sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăMainHANDBAL. Un meci pentru istorie: România - Ungaria 28-27, de la 9-16....

HANDBAL. Un meci pentru istorie: România – Ungaria 28-27, de la 9-16. Așa ceva nu ni s-a mai întâmplat din 1980: 22-19 cu URSS la Olimpiadă, după 9-15 la pauză

-

Naționala de handbal feminin a obținut o victorie senzațională în „finala” grupei C, la Campionatul Mondial din Japonia: 28-27 cu Ungaria! A fost meciul decisiv pentru calificarea în grupele principale (între primele 12 echipe din lume). Maghiarelor le era suficient și un rezultat de egalitate, dar au primit lovitura de grație cu 5 secunde înainte de final!

Acesta este tipul de meci pe care-l vezi o dată la 50 de ani. Handbalul românesc n-a mai trăit așa de la Olimpiada din 1980, de la Moscova. Atunci, în turneul masculin, URSS conducea România cu 15-9 la pauză. La final era 19-22, adică victorie la trei goluri diferență a echipei noastre! În repriza a doua, sovieticii au marcat doar 4 goluri în 30 de minute, la ei acasă!!!

Astăzi, în Japonia, la Mondialul feminin, România era condusă la pauză tot cu 6 goluri: 16-10. Pentru a se califica în faza următoare, jucătoarele antrenate de suedezul Tomas Ryde aveau nevoie de victorie, pentru că la egalitate unguroaicele erau în avantaj, având un golaveraj mult mai bun. Așadar, după pauză trebuia să înscriem cu 7 goluri mai mult decât Ungaria, în condițiile în care jocul nostru nu mergea deloc!

Meciul de la Yatsushiro a început dezastruos pentru România. În minutul 7 era 5-0 pentru maghiare, care pe parcursul primei reprize aveau să se distanțeze chiar la 7 goluri diferență (15-8 și 16-9).

Câteva repere de pe parcursul meciului România – Ungaria:

• min. 7: România – Ungaria 0-5.
  • min. 8: Gabriela Perianu înscrie primul gol pentru România.
  • min. 17: România se apropie la trei goluri (5-8).
  • min. 24: din nou șase goluri pentru unguroaice (6-12).
  • min. 27: avantaj maxim pentru Ungaria – șapte goluri (8-15).
  • min. 29: pentru ultima dată, Ungaria conduce cu șapte goluri (9-16).
  • min. 30: la pauză se intră cu șase goluri diferență (10-16).
  • min. 41: ne apropiem la două goluri (16-18).
  • min. 47: suntem la un singur gol diferență (19-20).
  • min. 55: unguroaicele conduc cu două goluri (24-26) și au mingea, dar ratează.
  • min. 59: cu un minut înainte de final, România egalează pentru prima dată, prin extrema stângă, Ana Maria Iuganu (27-27).
  • min. 60: cu 31 de secunde înainte de final, portărița Denisa Dedu apără o minge grea.
  • min. 60: cu 5 secunde înainte de final, Laura Pristăvița obține o aruncare de la 7 metri, pe care Cristina Neagu o transformă: 28-27, și România se califică în Top 12 mondial!

Câteva repere uluitoare

• România a fost condusă timp de 59 de minute și 40 de secunde. S-a aflat la egalitate timp de un minut și 15 secunde (între 58:40 și 59:55) și a condus doar 5 secunde (ultimele ale meciului). Dar a condus decisiv și definitiv!
  • Cristina Neagu a transformat în gol toate cele 10 lovituri de la 7 metri de care a beneficiat România. Nicio ratare! Unguroaicele au ratat câteva astfel de lovituri.
  • Din acțiune, Cristina Neagu a marcat un singur gol. În schimb, cele două extreme, Sonia Seraficeanu (dreapta) și Ana Maria Iuganu (stânga) au fost formidabile în repriza a doua. În total, ele au înscris de câte 5 ori.
  • România s-a calificat cu golaveraj negativ: -8 (121-129). Ungaria a ratat calificarea avâng golaveraj pozitiv: +28 (145-117).

Golurile României

• 11: Cristina Neagu (CSM București) – 10 din aruncări de la 7 metri
  • 5: Sonia Seraficeanu (Minaur Baia Mare) și Ana Maria Iuganu (Gloria Buzău)
  • 2: Gabriela Perianu (CSM București), Crina Pintea (CSM București), Lorena Ostase (CSM Slatina).

Un aport important l-au mai avut:

• portărițele Denisa Dedu (CSM București) și Iulia Dumanska (Vâlcea)
  • Laura Pristăvița (Gloria Bistrița)
  • Aneta Udiștioiu (Dunărea Brăila), Cristina Florica (Vâlcea) și Mădălina Zamfirescu (Vâlcea).

Programul României în grupa principală

România are șanse minime să se califice în semifinalele Campionatului Mondial. Ea pornește cu două înfrângeri (cele cu Spania și Muntenegru, calificate și ele). Cele trei victorii (cu Ungaria, Senegal și Kazahstan) nu contează, pentru că au fost obținute în fața unor echipe care nu s-au calificat.

Obiectivul realist al României este să învingă Japonia (dar nu va fi ușor!), pentru a încheia grupa pe locul 5 sau chiar 4 (prin jocul rezultatelor, putem depăși Muntenegru), adică să se plaseze în Top 10 sau chiar Top 8 mondial.

Obiectivul îndrăzneț ar fi o victorie și cu Suedia, ceea ce ne-ar putea duce chiar pe locul 3 în grupă (după Spania și Rusia, înaintea Suediei, Muntenegrului și Japoniei), adică în Top 6 mondial.

Meciurile României:

• duminică, 8 dec, ora 11.00: România – Rusia
  • marți, 10 dec., ora 8.00: România – Suedia
  • miercuri, 11 dec., ora 8.00: România – Japonia

Puteți susține ZIARISTII.COM făcând o donație AICI. Vă mulțumim!

EURO 2020. Când fotbalul scoate limba la noi. România – Norvegia 1-1, cu bară, penalty ratat și gol primit în minutul 90+2

EURO 2020. Ne-am calificat… în repriza a doua! În prima, suntem eliminați de mult. Per total, mai sperăm

Prăbușirea unui brand național: gimnastica feminină. Locul 22 din 24 la Mondiale! „Întreaga societate românească e vinovată”, spune antrenorul Forminte

VIDEO. Dacă doriți să revedeți un meci istoric: Simona Halep – Serena Williams 6-2, 6-2. Îți vine să sari în sus de bucurie și la reluare!