestea erau ocupantele locurilor 2-9 în ierarhia WTA, plus cea de pe locul 11 (Daria Kasatkina, de pe 10, nu avea şanse). Cele 9 erau:

11. Aryna Sabalenka (Belarus).

Ochii pe Kvitova, Osaka, Svitolina şi Pliskova!

Dintre cele 9 rivale, 5 au fost eliminate deja, ieşind din calculele pentru locul 1.

În acest moment, doar 4 tenismene o mai pot depăşi pe româncă. Iată situația „live” (ierarhia lazi):

• Simona Halep ………… 5.582 de puncte
  • Petra Kvitova …………. 5.420
  • Naomi Osaka …………. 5.270
  • Elina Svitolina ………… 4.750
  • Karolina Pliskova …….. 4.560

După înfrângerea de azi, Simona Halep şi-ar putea păstra locul 1 doar prin îndeplinirea a patru condiții simultan (o adevărată „aliniere a planetelor”):

• Petra Kvitova să nu ajungă în semifinale (ar trebui să fie învinsă în următorul meci). Adversară: Ashleigh Barty (Australia, 15) – în „sferturi”.
  • Naomi Osaka să nu ajungă în semifinale (ar trebui să fie învinsă într-unul din următoarele două tururi). Adversare: Anastasia Sevastova (Letonia, 12) – în „optimi”; Elina Svitolina sau Madison Keys – în „sferturi”.
  • Elina Svitolina să nu ajungă în finală (ar trebui să fie învinsă într-unul din următoarele trei tururi). Următoarele adversare: Madison Keys (SUA, 17) – în „optimi”; Naomi Osaka sau Anastasia Sevastova – în „sferturi”; Garbine Muguruza, Karolina Pliskova sau Serena Williams (Simona Halep e scoasă din aceste calcule) – în semifinale.
  • Karolina Pliskova să nu ajungă în finală (ar trebui să fie învinsă într-unul din următoarele trei tururi). Următoarele adversare: Garbine Muguruza (Spania, 18) – în „optimi; Serena Williams (Simona Halep e scoasă din aceste calcule) – în „sferturi”; Naomi Osaka, Anastasia Sevastova, Elina Svitolina sau Madison Keys – în semifinale.

Această analiză aduce o concluzie interesantă: Simona Halep nu poate fi mai jos de locul 3 după Australian Open, indiferent ce rezultate vor fi de aici înainte!

De ce? Pentru că românca poate fi depăşită de cel mult două jucătoare:

• Petra Kvitova;
  • una dintre Naomi Osaka, Elina Svitolina şi Karolina Pliskova; nu două, nu trei, pentru că se vor decima între ele în eventualul drum spre finală, pe care se intersectează şi cu Serena Williams (în caz că trece de Simona Halep)!

CITIŢI ŞI:

CTP: Simona Halep trebuia „să o consume mai mult” pe Serena Williams

Halep n-a putut din nou cu Serena Williams. Înfrângere la Australian Open. În ce condiţii poate rămâne lider mondial