vineri, aprilie 19, 2024
AcasăNewsHalep n-a putut din nou cu Serena Williams. Înfrângere la Australian Open....

Halep n-a putut din nou cu Serena Williams. Înfrângere la Australian Open. În ce condiţii poate rămâne lider mondial

-

Simona Halep a părăsit Australian Open 2019 în optimi, după ce a pierdut partida cu Serena Williams: 6-1, 4-6, 6-4.

Cu toate acestea, înfrângerea de azi nu duce automat la pierderea poziţie de nr. 1 mondial.

În acest moment, doar 4 tenismene o mai pot depăşi pe româncă. Iată situația „live” (ierarhia la zi):

• Simona Halep ………… 5.582 de puncte
  • Petra Kvitova …………. 5.420
  • Naomi Osaka …………. 5.270
  • Elina Svitolina ………… 4.750
  • Karolina Pliskova …….. 4.560

Simona Halep poate rămâne lider, doar prin îndeplinirea a patru condiții simultan (o adevărată „aliniere a planetelor”):

• Petra Kvitova să nu ajungă în semifinale (ar trebui să fie învinsă în următorul meci). Adversară: Ashleigh Barty (Australia, 15) – în „sferturi”.
  • Naomi Osaka să nu ajungă în semifinale (ar trebui să fie învinsă într-unul din următoarele două tururi). Adversare: Anastasia Sevastova (Letonia, 12) – în „optimi”; Elina Svitolina sau Madison Keys – în „sferturi”.
  • Elina Svitolina să nu ajungă în finală (ar trebui să fie învinsă într-unul din următoarele trei tururi). Următoarele adversare: Madison Keys (SUA, 17) – în „optimi”; Naomi Osaka sau Anastasia Sevastova – în „sferturi”; Garbine Muguruza, Karolina Pliskova sau Serena Williams (Simona Halep e scoasă din aceste calcule) – în semifinale.
  • Karolina Pliskova să nu ajungă în finală (ar trebui să fie învinsă într-unul din următoarele trei tururi). Următoarele adversare: Garbine Muguruza (Spania, 18) – în „optimi; Serena Williams (Simona Halep e scoasă din aceste calcule) – în „sferturi”; Naomi Osaka, Anastasia Sevastova, Elina Svitolina sau Madison Keys – în semifinale.

Această analiză aduce o concluzie interesantă: Simona Halep nu poate fi mai jos de locul 3 după Australian Open, indiferent ce rezultate vor fi de aici înainte!

De ce? Pentru că românca poate fi depăşită de cel mult două jucătoare:

• Petra Kvitova;
  • una dintre Naomi Osaka, Elina Svitolina şi Karolina Pliskova; nu două, nu trei, pentru că se vor decima între ele în eventualul drum spre finală, pe care se intersectează şi cu Serena Williams (în caz că trece de Simona Halep).